Hogy áll az olimpiai kvalifikáció vívásban? Férfi tőrvívás

Hogy áll az olimpiai kvalifikáció vívásban? Férfi tőrvívás

2019. 08. 18.
Megosztás


A budapesti vívó világbajnokság után vívóink rövid pihenőjüket töltik, majd folytatódnak a világkupa- és Grand Prix-versenyek, ahol tovább gyűjthetik az olimpiai kvalifikációs pontokat a 2019.11.22-től 2020.04.04-ig tartó időszakban. Hogyan állnak most vívóink a csapat és egyéni olimpiai kvalifikációs pontversenyben? Sorozatunkat a férfi tőrvívással folytatjuk.


Csapatverseny:

A férfi tőr csapatok a kvalifikáció megkezdése óta egy világkupa-állomáson, egy kontinentális- és egy világbajnokságon vettek részt. A kvalifikációs időszakban még 4 világkupa viadal van hátra. A végelszámolásnál az öt világkupa leggyengébb eredményét minden nemzet törölheti a ranglistáról. A kontinensbajnokságon és a vb-n megszerzett pontokat nem lehet kiejteni.
A kvalifikációs sorozat zárása után az első négy nemzet jogot szerez az olimpián való részvételre, illetve további négy földrész kap 1-1 helyet, ha az adott nemzet a ranglista első 16-ja között van. Ha az utóbbi feltételnek nem felel meg a nemzet, akkor a ranglistáról a legerősebb földrész még egy olimpiai kvótát kap.


A kvalifikációs pontverseny állása részletesen itt megtekinthető.

Az amerikai válogatott mindhárom viadalon az élen végzett. A franciák nyerték az Eb-t, a vb-n ezüstérmet szereztek. Rajtuk kívül az olasz és a hongkongi válogatott áll még a ranglista élén. Szinte biztosra vehető, hogy ez a négy nemzet ott lesz az olimpián. Őket az egyes kontinensekről Oroszország, Korea és Egyiptom követi. A negyedik földrész legjobbja Kanada. Az európai kvótáért még Németország, az ázsiaiért Japán és Kína lehetnek harcba.

Magyarország a ranglista 14. helyén áll, Ukrajna válogatottjával azonos pontszámmal. Az olimpiai részvétel nem várható el a magyar gárdától. A szentpétervári világkupán a 10., az Eb-n a 8., a vb-n a 15. helyen végzett a válogatott. Dósa Dániel, Mátyás Bálint és Mészáros Tamás mindhárom viadalon a csapat tagja volt. Németh András 2, Frühauf Bálint 1 alkalommal szerepelt a csapatversenyeken.


Egyéni verseny:

A csapatrangsor végeredménye nagyban befolyásolja az olimpia egyéni versenyének a mezőnyét. Az olimpiai csapatversenyen résztvevő 8 nemzet mindegyike 3-3 vívót indíthat az egyéni küzdelmekben. A további helyeket a módosított egyéni ranglista alapján töltik fel 34 vívóra. Európa 2 helyet kap, azzal a kikötéssel, hogy nemzetenként csak egy vívót vesznek figyelemben.
A tokiói utazók névsora 5 világkupa-, 3 GP-verseny, továbbá a kontinentális- és világbajnokság eredményeit követően alakul ki. Az egyéni ranglistára is igaz, hogy a vb és kontinens bajnoki eredmény nem törölhető, de a további 8 verseny közül a leggyengébb kettő kiejthető.

Az egyéni rangsorba eddig négy verseny, egy vk, egy GP, a kontinens-bajnokságok és a vb-eredményei számítanak bele. A rangsorból törölve a csapatverseny mostani nyolc éllovasának vívóit, a következő a helyzet a két európai egyéni indulási kvótára:

1. MEPSTEAD Marcus (brit) 75, 2. SIESS Michal (lengyel) 54, 3. KLEIBRINK Benjamin (német) 52

A legeredményesebb magyar, Dósa Dániel 18,5 pontot gyűjtve nincs benne jelenleg a legjobb ötven mezőnyében. A ranglista első ötven helyezettje itt megtekinthető. A magyar tőrvívó számára egyetlen esély az olimpiai részvételre, ha 2020 áprilisában megnyerné az európai pótkvalifikációs zónaversenyt. Legutóbb, 2016-ban a negyeddöntőig jutott a pótkvalifikációs viadalon. A még hátralevő világkupákon is a fő cél a pótkvalifikációs versenyre történő tapasztalatszerzés lehet.

A legjobb 50 ranglistája itt megtekinthető. (sárga színnel jelölve a kontinensek egyéni kvótásai)

Még 4 világkupa- és 2 GP-verseny van hátra.

A hátralevő világkupa és GP egyéni versenyek:

világkupa (másfélszeres szorzójú viadal)
2019.11.08-09. Bonn (tőr)
2019.12.13-14. Tokió (tőr)
2020.01.10-11. Párizs (tőr)
2020.02.21.-02.22. Kairó (tőr)

GP
2020.02.07-09. Torino (tőr)
2020.03.13-15. Anaheim (tőr)

Korábbi fegyvernemek rangsora: női tőr

(MOB összeállítás Fotók: hunfencing.hu)