Özbas Szofit a junior világbajnoki címe olimpiai kvótás helyre repítette

Özbas Szofit a junior világbajnoki címe olimpiai kvótás helyre repítette

2019. 10. 21.
Megosztás


Özbas Szofi a marokkói junior judo-világbajnokságon a -63 kg-os súlycsoportban világbajnoki címet szerzett. Hosszú Katinka csapata, a Team Iron szereplésével megkezdődtek az újonnan létrehozott nemzetközi úszósorozat, az International Swimming League (ISL) B csoportjának versenyei. Teniszben a párosban első helyen kiemelt Babos Timea, Kristina Mladenovics duó az elődöntőben búcsúzott a moszkvai tornán. Triatlonban Bragmayer Zsanett végzett a legelőkelőbb helyen a koreai Tongjongban rendezett olimpiai kvalifikációs világkupaversenyen. A magyar curling vegyescsapat a negyeddöntőben kiesett a világbajnokságon. Halász Bence harmadik a 2019. évi kalapácsvető sorozatban. Az olimpián nem szereplő maratoni távok világbajnokságán hatalmas fölénnyel végzett a magyar csapat az élen kajak-kenuban; Csay Renáta a 20. világbajnoki aranyérmét szerezte. Birkózásban két oroszországi helyszínen nyert egy-egy aranyérmet a szabadfogású Ligeti Dániel és Veréb István. Két magyar országos csúcs született a hollandiai Apeldoornban, a pályakerékpáros Európa-bajnokságon.

Judo. Özbas Szofi (63 kg) történelmet írt a marokkói junior-világbajnokságon: 17 évesen szerzett egyazon évben junior Európa-bajnoki és világbajnoki címet. A siker történelminek mondható. Korábban Szabó Brigitta és Gercsák Szabina ugyancsak duplázott, viszont egyikük sem elsőéves juniorként, 17 évesen tette. A vb-aranyéremmel 700 pont is járt, amivel jelen állás szerint − olimpiai kvótát érő helyre került a felnőtt-világranglistán. Ezzel Szofinak abszolút valós esélye nyílt a kvalifikációra, és arra, hogy 18 évesen az ötkarikás játékok tatamiján mutassa meg, mire képes.

„A dolga csupán annyi lenne, hogy kvalifikációs versenyeken induljon, és néhányon megszerezze az ötödik-hetedik hely valamelyikét. Ennyi, valószínűleg nem több. Ő mindazonáltal egyelőre úgy van vele, hogy az érettségire szeretne koncentrálni, mivel az idén májusban esedékes, és kitűnő akar lenni. Az U23-as Európa-bajnokságon részt vesz, a felnőttviadalokon viszont egyáltalán nem biztos. Még azt sem tudja, hogy judós szeretne-e lenni. Az idő egyre inkább sürgeti, a megméretések egyre csak követik egymást, így a nagyon közeli jövőben döntenie kell. Óriási előny lehetne a kétezer-huszonnégyes, párizsi olimpián, ha már Tokióban tapasztalatot szerezne. Persze, arról sem szabad megfeledkeznünk, hogy most örülnünk kell, mert elképesztően nagy dolgokat ért el kevéssel több mint egy hónap leforgása alatt” − értékelte a kvótaesélyeket Bíró Tamás a világbajnok edzője.

Gőz Roland (90 kg) egyértelműen éremért utazott Marrákesbe. A forgatókönyv gyakorlatilag ugyanaz volt, mint Finnországban: végighasított a mezőnyön, a fináléban viszont megállította őt a grúz Lasa Bekauri. Az ezüstérem is szépen csillogott. Szofi klubtársa, az ifjúsági olimpiai bajnoki bronzérmes Vég Zsombor (100 kg) szintén elsőévesként állt dobogóra, harmadik lett. A budapesti felnőtt Grand Prix-viadal harmadik helyezettje, a kétszeres ifjúsági Európa-bajnok Sipőcz Richárd (+100 kg) szintén a dobogó harmadik fokáig küzdötte magát. A negyeddöntőben nem akármilyen skalpot szerzett: az idei felnőtt-vb bronzérmesét, a dél-koreai Kim Min-dzsongot utasította maga mögé.

