Kijutott az Eb-re a Mocsai-csapat

2013. 06. 13.

A magyar férfi kézilabda-válogatott biztosította helyét a januári, dániai Eb-n, miután 25-25-ös döntetlent játszott a lett válogatott otthonában.

Mocsai Lajos szövetségi kapitány olimpiai negyedik együttese azzal a tudattal várta a dobelei összecsapást, hogy ha pontot szerez, biztos résztvevője lesz a kontinensviadalnak. A két csapat október 31-én, Gyöngyösön már találkozott, akkor a magyarok 32-25-re győztek.

Az első félidőben nem tudott felpörögni a magyar csapat, eleinte védekezésben volt passzív, majd a támadások akadoztak. Az első pár perc a letteké volt, de 3-3 után egy darabig felváltva estek a gólok. A félidő feléhez közeledve emberhátrányba került a magyar válogatott, a hazaiak pedig két találattal megléptek (9-7). Mocsai Lajos szövetségi kapitány időt kért, ezt követően felzárkózott a csapata, de a vezetést nem tudta átvenni. A szünetre egygólos hazai előnynél (12-11) vonult az öltözőbe a két együttes, ehhez azonban is kellett, hogy a magyar kapuban Tatai Péter háromból három hetest hárítson.

A pihenő után sem változott jelentősen a játék képe, a magyarok ugyan valamelyest feljavultak védekezésben, ezzel együtt a lettek váratlan közbelövésekkel továbbra is gyakran betaláltak. Bő tíz perccel a vége előtt három góllal, 20-17-re vezettek a hazaiak, igaz, két perccel később már 20-19 állt az eredményjelzőn. Az 57. percben egyenlített a magyar válogatott Vadkerti labdaszerzése nyomán (23-23), nem sokkal később pedig Nagy László egalizált (24-24), de erre is érkezett válasz. Időkérést követően a magyarok az utolsó pillanatokban hétmétereshez jutottak, melyet Császár Gábor értékesített, ezzel lett meg az Eb-részvételhez szükséges pont.

Mocsai Lajos, a magyar kézilabda-válogatott szövetségi kapitánya nem volt elégedett csapata teljesítményével.

„Nagy feszültség volt bennünk. Az elmúlt időszakban a játékosok teherviselése, állapota semmi bizakodásra nem adott okot a találkozó előtt. A letteket sokan alulbecsülték, pedig ebben a csapatban öt ember játszik a Bundesligában. Motivált szervezett játékot tudtak produkálni, mi pedig küzdöttünk végig" – dicsérte az ellenfelet a Sport Tv kamerája előtt Mocsai Lajos, aki sajátjai játékával nem igazán volt elégedett.

„Stratégiailag úgy készültünk, ahogy szoktunk, de a támadójátékban elmaradtunk attól a kreativitástól, amit megszoktunk – ennek nagyon sok összetevője van, amiről nem szeretnék beszélni. A védőjátékban a kitűzött feladatok egy részét tudtuk megvalósítani, a támadósoruk jobb oldalát tudtuk megtartani, bal oldalról komoly gondjaink voltak, elsősorban a megfelelő mélységű ütközések hiányában, a segítségadások elmaradásában. Indításgóljainkat nem tudtuk megszervezni, nem voltunk elég gyorsak. Felállt fal ellen pedig elég sok próbálkozást ejtettünk meg, Nagy László végjátékban való eredményes játékával, dinamikájával tudtuk magunk javára fordítania mérkőzést. Az egy pont Európa-bajnokságot jelent."

„Szakmailag nem vagyok elégedett, az, hogy a csapat példaértékűen küzd, az alapvető erénynek kell, hogy legyen. Emiatt különösebb dicséret nem jár. De boldog vagyok, örülök, hogy a szlovákok elleni meccstől függetlenül kiharcoltuk a továbbjutást" – zárta gondolatait a kapitány.

Közel a vég a németek számára

A német férfi kézilabda-válogatott 27–25-ös vereséget szenvedett Montenegróban az Európa-bajnoki selejtezők 2. csoportjában, így nagyon közel került ahhoz, hogy lemaradjon a 2014-es dániai kontinenstornáról.

1. CSOPORT

A portugálok egy bravúros győzelemmel bebiztosíthatták volna a második helyüket, ám erre nem sok esélyük volt a világbajnok spanyol ellen, így az utolsó fordulóban legalább egy döntetlent el kell érniük Macedóniában. Ha ez nem sikerül nekik, akkor Lazarovék utazhatnak Dániába.

Svájc–Macedónia 22–27 (11–12)
Portugália–Spanyolország 23–30 (12–14)
AZ ÁLLÁS: 1. Spanyolország 10, 2. Portugália 5, 3. Macedónia 4, 4. Svájc 1

2. CSOPORT

A montenegróiak áprilisban kikaptak Izraelben, ám most sikerült kiköszörülniük a csorbát, hazai pályán is megverték a németeket. A szünetben 13–11-re vezettek, de a második félidőt rosszul kezdték, Németország 14–13-ra fordított. Glandorfék azonban ezután megint hullámvölgybe kerültek, így negyedórával a vége előtt 20–16-ra már a hazaiak vezettek. A németek három gyors góllal 20–19-re még felzárkóztak, de ezután ismét hagyták ellépni a hazaiakat – akiknél Rade Mijatovics klasszis teljesítményt nyújtott a kapuban, Marko Laszica (Pick Szeged) pedig négy gólt lőtt –, és ez végzetesnek bizonyult számukra. A csoport második helyén már csak akkor végezhetnek, ha hazai pályán megverik Izraelt, Csehország pedig szintén otthon kikap a már Eb-résztvevő Montenegrótól. A legjobb csoportharmadik is kvalifikálja magát az Eb-re, de a 6. és/vagy 7. csoport harmadikja nagy valószínűséggel jobb lesz e tekintetben a németeknél, akik így első alkalommal maradhatnak le a kontinensviadalról.
A csehek nem jártak úgy, mint Montenegró, Filip Jícha nélkül is biztosan nyertek Izraelben, így szombaton elég lesz nekik egy döntetlen a délszlávok ellen a boldogsághoz.

