Vámos István 60 éves

2018. 07. 18.

Hatvan esztendős Vámos István, olimpiai bronzérmes tornász (a fotón balra). Legnagyobb sportsikerét a moszkvai ötkarikás játékokon érte el.

Vámos István 1958. július 18-án született. Tornász sportkarrierje a Ferencvárosi Torna Clubhoz kötődik.

Olimpián egyszer szerepelt, a moszkvai nyári játékokon a tornászcsapattal bronzérmet szerzett. Olyan kiválóságokkal állhatott a dobogó harmadik fokára, mint Magyar Zoltán, Guczoghy György, Donáth Ferenc, Kovács Péter és Kelemen Zoltán. Az egyéni számokban is szerekhez lépett, a középmezőnyben zárt. Legjobbjaként lóugrásban 12. volt, egyéni összetettben a 45. helyen végzett. 22. születésnapja után egy nappal, 1980. július 19-én kezdődött az ötkarikás esemény.

A moszkvai olimpián népes magyar csapat vett részt. 20 sportág összesen 151 versenyszámában 263 versenyző képviselte Magyarországot. Az olimpia programján 22 sportág szerepelt. A magyar tornászkülönítmény 14 versenyzőt számlált, köztük a bronzérmes férficsapatot, melyet Vámos István is erősített. A 22. nyári játékokon 80 ország 5217 versenyzője mérkőzött a minél jobb helyezésekért.

A játékok magyar vonatkozású érdekessége, hogy 13 csapat küzdött a pályákon, köztük a hatfős férfi tornászcsapat. Az együttesek összesen 42 pontot gyűjtöttek össze. Az érmek száma: 7 arany, 10 ezüst és 15 bronz - utóbbiak egyike a tornászoké, egyben Vámos Istváné.

A Misa mackós eseményen választották meg a Nemzetközi Olimpiai Bizottság 7. elnökének a spanyol Juan Antonio Samaranch-ot, aki jó kapcsolatot ápolt a magyarokkal is.

Vámos István 2010-ben, a Magyar Torna Szövetség fennállásának 125 éves évfordulója alkalmából rendezett gálán jubileumi plakettben részesült.

(MOB, fotó: MTI/Petrovits László)