A sportág olimpiai kvalifikációs időszaka 2020. május 30-án zárul. Addig még 13 kiemelt World Tour-on és számos további viadalon lehet értékes pontokat gyűjteni.

A ranglistán a következő judósaink állnak olimpiai kvótát érő helyen:

Férfiak:
-73kg: Ungvári Miklós (a kontinentális jogán)
-81kg: Ungvári Attila
-90kg: Tóth Krisztián
-100kg: Cirjenics Miklós

Nők:
-48kg: Czernoviczki Éva
-52kg: Pupp Réka
-57kg: Karakas Hedvig
-63kg: Özbas Szofi


Úszás. A texasi Lewisville-ben versenyzett Hosszú Katinka csapata, a Team Iron az újonnan létrehozott nemzetközi úszósorozatban, az International Swimming League-ben.

Katinka 400 vegyesen a papírformát érvényesítve első lett 4:26.32 perces idővel, ami 50-es medencében világcsúcsnak számítana, de a texasi versenyt 25-ös medencében rendezik, a rövid pályán ez minden idők tizedik legjobb ideje. Mögötte csapattársa, Jakabos Zsuzsanna lett a második (4:29.55), a London Roar színeiben versenyző Kapás Boglárka pedig hatodikként ért célba (4:36.85). Hosszú további két számban: 200 vegyesen (2:06.22) és 200 pillangón (2:05.52) végzett az élen; számára a győzelem mellett 200 háton egy harmadik hely is összejött (2:04.07)

A Team Iron további hat számban győzött, női 50 mellen a jamaicai Alia Atkinson végzett az élen, míg az orosz Vlagyimir Morozov 50 mellen és 50 gyorson nem talált legyőzőre. Szabó Szebasztián az 50m pillangó (22.47), Milák Kristóf a 200m pillangó (1:50.94) számban nem talált legyőzőre. A holland olimpiai bajnok Ranomi Kromowidjojo 50m gyorson szerzett győzelmet a Team Iron csapatának. Szabó Szebasztián 100 pillangón második lett. 400 vegyesen Gyurta Gergely szintén ezüstérmet nyert 4:07.34-gyel. A 4×100 méteres gyorsváltóban a Kozma Dominikkal és Szabóval felálló egyik Iron-csapat harmadik lett. A Team Iron csapatában még Burián Kata, Késely Ajna, Bohus Richárd és Telegdy Ádám szerepelt a magyar úszók közül.

A csapatverseny végeredménye Lewisville-ben: 1. London Roar 484.5 pont, 2.LA Current 457.0, 3. Iron 402.0, 4.NY Breakers, 278.5. A klub pontverseny állása a B csoport első versenye után: 1. London Roar 4 pont, 2. LA Current 3, 3. Iron 2, 4. NY Breakers 1.

Folytatás Budapesten a Duna Arénában október 26-27-én.

Tenisz. A Babos Tímea, Kristina Mladenovic kettős 6:4, 7:5-re kikapott a Kirsten Flipkens, Bethanie Mattek-Sands belga, amerikai párostól a moszkvai kemény pályás tenisztorna női párosversenyének elődöntőjében, ezzel búcsúzott a tornától. Timiék az első szettben kétszer is hibáztak – rögtön az elején, majd kulcshelyzetben, 5:4-es hátránynál veszítették el saját adogatásukat, így az első szettet 6:4-re megnyerte a Flipkens, Mattek-Sands páros. Az első helyen kiemelt magyar, francia kettős a folytatásban némileg jobban játszott, ám ezúttal ez is kevés volt – Babosékat kétszer is brékelték, 6:5-ös hátránynál ráadásul a mérkőzésben maradásért adogathattak, de elbukták a játékot, így kikaptak. Az összecsapás 1 óra 24 percig tartott.

Fucsovics Márton a második selejtezős mérkőzését is megnyerte, ezzel a főtáblára került a bécsi kemény pályás férfi tenisztornán. A világranglistán a viadal megkezdése előtt a 69. helyen tanyázó magyar játékos csaknem háromhetes kihagyás után az ausztriai viadalon tért vissza, miután kikúrálta részleges izomsérülését. Szombaton a fehérorosz Jahor Heraszimavot két szettben legyőzte, majd vasárnap a főtáblára kerülésért az olasz Stefano Travaglia (83.) ellen diadalmaskodott 1 óra 54 perc alatt.

