Az úszóknál minimum 25 kvóta realitás lehet Rióra

Az úszóknál minimum 25 kvóta realitás lehet Rióra

2014. 12. 17.
Megosztás

A MOB konzultációján Kiss László büszkén emlékeztetett: Londonban a sportágak közül 32 fővel az úszóké volt a legnépesebb magyar csapat. A szövetségi kapitány a nemzetközi eredményesség tükrében realitásnak nevezte a riói 25-35 magyar úszókvótát.

A szenzációs magyar eredményekkel záró dohai rövidpályás világbajnokságot követően a Magyar Úszó Szövetség vezetőnek látogatása zárta kedd délután a MOB és a sportági szakszövetségek 2014-es szakmai konzultációs sorozatát.

Filmvetítés vezette be a találkozót, melynek végén Fábián László sportigazgató, dr. Barta Csaba sportigazgató-helyettes és Medvegy Iván sportszakmai főmunkatárs gratulált a 2014-es, kimagasló eredményekhez.

Gyárfás Tamás néhány szóban ecsetelte, hogy immár nemzetközileg is rivaldafénybe került a magyar úszósport, és nagyon úgy fest, „minden a helyén van. Ilyenkor kell kettőzött figyelemmel lenni, hogy ne dőljünk hátra, ne hibázzunk.” Az elnök hozzátette, többen is féltik a mieinket – különösen Hosszú Katinkát –, nehogy kipukkadjanak az olimpiai ciklus második felére, de felesleges aggódni: „Ha egyszer ilyen jól tud úszni Katinka, akkor nem fogjuk vissza lasszóval – és persze bizakodunk, hogy még gyorsabb lesz Rióig.” Gyárfás Tamás hozzátette, az utánpótlás is nívósan teljesít, a 2021-es vb-projekt is jól halad, és további pozitívumok várhatóak most, hogy az új uszoda építésével kapcsolatos koordinációt immár Fürjes Balázs kormánybiztos irányítja. Az elnök végül annyit mondott: „Hálásak vagyunk, hogy a MOB ennyire figyel ránk.”

Kiss László szövetségi kapitány szerint az eredmények önmagukért beszélnek, a sportág ismét teljesítette a Grand Slamet (azaz több magyar aranyérem is született valamennyi kiemelkedő eseményen: felnőtt Eb, rövid pályás vb, ifjúsági olimpia, junior Eb). „Külön büszkék vagyunk arra, hogy Dohában egy 19.8 év átlagéletkorú csapattal szerepeltünk ennyire kiválóan, tíz korosztályos csúcsot javítottak meg a vb-n a fiatalok, az ifiolimpián a hat magyar aranyból négyet az úszók szereztek, azaz utánpótlás-vonalon sincs okunk a panaszra” – hangsúlyozta a szövetségi kapitány.

Dr. Barta Csaba kérdésére Kiss László megerősítette: a korábbi célkitűzés – 25 fős riói úszócsapat és 30 pont megszerzése – a minimális elvárás, mint mondta, bízik abban, hogy „A-szintes versenyzők tömegét tudjuk az olimpiai csapatnak adni.” A Hosszú Katinkát féltőknek pedig annyit üzent: „Ha csak végignéznék, mennyit edz egy héten, amikor itthon van, nem kételkednének többet. Katinka páratlanul magas edzettségi szintre képes eljutni, és mindez egészen kivételes regenerációs képességgel párosul, ez a titka annak, hogy ilyen sokat tud versenyezni. Ha London előtt egy évvel hazajön, amikor könyörögtem neki, most nem várnánk ilyen felfokozott hangulatban Riót vele kapcsolatban – de ezen már túlvagyunk, csakis előretekintünk.” Kiss László jelezte, másik nagyágyúnk, Gyurta Dániel rendkívül profin osztja be erejét, azaz 2016-ban az ő remeklésére ugyanúgy lehet számítani.

