Újabb pontszerző hely rövidpályás gyorskorcsolyában

Parádés hétvége – vk-érmek és kvalifikációs pontok több sportágban

2018. 11. 12.
Megosztás


Remek hétvégét zártak a magyar sportolók a nemzetközi porondon. Kiváló érmes eredmények születtek többek közt judóban, rövidpályás gyorskorcsolyában, úszásban és vívásban. A karatésok az olimpiai kvalifikációhoz szükséges pontokkal gazdagodtak.

Rövidpályás gyorskorcsolya. A Salt Lake Cityben rendezett világkupán 3 arany- és 1 bronzérem lett a mérlegük. Egy állomáson három elsőséget még sosem gyűjtöttek korábban a magyarok. Liu Shaolin Sándor nyerte az 1000 méteres versenyt. Liu Shaoang egy hete a Calgaryban rendezett idénynyitón győzött ezen a távon, most a befutónál a bírók szabálytalannak találták és kizárták, így 6. lett. Varnyú Alex összességében 8-ként zárt. Burján Csaba és Sziliczei-Német Rebeka 1500 méteren korcsolyázott, előbbi 9-ként zárt, utóbbi 13. helyével pályafutása legjobb vk-eredményét érte el. Vasárnap a másik 1000 m, az 500 méter és a staféták fináléjára került sor. Egyéniben ezúttal Liu Shaoang szerepelt a legjobban, a legrövidebb távon rajta kívül bátyja, Liu Shaolin, illetve Burján Csaba volt érdekelt. Előbbi 9., utóbbi 16. helyen zárt. A fináléban az MTK 20 éves versenyzője harmadikként haladt át a célvonalon, ráadásul 39.699 másodperces idejével 72 ezredet javított bátyja egy hete a calgaryi vk-forduló elődöntőjében elért országos csúcsán. Jászapáti Petra 500, míg Bácskai Sára Luca 1000 méteren búcsúzott a negyeddöntőben. A Bácskai, Jászapáti, Knoch Marta, Sziliczei-Német Rebeka összeállítású női váltó a kisdöntőt úgy nyerte meg és lett összességében 5., hogy egyetlen riválisát, a lengyel kvartettet kizárták. A múlt héten Calgaryban világcsúccsal győztes férfi 5000 méteres négyesben egy változtatás volt, az egyaránt ötkarikás aranyérmes Liu Shaolin Sándor, Liu Shaoang és Burján Csaba mellett ezúttal Krueger Cole helyett Varnyú Alex kapott szerepet. A kvartett így is diadalmaskodott, sőt ebben a számban ritkán látható rajt-cél győzelmet aratott. A magyar vegyesváltó története első vk-diadalát aratta, igaz, ez a szám egy hete Calgaryban debütált a programban. Jászapáti Petra és Bácskai Sára Luca mellett a Liu fivérek indultak Krueger Cole és Burján helyett. A vk-sorozat december 7. és 9. között a kazahsztáni Almatiban folytatódik a harmadik állomással.

Vívás. Az olimpiai kvalifikáció 2019 áprilisában kezdődik, de nem mindegy, hogy addig vívóink hol állnak majd az egyes fegyvernemek világranglistáin. Ehhez már most jól kell szerepelni. A kardozó Márton Anita kimagasló vívással nyerte karrierje második vk-versenyét. A világbajnoki bronzérmes női kardozó az Orleans-i viadalon többek között az olimpiai és világbajnok amerikai Zagunist is legyőzve lett aranyérmes. A Márton Anna, Pusztai Liza, Katona Renáta, László Luca összeállítású csapat 5. lett. Bonnban a tőröző Dósa Dániel a fegyvernem első számú hazai képviselőjeként a 32 között búcsúzott a további küzdelmektől. A Dósa Dániel, Kiss Dániel, Mátyás Bálint, Mészáros Tamás összeállítású csapat a 15. helyen zárt. A tallini női párbajtőr vk-n Budai Dorina a főtáblán két győzelmet begyűjtve a nyolcaddöntőben szenvedett vereséget francia riválisától. A Budai Dorina, Kun Anna, Nagy Kinga, Szabó Réka összeállítású csapat 11. lett. A hölgyek először legyőzték Svédországot a 16 közé jutásért, majd a későbbi ezüstérmes franciáktól szenvedtek vereséget.