A 27 éves Fucsovics aki az lemúlt évben a főtáblán a kanadai Félix Auger-Aliassime-ot és az olasz Fabio Fogninit legyőzve a negyeddöntőig menetelt, ezúttal a főtábla első fordulójában – a 16 közé jutásért – az olasz Lorenzo Sonego (56.) ellen lép pályára hétfőn 15 órától.

A tenisz-világranglistákon (ATP, WTA) október 21-i állás szerint a férfiaknál egyesben Fucsovics Márton a 67., Babos Timea a 103. helyen áll. A női párosok ranglistáján Babos Timea a 6. helyről várja a folytatást.

Az olimpiai kvalifikációs szabályok szerint a 2020. június 8-i ranglista első 10 párosa jogosult az olimpiai indulásra úgy, hogy társat a világranglista első 300-a közül választhat. (Bondár Anna 185., Jani Réka-Luca 191., Gálfi Dalma 260.) Egyesben a ranglistáról az első 56 indulhat alanyi jogon, de nemzetenként maximum 4 teniszező. A többi helyet a visszalépések után töltik fel.

Triatlon. A Strand Világjátétokon aquatlonban a 8. helyen végzett Bragmayer Zsanett a dél-koreai Tongjongban folytatta az olimpiai kvalifikációs pontok gyűjtését. A magyar versenyző a 60 fős mezőnyben 19. lett, ezzel a három magyar induló közül a legelőkelőbb helyen végzett. Bragmayer 58:17 perc alatt teljesítette a 750 méter úszásból, 20 kilométer kerékpározásból és 5 km futásból álló távot. A férfiaknál Faldum Gábor (52:32 p) a 32. helyen zárt, míg Tóth Tamás a hat kieső egyike volt.

A sportág olimpiai kvalifikációs ranglistáján a férfiaknál Bicsák Bence és Tóth Tamás, a nőknél Kovács Zsófia és Bragmayer Zsanett áll kvótát érő helyen. A vegyesváltó 14. A kvalifikációs pontgyűjtés egyéniben 2020. május 11-én, vegyespárosban március 31-én zárul. Vegyespárosban ezután a kínai Csengduban rendeznek május 9-én kvalifikációs versenyt.

Curling. A skóciai Aberdeenben rendezett világbajnokságon a Nagy György, Szekeres Ildikó, Szabó Gergely, Dencső Blanka összeállítása magyar vegyes csapat pénteken a 16 között 6–2-re legyőzte az eddig százszázalékos spanyol csapatot. A magyarok a legjobb nyolc között Norvégiával találkoztak és 9-6-ra vereséget szenvedtek. A magyar vegyes csapat az első end után 1-0-ra vezetett, majd a folytatásban hátrányba került, de 1-4 és 4-6 után is egyenlített. A döntés így az utolsó endre maradt, amelyben 3-0-ra az északiak bizonyultak jobbnak.

A 2022-es téli olimpia műsorán Pekingben férfi és női csapat és vegyes páros szerepel a programban.



Atlétika. Halász Bence a világbajnokság után a Nemzetközi Atlétikai Szövetség (IAAF) kalapácsvető-sorozatában is a harmadik helyen végzett. Az IAAF csütörtökön tette közzé a végleges sorrendet, a szombathelyi dobót a már négyszeres világbajnok lengyel Pawel Fajdek és honfitársa, a szakági sorozatban tavaly első Wojciech Nowicki előzte meg. Fajdek ötödször végzett az élen ebben a rangsorban. A tíz verseny után minden kalapácsvető három legnagyobb dobását vették alapul és váltották át pontokra. Fajdek elsőségét nem fenyegette veszély, Nowicki viszont csak kevesebb mint három méterrel végzett Halász Bence előtt.

A nőknél a dohai vb-n aranyérmes amerikai DeAnna Price lett az első, mindössze 21 centiméterrel a kínai Vang Cseng előtt. Gyurátz Réka a 11. helyen zárt.