Az elmúlt időszak klubváltásaival kapcsolatban is kapott kérdést a kapitány, amelyekre eképp reagált: „Az edzői pályafutás legnehezebb része világklasszisoktól megválni, és velük jó viszonyban maradni. A Kőbányát elhagyó Bernek Péter egy végtelenül szorgalmas, szimpatikus úszó, aki rendszeresen remek eredményeket ért el a nagy versenyek előtt, de a legfontosabb pillanatokban sokszor összeomlott. Most a váltással úgymond visszakapta a lelkét, az ő lépése tehát mindenképp pozitív – és ahogy edz, ahogy készül, immár pszichológussal, az szintén pozitív példa lehet minden úszó számára. Kozma Dominiket kicsit féltem: azt kell mondanom, az egész mezőny egyik, ha nem a legtehetségesebb úszója, de az MTK-nak jelenleg csak két pályája van itthon, azaz ha nem külföldi edzőtáborokban van, a hazai edzéseit megoldani nem lesz egyszerű... Cseh Laci áll hozzám a legközelebb, hiszen gyerekként három évig még edzettem is – az ő döntését picit értetlenül fogadtam, elvégre két éve a saját programja szerint készül, viszont köszönhetünk neki annyit, hogy elfogadjuk azt is, ha most így határozott. Megjegyzem, Turi Gyuri kőbányai műhelyében így még talán homogénebbé is válik az edzésmunka, ami csakis jó hatással lehet a továbbra is ott úszó tehetségek felkészülésére.”

Kiss László végül kifejtette, a vidék fejlődése egyre számottevőbb, immár ifjúsági olimpiai bajnokok (Grátz Benjámin Százhalombattáról, Kenderesi Tamás Pécsről) is pallérozódnak a nem budapesti egyesületekben, ami különösen örömteli – nem különben az, hogy a kormánytámogatással elindított programoknak köszönhetően a regisztrált úszók száma az elmúlt időszakban 5000-ről 8000-re nőtt. „Bár még mindig messze vagyunk a nálunk kisebb Hollandia százezres létszámától, de legalább elindult valami” – vonta meg a konklúziót a kapitány.

Az utánpótlást október óta irányító dr. Hargitay András arról számolt be, hogy Gyárfás Tamás sportdiplomáciai tárgyalásainak köszönhetően a hazai edzőtáborok mellett a legkiválóbb fiatalok (akár a 11-12 évesek is) külföldre is utazhatnak egy-kéthetes felkészülésekre, Eindhovenbe, Dubajba és Dohába is. Természetesen a korábbiakhoz méltó módon kívánnak szerepelni a mieink a jövő évi három nagy viadalon: az EYOF-on, az Európa Játékokon (amely a voltaképpeni junior Eb lesz), valamint a junior világbajnokságon. "Széles akapokon nyugszik a Jövő Bajnokai program, mely nagy lehetőséget jelent a vidék úszósportja számára" - hangsúlyozta a müncheni olimpiai bronzérmes, világ- és Európa-bajnok úszó.

Dr. Barta Csaba tájékoztatta a MÚSZ képviselőit a MOB sportegészségügyi elláttással kapcsolatos újdonságairól, amely további segítséget nyújthat a még nívósabb felkészüléshez. Hargitay András ezzel kapcsolatban jelezte, immár a Jövő Bajnokai program valamennyi résztvevőjét, azaz több mint 300 gyereket visznek el különböző szűrésekre a következő esztendőben.

Igazi problémát egyedül az úszásoktatás terén itt-ott mutatkozó anomáliák jelentenek: mint dr. Szabó Tünde főtitkár és dr. Tóth Ákos szakmai alelnök leszögezte, még mindig sok a nem hozzáértő, a gyerekeknek inkább kárt okozó, magát oktatónak tartó (kinevező...) ember a medencék partján. A MÚSZ képviselői a MOB segítségét kérték abban, hogy kormányzati szinten szabályozzák, ki oktathat úszást, és persze legyen lehetőség ennek ellenőrzésére is, illetve adott esetben szankcionálására is.

Dr. Tóth Ákos az úszóedzők képzésére, minőségi önképzésére hívta fel a figyelmet.

(MUSZ-MOB, fotó: MUSZ/Szaka József)