30 millió támogatás a családok közös foci élményére

Kilencven éves lenne Papp László

2016. 03. 25.
Megosztás

Születésének 90. évfordulója alkalmából családtagok, tisztelők, sportolók és sportvezetők közösen emlékeztek március 25-én a róla elnevezett Arénában a háromszoros olimpiai bajnok Papp Lászlóra. Az emlékműnél Riskó Géza, a MOB Média Bizottságának elnöke mondott beszédet. Az ünnepségen két olimpiai bajnok: Gedó György és Kovács István is részt vett.

Riskó Géza emlékeztetett: 2004. május 28-a óta viseli a Budapest Sportaréna Papp László nevét. "Két-háromszáz évente születik olyan ember, akik meg tudják változtatni a világot. Olyan zsenik, géniuszok, mint Papp László, akik mindannyiunk számára példakép lehet. Papp László az olimpiai mozgalom egyik jelképe" - fogalmazott az MTVA korábbi sportfőszerkesztője.

Riskó Géza beszédében kitért Papp László sportemberi nagyságára, mélyen vallásos, egyben családcentrikus személyiségére, aki nem csak magának, hanem az egész magyar nemzetnek szerzett hírnevet. "Az akkori politikai erők akadályozták meg kiteljesedő profi ökölvívó karrierjében, de a hit, a vallás, a családi háttér mindíg átsegítette a nehézségeken. Feleségével több mint fél évszázadon keresztül élt házasságban. Talán kevesen tudják, de 'Laci bá' hegedűművésznek készült, majd jött egy kisebb kitérő a labdarúgás felé, és csak ezután lett ökölvívó. Nagyságát, tehetségét mutatja, hogy három olimpián is a legjobb volt, majd edzőként, szövetségi kapitányként is eredményes tudott lenni" - emelte ki Riskó Géza.

"Minden nagy embernek, legyen az művész, tudós, vagy sportoló, jár a közös emlékezés. Hálás vagyok az Aréna üzemeltetőinek, hogy megszervezték ezt az ünnepséget, melyen édesapám 90. születésnapját ünnepeljük közösen. Édesapámat rengetegen szerették és elismerték - ez igazán jól esik" - fogalmazott a bajnok fia, Papp László, aki a napokban a MOB Média Bizottságának javaslata alapján Borkai Zsolt MOB-elnöktől posztumusz SportEMBER-elismerést vehetett át édesapja emlékét őrizve.

"Sok-sok olyan magyar sportoló van, akinek pályafutása, eredményei példaértékűek. Laci bácsi egyike volt azoknak, akiknek személyisége, embersége, sportemberi tulajdonságai még az eredményeit is felülmúlták. Csodálatos ember volt, akire mindíg lehetett számítani. Személyiségét sokszor szigor, de mindíg őszinteség és nyíltság jellemezte. Népszerű volt, tisztelet övezte az egész világban" - mondta Kovács István, atlanta olimpiai bajnoka, egykori profi világbajnok ökölvívó.

"Kemény ökölvívó volt Papp Laci, akire tisztelettel emlékezünk. Csodálom, hogy emlékversenyt még nem rendeznek a tiszteletére" - jegyezte meg a négyszeres olimpikon, München bajnoka, Gedó György.

"Papp László megérdemelné, hogy olimpiai iskola, vagy olimpiai baráti kör felvegye a nevét" - tette hozzá dr. Jakabházyné Mező Mária, a Magyar Olimpiai Akadémia főtitkára, aki a MOB képviseletében koszorúzta meg a bajnok mellszobrát.

Az ünnepségen részt vett többek közt Kozmann György, az EMMI sportért felelős helyettes államtitkára, valamint Szántó Imre és Kótai Mihály, továbbá az Arénát üzemeltető szervezet, a BMSK képviselői is.

Papp László 1926. március 25-én született Budapesten. Ökölvívóként a 1948-as londoni, az 1952-es helsinki és az 1956-os melbourne-i olimpián nyert aranyérmet. Európa legjobbja 1949-ben és '51-ben lett. Visszavonulását követően edző, majd szövetségi kapitányként dolgozott az ökölvívásért. 2003. október 16-án, 77 évesen hunyt el Budapesten; a Farkasréti temetőben nyugszik.

Papp Lászlót több elismerés mellett - az ötkarikások közt - 1982-ben NOB-érdemrenddel, 1993-ban Nemzetközi Fair Play Életműdíjjal, 2016 márciusában pedig SportEMBER posztumusz MOB Média-különdíjjal jutalmazták.

(MOB/VF, fotó: MOB/Szalmás Péter)