Kriza Ákos: A magyarországi olimpia nemzeti ügy, az egész ország profitálna belőle

Kriza Ákos: A magyarországi olimpia nemzeti ügy, az egész ország profitálna belőle

2015. 06. 03.
Megosztás

Kriza Ákos, Miskolc polgármestere szerint a magyarországi olimpia olyan közös, nemzeti ügy, mellyel nemcsak Budapest, hanem az egész ország nyerne.

A városvezető a Miskolcon rendezett szakmai konferencián világraszóló vállalkozásnak nevezte az olimpiát, olyasvalaminek, amely minden magyar ember számára nagyon sok előnnyel járna nem csupán a sport, de az élet összes területén.

Kriza Ákos remek ötletnek tartja, hogy Budapest mellett más vidéki városok, akár kisebb települések is bekapcsolódnának a rendezésbe, mivel ennek révén az egész ország magáénak érezhetné az ötkarikás játékokat, az nem Budapest kiváltsága lenne.

Dr. Varga László országgyűlési képviselő a Társadalmi párbeszéd az olimpiáért-program szerdai rendezvényén emlékeztetett rá, Miskolc az elmúlt évtizedekben számos sportberuházást megvalósított, és biztosra veszi, hogy a kedvező folyamatok sikeres pályázat esetén csak felgyorsulnának.

A politikus kiemelte: örömmel tapasztalja, hogy a budapesti olimpia ügye körül teljes összefogás alakult ki a legkülönbözőbb szereplők között, és bízik benne, hogy az idő előrehaladtával a társadalmi támogatottság csak tovább nő.

A PricewaterhouseCoopers magyarországi partnere képviseletében Fekete Miklós elárulta, a rövidesen elkészülő megvalósíthatósági tanulmányban Miskolc és Debrecen is szerepel mint esetleges helyszín, amit a konferencián hatalmas taps kísért.

Dr. Nagy Zsigmond, a Magyar Olimpiai Bizottság nemzetközi igazgatója előadásában aláhúzta, az olimpia nem csupán tizenhat napról szól, annak öröksége ugyanis hosszú távon befolyásolja egy város, de akár egy egész ország jövőjét.

A sportvezető felhívta rá a figyelmet, Budapest és Magyarország már önmagában a pályázásból profitálna, ugyanakkor objektív érvek is szólnak amellett, hogy – első kelet-közép-európai országként – sikerrel kandidáljunk.

Dr. Bienerth Gusztáv gazdasági szakember úgy fogalmazott, „az emberiség legnagyobb békebeli vállalkozása az olimpia”, megannyi pozitív hatással, amit reményei szerint a megvalósíthatósági tanulmány is alátámaszt.

Egyúttal kiemelte: az olimpiával kapcsolatos fejlesztési terveknek egy hosszú távú koncepcióba kell illeszkedniük, és ezt a Nemzetközi Olimpiai Bizottság decemberben elfogadott reformprogramja, az Agenda 2020 nemcsak hogy lehetővé tesz, hanem célként tűzi ki.

A felszólalások után gazdasági és sportszakmai panelbeszélgetést hallgathattak meg a jelenlévők az esetleges olimpiarendezés lehetőségeiről, illetve kockázatairól.

A szakmaikonferencia-sorozat május közepén Budapesten kezdődött, a további két állomásnak Győr és Szeged ad otthont.

(MOB/czo, fotó: MOB/Schmidt János, MTI/Vajda János)