Így néz ki a tokiói olimpiai fáklya

Így néz ki a tokiói olimpiai fáklya

2019. 03. 20.
Megosztás


A jövő évi olimpia helyszínén szerdán bemutatták a tokiói játékok fáklyáját. A lángot 2020. március 12-én gyújtják meg Görögországban, 20-án szállítják Japánba.

Az olimpia egyik jelképét Josioka Tokudzsin tervező és Nomura Tadahiro háromszoros olimpiai bajnok japán cselgáncsozó mutatta be sajtótájékoztatón Tokióban 2019. március 20-án.

Az olimpiai fáklyaváltó alig több egy év múlva 2020. március 26-án indul, az ötkarikás játékok július 24-én kezdődnek.

Az olimpiai fáklya egy cseresznyevirágot mintáz, ami japán egyik nemzeti motívuma. A fáklyaváltó is a cseresznyevirágzás idején indul majd. A futás mottója: remény világítja meg utunkat („Hope Lights Our Way).

A virágminta öt szirmából öt egymástól független láng indul el, melyek a fáklya tetején egybeolvadnak. Két különböző gyújtási módja van a lángnak: egy magas hőfejlesztési mechanizmus hozza létre a kék, egy katalitikus reakció pedig a piros fényt.

A lángtartó súlya, mérete és markolata is speciálisan arra a célra lett tervezve, hogy bárki számára könnyen fogható és hordozható legyen – nemtől és kortól függetlenül. Anyagát tekintve alumínium, mérete 71 cm, súlya 1,2 kg; színei sakura (cseresznyevirág) és arany.

A fáklya hasonló alumínium extrudálási technikával készült, mint a modern japán gyorsvonatok. Illesztés nem található rajta: egyetlen fémlapból készült. Az anyag 30%-a a nagy japán földrengés utáni munkálatokban használt újrahasznosított alumínium.

A cseresznyevirágot formázó, ugyanakkor modern fáklya egyszerre szimbolizálja a japán tradíciókat és az ország fejlett technikai képességeit.

(MOB-tokyo2020.org, fotó: MTI/AP/Eugene Hoshiko, Majama Kimimasza)