Kajak-kenu. A magyar küldöttség kilenc arany-, hét ezüst- és öt bronzéremmel zárta a kínai Saohszingben rendezett maratoni kajak-kenu világbajnokságot. A női kajak párosok vasárnapi versenyében a Czéllai-Vörös Zsófia, Csay Renáta kettős megvédte címét, mivel az elejétől kezdve komoly tempót diktált, majd a hajrája is tökéletesre sikerült. Csay Renátának ez volt a huszadik vb-aranya, az elsőt húsz évvel ezelőtt, 1999-ben Győrben nyerte. A férfi kajak párosok mezőnyében a Boros Adrián, Máthé Krisztián egység ezüstérmet nyert, a kenu párosoknál pedig Laczó Dániel és Nagy Gergely a harmadik helyen ért célba.

A magyar csapat megkapta a legeredményesebb nemzetnek járó díjat, ugyanis 21 érmével több mint kétszer annyi dobogós helyet gyűjtött, mint a második helyezett.


Birkózás. Ligeti Dániel a jakutszki, Veréb István pedig a kemerovói nemzetközi birkózóversenyen nyert aranyérmet a szabadfogásúak között. Az Európa-bajnoki második és harmadik helyezett Ligeti Dániel (125 kg) négy orosz riválist legyőzve nyerte meg a jakutszki Dmitrij Korkin-emlékversenyt. A világbajnoki harmadik és háromszoros Európa-bajnoki bronzérmes Veréb István (86 kg) egy amerikai és három orosz birkózó ellen nyert a harminc ország sportolóit felvonultató kemerovói viadalon. A két szombathelyi versenyző közül Veréb a legjobb külföldinek járó különdíjat is elhozta.

Kerékpározás. Kevesebb, mint 10 hónappal a tokiói olimpia előtt elindult a pályakerékpáros szezon utolsó nagy versenyblokkja az ötkarikás játékok kvalifikációs helyeiért. Az Európa-bajnokságot október 16-20. között a hollandia Apeldoornban rendezték 26 nemzet, 315 sportolója részvételével.

Filutás Viktor országos csúccsal 17. helyen zárt a 4000 m-es egyéni üldözéses versenyszámban. A magyar pályakerékpáros a selejtezőben tekert 4:26.645 perces időt. Rajthoz állt a pontversenyben is, ott 15. lett.

A férfi sprinterek 1000 m-es állórajtos számában Szalontay Sándor a 20 versenyzőből a 15. időt hajtotta, az ideje 1.02.240 új magyar csúcs lett. A 29 éves magyar versenyző sprintben a 12. pozícóban zárt. A 200 méteres selejtezőn 9.98-at tekert, ami a 13. időt jelentette. A legjobb 24 között az első futamát megnyerte, majd a következő körben kikapott az orosz Dimitrievtöl. Keirinben - amelyben motoros felvezetéssel érik el a versenyzők az utolsó köröket, és sprinttel döntik el a helyezéseket - Sanyi az első körben ötödik lett hétfős futamában, a vigaszágon pedig harmadikként zárt az öt versenyzőt felvonultató futamban, így nem jutott a legjobb 12 közé. Vasárnap az egy kilométeres távon a selejtezőben 1:02.240 perc alatt ért célba, ezzel öt ellenfelét előzte meg.

Borissza Johanna Kitti a pontversenyben 18. lett a 21 résztvevő közül. A négy számból álló omnium 21 női résztvevője közül Borissza a scratch-ben elért 19. hellyel kezdett, majd a tempóversenyben 17., míg a három bukással tarkított kieséses számban 18. lett, a pontversenyben pedig már nem tudott javítani pozícióján.

A férfiaknál ugyancsak 21-en vállalkoztak az omniumra, Lovassy scratch-ben 16. pozícióval indított, majd a tempóversenyben 15., a kiesésesben pedig 20. helyen végzett, és a pontversenyben megtartotta pozícióját.

A 10 km-es férfi scratch-futamban a 24 indulóból végül 18-an fejezték be, Lovassy Krisztián a 16. helyen zárt.

(MOB-összeállítás; fotók: ijf.org, babostimea.hu, fucsovics/Facebook, MOB/Szalmás Péter, curling.hu, masz.hu, kajakkenusport.hu, Magyar Birkózó Szövetség, velo.hu)