MACS sajtótájékoztató: 100 nappal London előtt

2012. 04. 19.
Megosztás

A Nemzetközi Olimpiai Bizottság (IOC) Doppingellenes Szabályzata a Londoni Olimpiára vonatkozóan

Az Olimpia ideje alatt versenyidőszaknak minősül a 2012. július 16. (az olimpiai falu megnyitásának időpontja) és 2012. augusztus 12. (a záró ünnepély időpontja) közötti időszak.

Ez azt jelenti, hogy ezen időszak alatt végzett valamennyi doppingellenőrzés versenyen történő, „in-competition” mintavételnek minősül, és ennek megfelelően, - a laboratóriumi analízis során -, a Tiltólista versenyen tiltott szerek és módszerek csoportjába sorolt anyagok vizsgálata történik.

A Nemzetközi Olimpiai Bizottság Doppingellenes Szabályzata teljes egészében elfogadja a WADA Kódex által meghatározott doppingvétségek definícióját, kiegészítve a következő meghatározással:

„Doppingvétségnek minősül tiltott szer vagy módszer birtoklása, amennyiben a szerre vonatkozóan a sportoló nem rendelkezik érvényes TUE engedéllyel.

Ezt a doppingvétséget megvalósíthatja sportoló, vagy a sportoló környezetében lévő sportszakember is, a sportolóval, versennyel, vagy edzéssel összefüggésben.

Az Olimpia időtartama alatt, a tiltott szer vagy módszer birtoklása doppingvétség üldözése érdekében, fokozott ellenőrzésre lehet számítani, mind az Olimpiai faluban, mind a versenyek helyszínén.”

Az Olimpiai mintákat továbbra is 8 évig őrzik, és a Nemzetközi Olimpiai Bizottság bármikor újravizsgáltathatja őket.

Minden sportolónak joga van bármely betegség, vagy egészségügyi probléma esetén a legjobb, és legszakszerűbb orvosi ellátáshoz.

Amennyiben gyógyulásához olyan gyógyszerre, vagy egyéb készítményre van szüksége, mely megtalálható a hatályos Tiltólistán, úgy ez csak TUE engedély birtokában alkalmazható.

Mivel az Olimpia időtartamára vonatkozóan, a korábban kiadott TUE engedélyeket a WADA és a Nemzetközi Olimpiai Bizottság, Orvos Bizottságának jóvá kell hagynia, ezért tájékoztatjuk valamennyi Olimpiai és Paralimpiai kerettagot, hogy 2012. június 30-ig, a kérelmeket a Magyar TUE Bizottság részére el kell juttatniuk.

A Magyar Antidopping Csoport a hatályos nemzetközi Tiltólistát a honlapján teszi közzé, és folyamatosan karbantartja, illetve frissíti.

A Magyar Olimpiai Bizottság és a Magyar Antidopping Csoport együttműködése

A Magyar Olimpiai Bizottság döntése alapján, az Olimpiára kvalifikált sportolóknak minimum 3; a Paralimpiára kvalifikált sportolóknak minimum 2 doppingellenőrzésen kell részt venniük ahhoz, hogy a kiutazó csapat tagjai lehessenek. Természetesen lesznek olyan kiemelt sportágak, ahol a minimálisan elvárt 3, illetve 2 mintavételnél jóval több doppingellenőrzésre számíthatnak a sportolók. Jelenleg a Londoni Olimpiára kvalifikált sportolók száma 107.

