Gyakorlati lépéseket sürget a NOB a klímaváltozás ellen

Gyakorlati lépéseket sürget a NOB a klímaváltozás ellen

2019. 08. 29.
Megosztás

A Nemzetközi Olimpiai Bizottság egyre erőteljesebben igyekszik támogatni és élénkíteni a nemzetközi sportszövetségek, illetve a nemzeti olimpiai bizottságok klímaváltozás elleni tevékenységeit. A napokban bemutatott új tervezetük is e céljukat szolgálja: a feladat a fenntarthatóság integrálása a szervezetek működésébe, illetve az ökológiai lábnyomok csökkentése.

Az új környezetvédelmi programban azon testületek lesznek érintettek, akik aláírták a NOB és az ENSZ közös kezdeményezését, mely a Sport a Klímáért Akcióterv nevet viseli. Nekik részletesen be kell majd számolniuk éves ökológiai lábnyomukról, valamint azon tervezeteikről, melyek a szén-dioxid kibocsájtás csökkentését célozzák. Több mint 50 szervezetről beszélünk, köztük 10 nemzetközi sportszövetséggel, és 3 olimpiai szervezőbizottsággal (Tokió, Peking és Párizs). A fenntarthatóság egyike a 2020-as olimpiai reformprogram három alappillérének is.

„A klímaváltozást az emberiségére leselkedő valaha volt legnagyobb veszélynek tekintjük, a NOB pedig biztosítani akarja, hogy az olimpiai mozgalom hatékonyan kezeli a kérdést. Ennek a tervezetnek, valamint környezetvédelmi partnerünknek, a Dow-nak köszönhetően már képesek leszünk a legjobbunkat nyújtani a klímavédelem terén. Reméljük ez hasonló cselekvésre fogja bátorítani az olimpizmusban érdekelt további intézményeket is” – mondta Michelle Lemaitre, a NOB fenntarthatóságért felelős vezetője.

Az említett Dow egy olyan nonprofit szervezet, amely korábban díjnyertes környezetvédelmi terveket léptetett hatályba a szocsi és a riói játékok alatt, 2017 októbere óta pedig a NOB hivatalos partnere.

A Nemzetközi Olimpiai Bizottság elnöke, Thomas Bach hozzátette: a probléma súlyossága már most is érzékelhető a sport világában, és a téli olimpiákra pályázó városok számának csökkenésében is tetten érhető.

A keretterv 250 ezer tonnányi csökkenést vár el szén-dioxid kibocsájtás terén az olimpiai mozgalomban, javaslatai pedig olyan gyakorlati tevékenységekre is kiterjednek, mint az ökoszisztémák védelme, az erdőirtások elkerülése, valamint a megújuló energiák hatékony felhasználása. A projektet több jogrendszerben is hatályossá tehetik világszerte, és megfelel majd a szén-dioxid kibocsájtás szabályozásáért felelős nemzetközi szervezet (International Carbon Reduction and Offset Alliance) elvárásainak is.

A kezdeményezés részeként a NOB jutalmazni fogja azokat a sportügyi intézményeket, melyek hatékony intézkedéseket hoznak az üvegházhatás csökkentésének érdekében. Az első díjazottakat a nemzetközi sportszövetségek októberi fórumán jelenthetik be Lausanne-ban.

(olympic.org, insidethegames.biz; Fotó: Getty Images)