Közgyűlés Szombathelyen, névadó Cegléden, farsangi váltóverseny a Kolonics Iskolában

Közgyűlés Szombathelyen, névadó Cegléden, farsangi váltóverseny a Kolonics Iskolában

2019. 03. 12.
Megosztás


Közgyűlést tartottak a Halmay Zoltán Olimpiai Hagyományőrző Egyesületben, Zsivótzky Gyulára emlékeztek a sikátori művelődési házban, farsangi váltóversenyt rendeztek a budafoki Kolonits Iskolában, Cegléden felavatták a Kürti Béla nevét viselő Sporttörténeti Gyűjtemény utcai névtábláját. A Magyar Olimpiai Akadémia március eleji összefoglalója következik.

Közgyűlés a szombathelyi hagyományőrzőknél

Március elsején este a Halmay Zoltán Olimpiai Hagyományőrző Egyesület évi rendes kögyűlését a hatvanhárom egyesületi tag közül 41 fő tisztelte meg, akiket Horváth Vilmos egyesületi elnök köszöntött. A szakmai beszámolóhoz kapcsolódóan a jelenlévők megtekintették Cseh Géza és Gál László „Ez történt 2018-ban" címet viselő rövid filmösszeállítását, melyből kitűnt, hogy milyen sokrétű programjaik voltak az elmúlt évben. Két egyesületi tag is elhunyt 2018-ban: a rangidős alapító tag, Jenkei Ede és budapesti tagtársuk, Fericsán Kálmán. Egyperces néma tiszteletadással és képekkel emlékeztek rájuk. Ezt követően Horváth Vilmos egyesületi elnök fűzött szóbeli kiegészítést a képes beszámolóhoz, majd Gál László egyesületi alelnök tartotta meg a 2018. évről a pénzügyi beszámolót, melyet a közgyűlés egyhangúlag elfogadott. Mindig érdekes napirendi pont az ötletbörze, amelyen javaslatokat lehet tenni az éves programokra. Hagyományosan ismétlődő programjaik is szép számmal vannak: Halmay úszókupa, Németh Pál Emléknap, részvétel a Magyar Olimpiai Akadémia vándorgyűlésein, megemlékezések Halmay Zoltánra szülőhelyén és a Farkasréti temetőben. Ízelítő a 2018. évi programokra leadott javaslatokból: emléktábla állítása a 110 éve született berlini labdarúgó olimpikon, Bérczes (Bendekovits) András tiszteletére szülőhelyén, a ma már Ausztriához tartozó Oláhciklény (Spitzzicken) településen; Németh Miklós olimpiai bajnok gerelyhajító és Babos Tibor egykori birkózó meghívása; közös szurkolás a Csanádi Olimpiai Baráti Körrel a szegedi kajak-kenu világbajnokságon; indulás a szentgotthárdi csatafutáson; rendezvények a 100 éves Haladáshoz kapcsolódóan; a Halmay Családi Nap ismételt megtartása; az MTK stadionban a Halmay Zoltánról elnevezett szektor megtekintése. Az elmúlt közgyűlés óta több tagtársuk ünnepelte kerek születésnapját, akiket díszes diplomával köszöntöttek. Így Bódayné Blaha Juditot és Tihanyi Tibort 70., Jenei Ferencet és Szakály Ferencet 60. és Császárné Tardos Klárát 50. születésnapja alkalmából. A közgyűlésen megjelenni nem tudó jubiláns tagtársaikat később fogják köszönteni. Cservenyák Tibor olimpiai bajnok vízilabdázó tagtársuk 70. születésnapját már az elmúlt év augusztusában megünnepelték. A 2016-ban alapított két díjuk átadására is sor került. A Rajczy Imre-díjat az kaphatja, aki az adott évben – nem egyesületi tagként – kiemelkedően támogatta az egyesület tevékenységét, erkölcsileg, anyagilag vagy bármely más módon. Az egyesület elnöksége 2018-ban a díjat Horváth Erikának, a Vas Népe sportrovat-vezetőjének ítélte oda, aki nemcsak az elmúlt évben, de már két évtizede segíti az olimpiai baráti kör tevékenységét. A Csejthey Lajos-díjat az adott évben legaktívabb tagtársuk kapja. 2018-ban ezt Pintér László érdemelte ki, aki főleg nyomdai területen segíti már évek óta az egyesület munkáját. A közgyűlés megszavazta a tagdíj minimális emelését, majd bemutatkozott az egyesület legújabb tagja, Németh Péter triatlonista.

Zsivótzky-est Sikátoron

Március másodikán a Zsivótzky Gyula Olimpiai Baráti Kör Egyesület Zsivótzky-estet rendezett a Sikátori Kultúrházban. Dr. Printz János, MOA-tanácstag, a kör elnöke köszöntötte a megjelent vendégeket, köztük Szalay Miklós olimpiai bajnok labdarúgót, a MOA-tanácstagokat, a Tiszavasvári Olimpiai Baráti Kör tagjait és a vendégeket. Elsőként vetítéssel egybekötött beszélgetés zajlott Szalay Miklóssal, melynek középpontjában az 1968-as mexikóvárosi olimpia állt. A beszélgetés utáni tombolán nagyrészt olimpiai témájú nyeremények találhattak gazdára, majd vacsora és farsangi est következett.

Farsangi váltóverseny Budafokon

Március hetedikén a Kolonics György Általános Iskola és Köznevelési Sportiskola a hagyományos farsangi váltóversenyét rendezte meg a Budafoki MTE Fonyódi Antal Sportcsarnok-ban. A résztvevő öt alsótagozatos csapat a jövő évi tokiói olimpia jegyében versenyzett 10 fordulóban. A nagyon ötletes versenyszámokban szumósnak öltözve futottak, gyorsvonatként közlekedtek, földrengés után újjáépítettek, cseresznyevirágot raktak össze, alagútban közlekedtek. Sali Attila iskolaigazgató értékelésében megköszönte a résztvevőknek az eredményes versenyzést; a győztes csapatoknak az érmeket Győr Béla, a MOA főtitkára adta át.

Névadó Cegléden

Március kilencedikén a Ceglédi Sporttörténeti Alapítvány névadó ünnepséget tartott a Sporttörténeti Bizottság megalakulásának 40. évfordulója alkalmából. A megjelenteket Magyar László, az alapítvány elnöke, a kapcsolódó sporttörténeti gyűjtemény igazgatója köszöntötte, köztük a MOA küldöttségét, Győr Béla főtitkárt, dr. Szabó Lajos tanácstagot, a Magyar Olimpiai és Sportmúzeum igazgatóját, dr. Jakabházyné Mező Mária és dr. Hencsei Pál tanácstagokat, továbbá a tiszavasvári, várpalotai, kecskeméti és a kunszentmártoni olimpiai körök vezetőit. A köszöntők és a megemlékezés után felavatták a Kürti Béla nevét felvevő Sporttörténeti Gyűjtemény utcai névtábláját. A legendás sportvezető és testnevelő tanár két éve, 103 éves korában hunyt el. Alapítója volt a 40 éve alakult Sporttörténeti Bizottságnak és kitalálója a Sporttörténeti Gyűjteménynek. A résztvevők a múzeumban megkapták a szervezők, évfordulóra készített színes kiadványát. Magyar László a rövid tárlatvezetése után a Sporttörténeti Bizottság megalakulásának létrehozásakor legtöbb támogatást nyújtó 10 személyiségnek, köztük Jakabházyné Mező Mária volt MOA-főtitkárnak emlékplakettet adott át.

(MOB-MOA: Győr Béla, Gál László; fotók: Halmay OBK, GyB, Kisfaludi István)