A mintavételeken kívül, az Olimpiára történő kiutazás feltétele a Magyar Antidopping Csoport által kiállított igazolás arra vonatkozóan, hogy a sportoló doppingellenes tájékoztatón vett részt. A doppingellenes tájékoztatón való részvételhez a Magyar Antidopping Csoport több lehetőséget biztosít:

  • Május 10-11.: két napos, 15 órás, oklevelet adó, akkreditált szakmai képzés, doppingellenőrzési ismeretek címmel
  • az Olimpiai kiutazást megelőzően egy alkalommal megrendezésre kerülő doppingellenes tájékoztató
  • indokolt esetben egyéni konzultáció

Az elvégzett doppingellenőrzések eredményeinek, és a kiutazás feltételeként meghatározott doppingellenes tájékoztatón való részvétel igazolásainak ünnepélyes átadása (sajtótájékoztatóval egybekötve), 2012. július 17-én kerül megrendezésre, a Budapesti Olimpiai Központ – Puskás Ferenc Stadion Iharos termében, melyre valamennyi érdeklődőt szeretettel várunk.

Nemzeti Nyilvántartott Vizsgálati Csoport (RTP)

A Magyar Antidopping Csoport, a doppingellenes tevékenységet szabályzó 43/2011-es Kormányrendelet értelmében, a Magyar Olimpiai Bizottság és a hazai Sportszövetségek javaslatai alapján összeállította, és honlapján közzétette (www.antidopping.hu) a Nemzeti Nyilvántartott Vizsgálati Csoport tagjainak névsorát. A Nemzeti Nyilvántartott Vizsgálati Csoportba tartozó valamennyi sportoló holléti (whereabouts) információ szolgáltatására kötelezett. A holléti információ szolgáltatásának elmulasztása, vagy nem teljesítése (sikertelen mintavétel) egyaránt írásbeli figyelmeztetést von maga után. 18 hónapon belül, 3 figyelmeztetés összegyűjtése, doppingvétséget alapoz meg, és dopping fegyelmi eljárás kezdeményezését vonja maga után!

Jelenleg a Nemzeti Nyilvántartott Vizsgálati Csoport 409 főből áll, és teljes egészében tartalmazza az Olimpiai Játékokra már kvalifikált, vagy a kvalifikációra még esélyes sportolók névsorát (olimpiai bő keret).

A névsor a MACS honlapján kedden került frissítésre.

Táplálék-kiegészítők szedésének veszélye

A táplálék-kiegészítők továbbra is nagy veszélyt jelentenek, hiszen forgalomba kerülhetnek olyan készítmények (elsősorban zsírégetők, fogyókúrás szerek, izomtömeg-növelők, potencia-fokozók és energiaitalok), amelyek WADA Tiltólistán szereplő szert is tartalmazhatnak.

A Magyar Antidopping Csoport nyomatékosan felhívja minden sportoló figyelmét a Meghatározott Stimulánsok közé tartozó (WADA Tiltólista S6. csoport) methylhexanamine és sibutramine hatóanyagokra, mivel a legutóbbi fegyelmi tárgyalások tapasztalatai alapján, a sportolók még mindig nem kellően körültekintően, és gondosan járnak el táplálék-kiegészítők alkalmazásakor, holott a WADA Kódex egyértelműen kimondja, hogy kizárólag a sportoló felel azért, hogy mi kerül a szervezetébe, így neki kell vállalnia a fogyasztott tiltott szerek következményeit is - az egészségkárosító hatásoktól az esetleges eltiltásig.

A Magyar Antidopping Csoport arra kéri a versenyzőket, hogy minden esetben tájékozódjanak, mielőtt egy szer szedését megkezdenék, a különféle zsírégetőket és izomtömeg-növelőket a kereskedelmi forgalomban ugyanis bárki legálisan elérheti. Természetes muskátliolaj vagy muskátliolaj-kivonat - így szerepel több, zsírégető készítményen az a szer, amely az elmúlt években több pozitív doppingeset okozója volt. A muskátliolaj-kivonatban található methylhexaneamine ugyanakkor szerepel a Tiltólistán is. Ez az anyag több táplálék-kiegészítőben, - zsírégetőkben és fogyasztószerekben is benne van.

Érdemes tudni, hogy ez a stimuláns hatású szer parti-drogként is jól ismert, és már Magyarországon is felkerült a Kábítószer-listára.

Tiltó lista itt megtalálható