Két bajnokság Kecskeméten

Az olimpiai kvótás Sastin Marianna bronzéremmel kezdte az évet

2021. 03. 01.

A birkózó Sastin Mariann a 3. helyen végzett az idei első nemzetközi versenyén, Kijevben. A budapesti fedett pályás öttusaverseny selejtezőjéből 8 női és 13 férfi versenyzőnk jutott be a hét elején megrendezendő fináléba. A prágai European Open versenyen 3 arany-, 1 ezüst- és 2 bronzérmet szereztek fiatal judosaink. Dohában öt magyarral rajtolt a nemzetközi asztalitenisz-versenyidény. Fucsovics Márton feljutott a rotterdami tenisztorna főtáblájára. Valter Attila világbajnokot előzött meg az Arab Emirségek országúti körversenyén. Két magyar sífutó is teljesítette a 2022. évi téli olimpiai szintet. Hétvégi összefoglalónk következik.

Birkózás. Az év első nagy nemzetközi versenyén, Kijevben közel hatszáz birkózó lépett szőnyegre a három szakágban, köztük magyarok is. A legtovább a 2013-as világbajnok, már tokiói olimpiai kvótás Sastin Marianna jutott, aki női 62 kilóban ugyan kikapott a vb-címvédő kirgiz Tinibekovától, de a vigaszágon szépen menetelve, algériai, lengyel és üzbég riválist magabiztosan verve bronzérmet szerzett. Ami a helyezéseket illeti, a hölgyeknél Bognár Erika (57 kg) és Dollák Tamara (59), a szabadfogásúaknál Kuramagomedov Murad (74) és Ligeti Dániel (125) lett ötödik az ukrán fővárosban.

Hamarosan Rómában, a Matteo Pellicone-emlékversennyel folytatódik az idény. A birkózóok európai olimpiai kvalifikációs versenyét március 18. és 21. között rendezik a BOK-csarnokban.

Öttusa. Budapesten Kulcsár Krisztián, a Magyar Olimpiai Bizottság elnöke találkozott a Nemzetközi Öttusa Szövetség (UIPM) német elnökével, Klaus Schörmann-nal. A két elnök áttekintette a COVID-19 által kialakult új versenyhelyzetet, a sportág tervezett versenyszabályainak változását, a sportág olimpiai helyzetét. A megbeszélésen jelen volt Bretz Gyula, a hazai szövetség elnöke is.

(Fotó:pentathlon.hu)

Hagyományosan a budapesti fedett pályás öttusaversennyel indult az idei nemzetközi évad. Szombaton és vasárnapan 57 nő és 74 férfi selejtezett két csoportban a hétfő, keddi 36 fős mezőnyt számláló fináléért.

A hölgyeknél nyolc magyar jutott a döntőbe. Az A csoportban a fiatal Guzi Blanka és a tapasztalt Alekszejev Tamara magabiztosan, az első tíz között végezve biztosította helyét a hétfői folytatásban, és Kovács Eszter 17. helye is elég volt ehhez. A B csoportban a már olimpiai kvótás Kovács Sarolta, valamint Erdős Rita szerepelt a legjobban a magyarok közül, ők azonos ponttal a harmadik és negyedik helyen végeztek, de az első tíz között zárt Simon Sarolta és Gulyás Michelle is, míg Réti Kamilla 15-ként jutott tovább.

A férfiaknál tizenhárom öttusázónk kvalifikálta magát a keddi döntőre, az utánpótlás alaposan kitett magáért. Kasza Róbert, Marosi Ádám és Demeter Bence mellett döntős az A csoport győztese, Bőhm Csaba, a B csoportban harmadik Kardos Bence, továbbá Tamás József, Gáll András, Regős Gergely, Koleszár Mihály, Szép Balázs, Gyurka Márk Manó, Viczián Bence és Bereczki Richárd.

(Fotó: judoinfo.hu)

Judo. A judosok szorgalmasan gyűjtögetik az olimpiai kvalifikációs pontokat a különböző versenyeken. Prágában hat érmet, köztük három aranyat szerzett a föleg fiatalokból álló magyar válogatott az olimpiai kvalifikációs világkupaviadalon (European Open). Aranyéremmel zárt Tóth Benedek (81 kilogramm), Sáfrány Péter (90 kg) és Ohát Zalán (100 kg). Ezüstérmet szerzett Gőz Roland (90 kg), míg bronzérmes lett Vida András (60 kg) és Kármán Andrea (57 kg). Ötödik lett Kordély Péter (90 kg), a négyszeres világbajnoki érmes Mészáros Anett (78 kg) és Szigetvári Mercédesz (+78 kg), a hetedik helyre pedig Szeredás Botond (66 kg), Nerpel Gergely (81 kg) és Knetig Emőke (52 kg) futott be. Prágában, ahol 23 ország 270 judósa szerepelt az éremtáblázaton, a 28 fős magyar gárda (3, 1, 2) a második helyezést szerezte meg.

Folytatás március 5-én a tashkenti Grand Slam-viadallal.

(Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd)

Asztalitenisz. Idén debütál hivatalosan az asztalitenisz World Tour-versenyek helyébe lépő WTT-sorozat. A pandémia miatti hosszas várakozást követően Katar fővárosában indul újra a nemzetközi versenyidény két WTT-viadallal. Az első WTT Contender besorolású verseny február 28-án kezdődött a selejtezővel, a főtáblás küzdelmek március 3-tól 6-ig tartanak majd.