Úszás. Hosszú Katinka az úszó világkupa-sorozat tokiói rövidpályás állomásán hat éremmel zárt: 100 méter vegyesen és 200 pillangón nyert, 400 vegyesen első, 100 háton 3. lett, majd 200 vegyesen nyert, míg 200 háton harmadiknak érintette a falat. Verrasztó Dávid és Kapás Boglárka is felállhatott a dobogóra: előbbit 400 vegyesen csak a szám olimpiai bajnoka, a hazai medencében úszó Hagino Koszuke előzte meg, és lett 2., míg utóbbi 800 gyorson szerzett ugyancsak ezüstérmet. A FINA összesítése szerint a svéd Sarah Sjöström 285, Katinka 270 ponttal várja a csütörtöktől szombatig tartó szingapúri záróviadalt. A széria első szakaszát nagymedencében, Kazanyban, majd Dohában rendezték, a második etap rövidpályán Eindhovenben kezdődött és Budapesten zárult. A harmadik, zárószakasz – ugyancsak 25 méteres medencében – Ázsiában zajlik, az első állomás Peking volt, majd ezt követte a japán főváros.

Judo. Üzbegisztán fővárosában rendezték az IJF World Tour-sorozat versenyét, az olimpiai kvalifikációs taskenti Grand Prix-t, melyen hat magyar judós lépett tatamira. Öten éremért küzdhettek és szereztek értékes világkupa-pontokat. A 48 kilósok között Csernoviczki Éva ezüstérmesként zárt, Pupp Réka az 52 kilósok versenyében 5. lett. Gercsák Szabina nyert bronzérmet a 70 kilogrammosok súlycsoportjában, Ungvári Attila 5. helyen végzett. a férfiak 81 kg-os súlycsoportjában. A 90 kg-os súlycsoportban Tóth Krisztián ezüstérmet szerzett.

Karate. Érem nélkül maradtak a magyarok a madridi karate vb-n, ugyanakkor az olimpiai kvalifikáció szempontjából többen értékes pontokat szereztek. Tadissi Martial, a 2016-os vb ezüstérmese jól kezdett, de a második meccsén azonban kikapott brazil riválisától. Hárspataki Gábor walesi, albán és marokkói karatés ellen nyerni tudott, majd Rafael Agajevvel szemben 1-0-ra maradt alul. Mivel az azeri nem jutott el a döntőig, a magyar versenyző nem folytathatta szereplését a vigaszágon. Molnár Dániel szintén lemaradt a dobogóról, mivel a thaiföldi ellenfelének kellemetlen stílusára nem találta meg a választ, és 3-1-re kikapott. A sportág 2020-as tokiói olimpiai bemutatkozását megelőző utolsó vb-n a három legesélyesebb magyar mellett a csapat többi tagjának sem sikerült érmet szereznie, sem küzdelemben, sem formagyakorlatban, ugyanakkor György Dániel, aki első felnőtt vb-jén indult, három győzelmet aratott. A vb-re ellátogatott Kulcsár Krisztián, a MOB elnöke is.

Jégkorong. A 2019-es kazahsztáni divízió I/A világbajnokságra készülő jégkorong-válogatott a budapesti Tüskecsarnokban vett részt felkészülési tornán négy nemzet részvételével. Együttesünk 3-1 arányban a kazahoktól szenvedett vereséget, a koreaiak elleni mérkőzés a pálya használhatatlansága miatt elmaradt; az A csoportos olaszokat lehengerlő játékkal vertük 7-1 arányban. A dél-koreaiak és a kazahok ellenfele lesz a magyar együttes az április 29. és május 5. között Asztanában sorra kerülő vb-n, melyen részt vesz a szlovén, a fehérorosz és a litván csapat is. Az első két helyezett szerepelhet majd a 2020-as svájci elit vb-n, az utolsó kiesik a divízió I/B-be.

Súlyemelés. A türkmenisztáni világbajnokság volt az első viadal, ahol olimpiai kvalifikációs pontokat lehetett gyűjteni a 2020-as tokiói olimpiára. A +109 kg-ban induló Nagy Péter 413 kg-os összteljesítménnyel 10. lett. Magát Krisztinának (87 kg) a 16 fős mezőnyben a 215 kilós eredménye a 12. helyre volt elég. A 64 kilós Jung Beáta 47 emelő között 198 kg-ot teljesítve a 30. helyen zárt.

Vízilabda. Történelmi sikert aratott a Dunaújvárosi Egyetem Maarsk-Graphics női vízilabdacsapata, miután megnyerte az Európai Szuperkupát. Mihók Attila LEN Kupa-győztes együttese ötméteresek után diadalmaskodott az Euroliga-címvédő orosz Kirisi vendégeként. A magyar csapat a zárónegyedben háromgólos hátrányból mentette döntetlenre az összecsapást, s végül ötméteresekkel – története során először – elhódította a trófeát.

(MOB-összeállítás, fotó: MOB/Szalmás Péter, archív)