Kovács Ágnes Thomas Bach-hal is találkozott a NOB Környezetvédelmi és Sport Világkonferencián

Kovács Ágnes Thomas Bach-hal is találkozott a NOB Környezetvédelmi és Sport Világkonferencián

2013. 11. 04.
Megosztás

A Szocsiban rendezett kétnapos konferencia valódi példákkal és példaképekkel szolgált a résztvevő küldötteknek arról, hogyan kapcsolódhat össze a sport, környezetünk védelmével. Mind a meghívott előadók, mind a NOB Sport és Környezet Díj kitüntetett projektjei ihletet adhatnak az egyes nemzetek érintett bizottságai illetve lelkes úttörői számára.

„Nagyon hasznos és tanulságos volt számomra ez a két nap” - mondta el a mob.hu-nak Kovács Ágnes olimpiai bajnok úszónő, a MOB Környezetvédelem és Fenntartható Fejlődés Bizottságának elnöke. "Nagyon fontosnak tartom, hogy a NOB ilyen nagy figyelmet fordít a környezetvédelemre, hiszen a sport és a környezetvédelem több aspektusból is összekapcsolódik. A sport tiszta és egészséges környezetet kíván, a versenysporttal és az olimpiai mozgalommal kapcsolatban pedig, a versenyeknek és a rendező országoknak kell példát statuálniuk”- tette hozzá.

Olimpiai bajnokunk célja, hogy a Szocsiban látottak és tapasztaltak Magyarországon is hasznosíthatóak legyenek, és a sport és környezet díjazottak példáját követve eredményes kezdeményezések születhessenek a környezetvédelemmel kapcsolatban. „Volt lehetőségem személyesen találkozni Thomas Bach elnök úrral. A németek élen járnak a környezetvédelemben, így van mit tanulni tőlük. Magyarországon is folyamatosan történnek előrelépések, a konferencia szélesítette a témával kapcsolatos látókörömet, így látom, mi lehet a cél és bízom benne, hogy itthon is komoly változásokra számíthatunk!”- fogalmazott Kovács Ágnes.

A konferencia nyitó ülésén Raha Moharrak, szaud- arábiai hegymászónő beszélt tapasztalatairól, motivációjáról és terveiről. „Raha csodálatos személyiség, modern nő, aki imád sportolni, és aki óriási áttörést ért el hazájában azzal, amit véghezvitt. Óriási élmény volt személyesen is találkozni vele!” - mesélte olimpiai bajnok úszónk.

A 27 éves Moharrak, mindössze két éve kezdődött hegymászó karrierje alatt 12 csúcsot hódított meg, köztük a Mount Everestet is. „Valaki azt mondta nekem, hogy nem tudom megcsinálni.” így kezdődött a hegymászónő karrierje, aki elfogadta a kihívást és első szaudi nőként, 2013 májusában elérte a világ legmagasabb pontját. Történetével és tapasztalataival példát szeretne mutatni a fiatal nők számára hazájában és a világon egyaránt: „ki kell tartanod amellett, aki vagy és amiben a legjobb vagy. Minden hegy, amire felmásztam, rengeteg új kihívást hozott magával, de mindegyik ugyanazt tanította meg nekem: soha ne add fel! Majd kiemelte: „mióta az eszemet tudom, mindig sportolás közben éreztem magam a legjobban, de nem hittem volna, hogy a sport iránti szeretet fogja a kezembe adni a legfontosabb dolgokat az élethez: türelmet, fegyelmet, képességet a csapatmunkára és elsősorban bátorságot.”

A világkonferencia hangsúlyos eseménye a „Szocsi nyilatkoztat” megvitatása volt, amelyet végül egyhangúan fogadott el a közel 50 országból érkezett 500 küldött. A nyilatkozat egy sor fenntartható fejlődésre vonatkozó ajánlatot fogalmaz meg a különböző érdekelt felek számára a környezetvédelem és sport területén. Kezdeményezi például a Nemzetközi Sport, Fejlődés és Béke Nap megrendezését minden évben április 6-án, komoly hangsúlyt fektetve a fiatalok bevonására. Kiemelten foglalkozik sporteseményeken előforduló élelmiszer-pazarlás megszűntetésével és egyúttal támogatja az ENSZ “Think Eat Save: Reduce Your Foodprint” („Gondolkozz, egyél, spórolj: Csökkentsd az ételnyomod”) kampányát.

Nick Nuttal, az ENSZ kommunikációs igazgatója a nyilatkozat kapcsán elmondta: „fontos lépések történtek a héten Szocsiban a NOB és Thomas Bach törekvéseivel kapcsolatban, miszerint elfogadják a kihívásokat és egyben megragadják a sport kínálta lehetőségeket arra, hogy hozzájáruljanak a fenntartható fejlődéshez.” Majd hozzátette: „például a NOB, az olimpiák szervezői és a sportolók is felfigyeltek az élelmiszer pazarlásra, amely talán a leginkább emblematikus szimbóluma annak a jelenlegi fenntarthatatlan útnak, amelyen emberiség halad".

A Szocsi nyilatkozat teljes szövege az Olympic.org oldalán olvasható.

A konferencia utolsó előadója Lewis Pugh, az ENSZ védnöke, az „óceánok védelmezője” volt. Az egyedülálló sportteljesítményként az összes óceánt átúszott sportoló töretlenül küzd a vizek védelméért és akár jeges gleccsertóba ugrik, hogy felhívja a figyelmet a környezetvédelem fontosságára.

Lewis Pugh úszásáról és tevékenységéről készült videó itt tekinthető meg:

Az előadások után a konferencia résztvevői meglátogatták a téli olimpia előkészületeit.

„Volt lehetőségünk körülnézni, pedig az egész le van zárva. Rengeteg ember dolgozik a téli olimpia helyszínein, sok mindennek kell még elkészülne, de napról napra látható a fejlődés” - mesélte Szocsiról a mob.hu-nak Kovács Ágnes, aki többek között ellátogatott az hoki és gyorskorcsolyaversenyeknek otthont adó Adler Arénába is.