Külügyminisztérium: Oroszország kiemelten kezeli a biztonság kérdését

Külügyminisztérium: Oroszország kiemelten kezeli a biztonság kérdését

2014. 01. 28.
Megosztás

Oroszország mindvégig kiemelten kezelte a biztonsággal összefüggő kérdéseket, miközben felkészült a 2014-es szocsi téli olimpia megrendezésére - közölte a Külügyminisztérium konzuli szolgálata hétfői tájékoztatójában.

A konzuli szolgálat kiemelte: Oroszország évek óta készül a téli olimpia méltó megrendezésére. Az orosz vezetés, a biztonsági és rendvédelmi szervek tisztában vannak a veszélyeztetettséggel, reálisan ítélik meg annak mértékét és a lehetséges következményeket - vélekedtek.
Hangsúlyozták: Oroszország már korábban több szigorítást vezetett be, növelte a biztosításba bevont erőket. A hivatalos nyilatkozatok szerint a terrorfenyegetettség nyilvános rendezvényeken a világon mindenütt jelen van. Az orosz vezetés mindent megtesz azért, hogy garantálja az olimpiai játékok biztonságát.

A konzuli szolgálat felhívta a figyelmet arra is, hogy a téli olimpia idején sem javasolják a magyar állampolgároknak, hogy belépjenek a közeli Abházia területére, valamint az Abházia és Grúzia területei között húzódó adminisztratív határövezetbe, mivel az a fokozott biztonsági kockázatot rejtő térségek kategóriájába tartozik. Abházia területét - bár azt a nemzetközi közösség túlnyomó többsége Grúzia részének tekinti - a grúz hatóságok nem ellenőrzik.
Abházia függetlenségét és az ottani de facto hatóságok legitimitását Magyarország nem ismeri el.

A konzuli szolgálat emellett emlékeztetett: a téli olimpia helyszínén Csehország konzuli szolgálata nyújt segítséget bármely kérdésben a magyaroknak. A cseh konzuli iroda február 5. és 24. között működik Szocsiban, és egy kétoldalú megállapodás alapján segít a magyaroknak az elveszett útlevél pótlásában, sürgősségi kórházi ápolás és esetleges rendőrségi intézkedés - például lopás bejelentése - esetén.
A bajba került magyaroknak minden esetben tanácsos kapcsolatba lépniük a moszkvai Magyar nagykövetséggel is.

McCaul szerint Szocsiban magas szintű a biztonság

Nagyon magas szintűek ítélte meg a szocsi téli olimpia biztonságát az amerikai képviselőház nemzetbiztonsági bizottságának elnöke.
Michael McCaul a helyszínen tájékozódott a február 7-én kezdődő játékok előkészületeiről, és tapasztalatairól a Novaja Gazeta című orosz lapnak nyilatkozott, amely hétfőn közölte az interjút.

Az amerikai politikus elmondta, hogy Oroszország és az Egyesült Államok titkosszolgálatai tevékenységüket összehangolva dolgoznak. Szocsiba érkezett az amerikai Szövetségi Nyomozóiroda (FBI) több mint húsz, terrorizmus elleni fellépésre szakosodott munkatársa, és a Fekete-tenger partvidékén fog járőrözni két amerikai hadihajó, amelyekre rendkívüli helyzetben, csak az esetleges kimenekítésnél lehet szükség.

A washingtoni kongresszus bizottsági elnökének tudomása szerint Szocsiban jelenleg körülbelül százezer katona és titkosszolgálati munkatárs tartózkodik, ami példa nélkül álló az olimpiák történetében. Ellenőrző posztok, rakétaállások vannak a hegyekben, az orosz titkosszolgálatok által használt informatikai eljárások a térséget erődítménnyé tették. Szocsi szó szerint acélgyűrűvé vált, amelynek belsejébe nem lehet észrevétlenül bejutni.

McCaul elismerte, hogy kezdetben az Egyesült Államokban azt hitték, a biztonsági intézkedések elronthatják a sport ünnepét, de mint mondta, a helyszínen meggyőződhetett ennek az ellenkezőjéről. Az átlagember számára az intézkedések többsége nem tűnik fel.

Az amerikai kongresszus nemzetbiztonsági bizottságának elnöke ugyanakkor hozzátette, hogy az orosz hatóságok megtehetik azt, amit az Egyesült Államokban nem lehet, vagyis a titkosszolgálatok elűzhetik a földjeikről a tulajdonosokat, bemehetnek minden lakásba, és ellenőrizhetik az ott élők nyilvántartásba vételét, s ha nincs nekik, akkor kiutasíthatják őket.

McCaul azt is elárulta a Novaja Gazetának, hogy bár szívesen megosztanák az orosz titkosszolgálatokkal az Irakra és Afganisztánra kidolgozott egyedülálló kommunikációs figyelőrendszereket, de orosz partnerük nem szívesen osztja meg a telefonok, sms-ek és internetes közösségi oldalak figyelésével kapcsolatos információit.