Izrael–Csehország 24–30 (11–13)
Montenegró–Németország 27–25 (13–11)
AZ ÁLLÁS: 1. Montenegró 8, 2. Csehország 6, 3. Németország 4, 4. Izrael 2

3. CSOPORT

A franciák takarékos üzemmódban is legyűrték Litvániát, míg Norvégia Törökországban győzött, így a skandináv csapattal is találkozhatunk jövő januárban Dániában.

Litvánia–Franciaország 23–25 (13–14)
Törökország–Norvégia 20–32 (13–13)
AZ ÁLLÁS: 1. Franciaország 10, 2. Norvégia 6, 3. Litvánia 2, 4. Törökország 2

4. CSOPORT

A magyar válogatott után a horvát is biztosította helyét az Eb-mezőnyben, miután 11 gólos győzelmet aratott Szlovákiában.

Lettország–Magyarország 25–25 (12–11), Dobele, játékvezetők: Pavel, State (románok).
LETTORSZÁG: Tihanovs, Kuksa (kapusok), Arjas 2, Blüms, Borodovskis, Dude 1, Jurdzs 7, Klesniks 1, Kristopans 2, Kugis, Lazdins, Lilienfelds 5, Pavlovics 4 (4), Tuminskis, Uscins 1, Valkovskis 1
MAGYARORSZÁG: Mikler, Tatai (kapusok), Császár 4 (2), Harsányi 4 (3), Lele 1, Lékai 1, Mocsai, Nagy K. 4, Nagy L. 9, Schuch, Szalafai, Szöllősi, Törő, Vadkerti 1, Varsandán, Zubai 1

18:00, Umag: Horvátország-Lettország

19:00, Szeged: Magyarország-Szlovákia (tv: SportKlub)

5. CSOPORT

Ebben a kvartettben is eldőltek a fontos kérdések, a svédek (Kim Andersson nélkül, ám a négyet vágó szegedi Jonas Larholmmal a soraikban) Ukrajnában, a lengyelek pedig Hollandiában nyertek simán, így ez a két válogatott készülhet az Eb-re.

Ukrajna–Svédország 21–34 (7–16)
Hollandia–Lengyelország 23–31 (11–13)
AZ ÁLLÁS: 1. Lengyelország 8, 2. Svédország 8, 3. Ukrajna 2, 4. Hollandia 2

6. CSOPORT

A fehéroroszok az Eb-részvételt már korábban kiharcoló Izlandot fogadták, mégpedig legnagyobb sztárjuk, Sziarhej Rutenka nélkül. A Barcelona klasszisa tehát hiányzott a pályáról, Barisz Puhuszki viszont ott volt, és a következő szezontól már a Csurgót erősítő irányító kilenc góljával a mezőny legeredményesebbje lett. Vezérletével Fehéroroszország 29–23-ra nyert a szintén tartalékos Izland ellen (amelyben Aron Pálmarsson és Alexander Petterson sem játszott), ám az Eb-től még így is egypontnyira van. Ezt az egy pontot pedig Szlovéniában kellene megszereznie, mivel a délszláv válogatott is győzelemmel zárta a játéknapot, mégpedig a továbbra is nullapontos Románia vendégeként. Ha a szlovénok az utolsó fordulóban akár csak egy góllal is legyőzik Fehéroroszországot, akkor ők utazhatnak az izlandiak mellett az Eb-re ebből a csoportból.

Fehéroroszország–Izland 29–23 (16–10)
Románia–Szlovénia 22–31 (11–14)
AZ ÁLLÁS: 1. Izland 8, 2. Fehéroroszország 7, 3. Szlovénia 5, 4. Románia 0

7. CSOPORT

Remekül sikerült Ljubomir Vranjes bemutatkozása szerb szövetségi kapitányként. Marko Vujinék 29–28-ra nyertek Oroszországban, ezzel óriási lépést tettek az Eb felé. A korábbi veszprémi jobbátlövő öt góllal zárta a meccset, csakúgy, mint a magyar bajnokhoz igazoló Momir Ilics. A szerbek legeredményesebb játékosa azonban a korábbi szegedi Petar Nenadics lett hat találattal, míg a mezőny legjobbjának a kilencszer betaláló Konsztantyin Igropulo bizonyult. A szerb sikerhez a 19 védést bemutató Darko Sztanics remeklése is kellett.

Oroszország–Szerbia 28–29 (11–17)
csütörtökön játsszák: Bosznia-Hercegovina–Ausztria
AZ ÁLLÁS: 1. Szerbia 7/5 mérkőzés, 2. Oroszország 6/5, 3. Ausztria 5/4, 4. Bosznia-Hercegovina 0/4

(Forrás: MTI, NSO)