Polgár Judit Prima Primissima, Regőczy Krisztina az egyik Prima

Polgár Judit Prima Primissima, Regőczy Krisztina az egyik Prima

2014. 12. 06.
Megosztás

Péntek este átadták a MOB gyémánt fokozatú támogatója, az OTP Bank által is támogatott Prima Primissima-díjakat a budapesti Művészetek Palotájában. A sport kategóriában olimpikonok voltak versenyben a rangos elismerésért. A MOB elnökségének tagja Prima "lett".

A sport kategória Prima Primissima-díjasa Polgár Judit nemzetközi sakknagymester lett, akivel a novemberben, a MOB kiadásában megjelent Sport 2014-ben hosszú interjú olvasható. 9 éves korában nyerte első nemzetközi versenyét, 12 évesen és 14 évesen korosztályos világbajnok lett a fiúk között. 12 éves volt, amikor nővéreivel, Zsuzsával és Zsófival, valamint Mádl Ildikóval a magyar sakktörténelem során első ízben női olimpiai bajnokságot nyertek. Ezt az eredményt 1990-ben is megismételték. A második olimpiai győzelem óta férfi versenyeken indul. 13 éves volt, amikor először teljesítette a férfi nemzetközi nagymesteri normát, 15 évesen pedig minden idők legfiatalabb férfi nemzetközi nagymestere lett. Hétszer a férficsapatban is képviselte Magyarországot Sakkolimpián, 2002-ben és 2014-ben ezüstérmet nyertek. 2011-ben férfi Európa-bajnokságon bronzérmet szerezett. Nyolcszor kapott sakk Oscar-díjat, az évszázad sakkozónőjének választották. 1989 óta megszakítás nélkül vezeti a női világranglistát.

A két - azaz három - Príma az olimpiai ezüstérmes Regőczy-Sallai jégtánckettős (1980) és a '64-es tokiói olimpia bjnoka, Palotai Károly labdarúgó.

Regőczy Krisztina olimpiai ezüstérmes, világbajnok műkorcsolyázó, sportvezető, a MOB elnökségi tagja, a MOB Nők a Sportban Bizottságának vezetője. Az ISU (Nemzetközi Korcsolyázó Szövetség) Sportigazgatója, a MOB Elnökségének tagja. Sallay András az International Management Group (IMG) alelnöke, az ISU legrangosabb bajnokságainak egyik igazgatója. 1972-től 1980-ig megszakítás nélkül kilencszer magyar bajnokok, számtalan Európa- és világbajnoki bronz- és ezüstérem büszke tulajdonosai, de a legnagyobb eredményük az volt, hogy le tudták győzni a mostoha hazai edzéslehetőségeket, és így is felvették a versenyt a sport élmezőnyével. Pályafutásuk csúcsára 1980-ban érkeztek, amikor a Lake Placid-i téli olimpián és a göteborgi Európa-bajnokságon ezüstérmesek, a dortmundi világbajnokságon aranyérmesek lettek. Ezt követen még kétszer nyertek hivatásos világbajnoki címet. A Lake Placidben megrendezett olimpián szerzett második hely volt eddig az utolsó érem, amit Magyarország téli olimpián nyert.

Palotai Károly a ’64-es tokiói olimpián aranyérmes labdarúgócsapat kapitánya, a magyar és a világ játékvezetésének kiemelkedő alakja. A világon az egyetlen, aki játékosként olimpiai bajnok lett és játékvezetőként is eljutott a legszűkebb elitbe. Labdarúgóként az 1963-as őszi idényben a bajnokcsapat kapitánya volt. 1970-1983-ig 143 nemzetközi mérkőzésen fújta a sípot. A mai napig emlegetik a teljesítményét, amelyet az Argentína-Brazília mérkőzésen nyújtott 1978-ban, és ugyancsak három Európa-bajnokságon foglalkoztatta az UEFA. Itthon a mai napig részt vesz az utánpótlás nevelésében, tekintélyével, tudásával és tapasztalataival segíti a ma játékvezetőinek képzését és továbbképzését.

A Prima Primissima-díj kuratóriumának elnöke Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója, a díjat a tavalyi évtől a MOB gyémánt fokozatú támogatója, az OTP gondozza és finanszírozza.

(MOB, Fotó: MTI/Kovács Tamás)