A magyar éljátékosok egyéniben a selejtezőben kezdenek, az Ecseki, Szudi duó viszont mindkét versenyen 6. kiemelt, míg a Szudi, Pergel vegyes páros a Contender versenyen 7. kiemelt, a Star Contender versenyen pedig a selejtező első kiemeltje. Ecseki a második tornán várólistás egyéniben.

A versenyzők célja a világranglistapontok gyűjtése, különösen igaz ez a vegyes párosunkra. Ezek a katari versenyek nem olimpiai selejtezők, de a rajtuk szerezhető ranglistapontok sokat érhetnek a tokiói kvalifikáció szempontjából.

Majoros és Szudi számára a két WTT-esemény után sem érnek véget a katari napok, ugyanis az Öböl-menti országban rendezik meg március 14-17. között az olimpiai világselejtezőt, amelyen mindketten érdekeltek.

A versenysorozat első állomása 2. fordulójában búcsúzott a további küzdelmektől egyesben Szudi Ádám és Majoros Bence.

(Fotó: MTI/Czeglédi Zsolt)

Tenisz. A selejtezőben első helyen kiemelt – a világranglista 58. pozíciójában álló – Fucsovics Márton főtáblára jutott a rotterdami ATP 500-as tenisztornán, miután a világranglistán 90. helyezett, ötödik kiemelt francia Pierre-Hugues Herbert ellen 97 perc alatt 6:4, 6:3-ra győzött. Fucsovicsnak az első fordulóban az amerikai Reilly Opelka lesz az ellenfele.

A férfiak ATP-ranglistáján az előző heti 58. hely után most az 59., míg Balázs Attila két helyet visszacsúszva jelenleg a 99.

A hölgyek WTA-ranglistáján az első 300-ban változatlanul négy magyar teniszező található, közülük Babos Tímea a legjobb, aki egyesben maradt a 105., párosban pedig továbbra is hatodik. A soproni játékos ezen a héten Lyonban szerepel. Jani Réka 217., Gálfi Dalma 234., Bondár Anna 245.

(Fotó: MTI/Komka Péter)

Kerékpár. Valter Attila 39. lett, ezzel az összetettbeli helyezéssel mutatkozott be új csapatában az Arab Emírségekben rendezett egyhetes országúti kerékpáros körversenyen. Az év első World Tour-viadalán egy hegyi szakaszon szerzett 20. hellyel és egy sík etapon végrehajtott, ám befogott szökéssel hívta fel magára a figyelmet a magyar kerékpáros. A rendkívül magas színvonalú, erős mezőnyt felvonultató versenyen közvetlenül Valter mögött végzett a 2018-as világbajnok spanyol Alejandro Valverde, és mögötte zárt például a hétszeres Grand Tour-győztes brit Chris Froome is. A közel-keleti megméretést a Tour de France címvédője, a szlovén Tadej Pogacar nyerte.

Attila a tervek szerint márciusban a katalán, majd áprilisban az alpesi körversenyen szerepel, mielőtt májusban újra rajthoz áll a Giro d’Italián. Várhatóan ő képviseli a magyar színeket a tokiói olimpia mezőnyversenyében.

(Fotó: MOB/Szalmás Péter)

Sísport. Oberstdorfban az északi sívilágbajnokság versenyei a nők 5, a férfiak 10 kilométeres selejtezőszámaival indultak, ahol mindkét nemnél az első tíz szerzett indulási jogot a 10, illetve a 15 kilométeres, szabadstílusú főversenyre.

A nőknél egyedüli magyar indulóként a sílövészetben is versenyző Pónya Sára állt rajthoz, aki a 43 indulóból éppen tízedikként jutott tovább. A sérülésből felépült sportoló 14:26.5 perc alatt teljesítette a távot, és 1.4 másodperccel bizonyult gyorsabbnak a 11. helyezett, már kieső litván riválisánál.

A férfiaknál 6,8 kilométernél még Kónya Ádám és Lágler Kristóf is a legjobb tíz között volt, azonban 7,9-nél már csak utóbbi, a célban pedig azonos idővel, holtversenyben a 12. helyen zártak. Bár a 26:27.4 perces időeredményük 3.6 másodperccel maradt el a tizedik helyezettől, de az olimpiai induláshoz szükséges szintet mindketten teljesítették, és várhatóan 2022-ben Pekingben a nemzet jogán legalább egy magyar férfi sífutó indulhat.

A biatlonban is versenyző Gyallai Soma és Büki Ádám 20., illetve 25. helyen végzett.

Pónya Sára ugyanakkor néhány másodperccel elmaradt a nemzetközi szövetség által az olimpiai induláshoz előírt szinttől, viszont továbbjutásának köszönhetően kedden a 10 km-es főversenyben újra megpróbálhatja teljesíteni azt.

A klasszikus stílusú sprintversenyben a hölgyek selejtezőjében a 109 fős mezőnyben Pónya Sára a 87. idővel, a férfiaknál a 156 indulót számláló mezőnyben Kónya Ádám a 81., Lágler Károly a 119., Gyallai Soma Gergely a 136. helyen végzett. Így mindannyian kiestek a további küzdelmekből.

A nők síugró normálsánc versenyének selejtezőjében Vörös Virág 3 tized ponttal, egyetlen hellyel maradt le a 40 fős finálétól. A versenyen 57-en indultak.

(MOB-összeállítás; nyitókép: MOB/Szalmás Péter)