MOB: újabb lépések a környezetügyi együttműködés terén

MOB: újabb lépések a környezetügyi együttműködés terén

2014. 06. 05.
Megosztás

Kovács Ágnes olimpiai bajnok úszó, a Magyar Olimpiai Bizottság Környezetvédelmi és Fenntartható Fejlődés Bizottsága vezetőjének koordinálásával újabb egyeztetésre került sor a tavasszal indított, sportágakra vonatkozó környezetügyi együttműködés tekintetében.

Mint arról márciusban a mob.hu beszámolt, a sportágak fenntarthatóságáért, valamint a sporttevékenységek „kizöldítéséért” Környezetügyi Együttműködési Keretmegállapodást írt alá Borkai Zsolt, a Magyar Olimpiai Bizottság elnöke, dr. Illés Zoltán környezetügyért felelős államtitkár, dr. Simicskó István sportért és ifjúságért felelős államtitkár, Horváth Attila Imre klímapolitikáért felelős államtitkár és dr. Biczó Imre László, a Nemzeti Környezetügyi Intézet főigazgatója. A Keretmegállapodás értelmében a Nemzeti Környezetügyi Intézet 2014. december 17-ig tanulmány-sorozatot készít a MOB által kiemelt tizenhat sportágról, hogyan lehet ezen sportágak ökológiai lábnyomát csökkenteni.

"A márciusi aláírást követően a csütörtöki volt a második konzultációnk. A MOB székházában az olimpiai bizottság képviselői mellett az Emberi Erőforrás- valamint a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium, továbbá a Nemzeti Környezetügyi Intézet munkatársai is részt vettek. Elmondható, hogy a sport "kizöldítése" érdekében tárcaközi egyeztetések zajlanak, több minisztérium és szervezet is fontosnak tartja a sportágak fenntarthatóságát. Ez egyelőre a tizenhat, kiemelt sportágfejlesztésben részesülő sportágat érinti. Megkerestük a szövetségeket, az ő visszajelzéseik alapján jutunk előre. A munka jól halad, erről számoltak ma be az érintett partnerek" - mondta Kovács Ágnes bizottságvezető.

A megbeszélésen az olimpiai bajnok mellett a MOB részéről Fábián László sportigazgató, dr. Nagy Zsigmond nemzetközi igazgató, a bizottság kapcsolattartója, a Nemzeti Környezetügyi Intézettől dr. Hollósi Miklós és Kálóczy Mihály, az EMMI sportot is felügyelő államtitkárságáról dr. Sarnyai Zsuzsanna, a Nemzeti Fejlesztési Minisztériumtól Alföldy-Boruss Márk és dr. Zombori Péter, továbbá a project kommunikációs szakértője, Mikula Andrea ült tárgyalóasztalhoz.

A prezentációval egybekötött konzultáción több feladat is megfogalmazódott. A felek tervezik felvenni a kapcsolatot a Nemzeti Sportközpontokkal, majd áttekinteni az üzemeltetéssel kapcsolatos ottani gyakorlatot. Fel kívánják mérni a vízfelhasználást, a hulladékkeletkezést, az energetikai vonatkozásokat. Tanulmányozni kívánják a sportközpontok területén az elektromos közlekedés valamint a kerékpártárolók létesítésének lehetőségét, a sportolók és szurkolók "zöldbarát" közlekedésének alternatíváját. További lehetőségeket jelenthet a stadionok területén a szelektív hulladékgyűjtés megteremtése.

Elhangzott, a teniszpályák fölé "húzott" sátrak alkalmazása elavult, multifunkciós, környezetbarát, megújuló energiával működő, könnyűszerkezetes építményekre van szükség, melyek más sportágak befogadására, iskolai testnevelésórák lebonyolítására is alkalmasak lehetnek.

A jelenlévők a pályázati rendszer felülvizsgálatát is szorgalmazzák, azt kívánják megvizsgálni, a környezetvédelmi szempontokat hogyan lehetne azokba beépíteni. Dr. Nagy Zsigmond felhívta a figyelmet, a nemzetközi szabályozással összhangban modellszabályzatot lenne érdemes megalkotni, ami ajánlást jelentene és erre pedig a sporttörvény utalna.

Borkai Zsolt, a MOB elnöke a márciusi aláírás alkalmával kiemelte, hogy a NOB már 1992-ben a fenntartható fejlődés szolgálatába állította a sportot, az Olimpiai Mozgalmat. Győr 2017-ben az Európai Ifjúsági Olimpiai Fesztivál házigazdája lesz, a rendezvényekkel kapcsolatos fejlesztéseknél érvényesíti a modern fenntarthatósági és energiagazdálkodási szempontokat.

A következő egyeztetésre szeptemberben kerülhet sor.

(MOB/Vasvári Ferenc)