London és Rio között félúton is hallatnak magukról olimpiai címvédőink

2014. 08. 22.

A londoni olimpia magyar győztesei közül hatan, egészen pontosan „öt és felen” 2014-ben, azaz fél távnál a következő nyári játékok felé vezető hosszú úton is tartják a kitűnő formájukat, és egymást felülmúló teljesítményekkel bizonyítják, hogy Rióban is számítani lehet majd rájuk.

Azért csak öt és felen, mert a 2012-es ötkarikás versenyeken a K-2 1000 méteren párban a legjobbnak bizonyuló Dombi Rudolf (27) és Kökény Roland (38) is új versenyzőtársat választott maguknak, ám közülük az idei moszkvai világbajnokságon csak Dombi érmes reményei valósultak meg. Ami pedig a két évvel ezelőtt a csúcsra jutott egyéni versenyzőket illeti, közülük csupán a vívó Szilágyi Áron valamint az úszó Gyurta Dániel maradt érem nélkül az év úgynevezett főversenyén, míg a tornász Berki Krisztiánnak az újabb Eb-ezüstérme után az őszi világbajnokságon még lehet egy értékes „dobása”.

Íme, a londoni sikercsapat idei mérlege:

Kozák Danuta kajakozó:

Duplázóként nagyágyú volt Londonban és az maradt az idei két nagy erőpróbán is. Az Európa-bajnokságon aranyérmet vehetett át a K-1 200 és 500, valamint a K-4 500 méteres döntő után, és ezt az „aranyos” mesterhármast valószínűleg a moszkvai világbajnokságon is sikerült volna megismételnie, ha a 200-as nekiiramodásnál a közönség zajától zavartatva időben meghallja a rajtjelet. Akinek eddig cseppnyi kétsége volt afelől, hogy Danuta egykori mestere Csipes Ferenc nélkül is boldogulni képes, az most már végleg megnyugodhat. Danuta pompás kontinensbajnoki termésénél egyébként csak Hosszú Katinka hozhat össze többet, ha a vasárnap záruló berlini Európa-bajnokságon még egyszer a dobogó legfelső fokára állhat.

Női kajak négyes:

Húsz év után nyert újra olimpiai aranyérmet Londonban a magyar kvartett, amelyet akkor Szabó Gabriella, Kozák Danuta, Kovács Katalin és Fazekas Krisztina alkotott. Mára csupán a hajó „legénységének” első fele idézi a londoni sikernégyest, ugyanis Kovács és Fazekas helyét Kárász Anna és Vad Ninetta vette át. A felállás tehát változott, nem úgy ez eredményesség. A 2014-es Európa-bajnokságon és világbajnokságon ugyanis újra a magyar győzelmek statisztikája javult!

Dombi Rudolf és Kőkény Roland, K-2 1000 méter:

Az elég nagy korkülönbségű sikerpáros felbomlása után idén a bizonyítás igazából csak Dombinak sikerült, aki új párjával, Boros Gergellyel ezüstérmet nyert a moszkvai világbajnokságon a K-2 500 méteren. Ugyanitt egykori versenyzőtársa Hufnágel Tiborral „szövetkezve” az ötödik helyet szerezte meg a K-2 1000 méteren.

Berki Krisztián, tornász:

A lólengés specialistája az idei szófiai Európa-bajnokságon a második helyet szerezte meg. Ő az egyetlen a londoni sikernyolcasból, aki az idén olimpiai versenyszámában még javíthat a saját, illetve a londoni aranyérmesek mérlegén, hiszen októberben a kínai Nanningban (még ennek a kevésbé ismert városnak is közel 3 millió a lakossága) újra a kápák mellé állhat. Mint ismeretes, eddig két világbajnokságon, 2010-ben és 2011-ben is sikerült aranyérmet nyernie.

Pars Krisztián, kalapácsvető:

Néhány napja Zürichben második Európa-bajnoki győzelmét is megszerezte a szombathelyi dobóatléta, méghozzá jól időzített 82.69 méteres egyéni csúccsal, ami egyben a világranglistán is az első helyet jelenti a számára. Két vb-ezüst után jövőre a még jobb eredmény a célja, majd 2016-ban az olimpiai bajnoki cím megvédése. Amióta a vállát megműtötték, új embernek érzi magát, és nem ismer lehetetlent…

Szilágyi Áron, kardvívó:

Londoni bravúrja után sem tavaly, sem az idén nem nyert egyéniben aranyérmet a két legmagasabban jegyzett erőpróbán, azaz az Eb-n és a vb-n. A 2014-es strasbourgi Európa-bajnokságon csak a legjobb 16-ig sikerült eljutnia, aztán a kazanyi világbajnokságon a „majdnem dobogós” ötödik hellyel kellett megelégednie. Némi vigaszt jelenthetett a számára, hogy a vb-n a bronzérmes csapat tagja lehetett.

Risztov Éva, úszó:

A londoni 10 kilométeres maratoni küzdelemben kivívott emlékezetes győzelme után az idei berlini Európa-bajnokságon óriási hajrával ezüstérmet nyert, jelezve, hogy van még benne jócskán erő és ambíció, pedig 14 év telt már el az óta, hogy az ifjúsági Európa-bajnokságon három számban is aranyérmet nyert. Már a 30 fölött jár majd Rióban, de ez egy hosszútávúszónál még egyáltalán nem számít „kornak”.

Gyurta Dániel, úszó:

Az olimpiai, világ- és Európa-bajnok mellúszó az idei „nagymedencés” Európa-bajnokságon nem állt rajthoz londoni sikerszámában, a 200 méteres mellúszásban, a 100-on viszont negyedikként érem nélkül maradt. Elmondása szerint a decemberi dohai rövid pályás világbajnokságon szeretne emlékezetes idővel és helyezéssel kirukkolni, ami a most tartalékolt energiák felszabadításával, illetve kellő időzítéssel bizonyára sikerül is majd neki. A nagy riói hajrá kezdetét azonban számára is a jövő évi világbajnokság jelenti majd.

(Telekom Sporthír Szolgálat/Szalay Péter)