Legjobb a legjobbak között – Prima Primissima-díjra jelölték dr. Kamuti Jenőt

Mérföldkő a fair play életében

2020. 09. 07.
Megosztás


Szeptember 7-én, hétfőn jelenti be a Nemzetközi Fair Play Bizottság, más szervezetekkel összefogásban a Nemzetközi Fair Play Napot. A jövőben ezen a napon ünneplik meg fair play, a becsületes játék napját a világ minden táján. Ennek apropóján beszélgettünk dr. Kamuti Jenővel, a Nemzetközi Fair Play Bizottság (CIFP) elnökével.

- Korábban nem volt Nemzetközi Fair Play Nap. Minek köszönhető, hogy idén először kihirdetésre kerül a sportszerűség napja?

- Kezdeném onnan, hogy a Nemzetközi Fair Play Bizottság immár 57 éve létezik. 1963-ban Párizsban alapították meg nemzetközi sportszervezetek, valamint az Unesco, az AIPS és az ICSSPE. Ez alatt az idő alatt többszörösen bebizonyosodott, hogy nagy szükség van arra, hogy egy szervezet csak és kizárólag a fair play-t promótálja. Az évtizedek alatt számos változáson ment keresztül a CIFP, egyre nagyobb elismerést kivívva a nemzetközi sportvilágban. Egyre erősebbé, egyre népszerűbbé vált a fair play. Számos területen tudtunk előre lépni, ennek a folyamatnak az egyik lépcsőfoka a Nemzetközi Fair Play Nap kihirdetése. Célunk, hogy megőrizzük a becsületes játékot, a tiszta sportot a versenypályákon és az élet más területein is.

- Ön is korábbi díjazott, olimpiai ezüstérmes vívó, világbajnok, ugyanakkor civilben sebészorvos is. A sportpályákon kívül is létezik fair play?

- Mindenképpen! A világ és annak változásai évszázadok óta újabb és újabb kihívások elé állítják az emberiséget. A rosszal szemben a jóra mindig szükség volt, hogy a megfelelő egyensúly megmaradjon. Napjainkban különösen így van. Az is igaz, hogy a fair play a többség szemében elsősorban a sporttal kötődik össze, de ez egyáltalán nem baj. A sportolók mindig is példaképek voltak, így ha ők jó példával járnak elöl, akkor az emberek is követni fogják őket. Nem véletlen, hogy a Nemzetközi Olimpiai Bizottság kiemelten kezeli a fair play-t, benne van az Olimpiai Chartában is, de Juan-Antonio Samaranchtól Jacques Rogge-on át Thomas Bachig minden NOB elnök az olimpia megnyitó beszédében felhívja a figyelmet a fair play-re. Jacques Rogge mondta egyszer, hogy a bajnokok bajnoka az, aki becsületesen készül, dopping nélkül, és mindig a fair play szellemében versenyez. Szintén ő adta nekem útravalónak, amikor azt mondta, „Jenő, a jó példákat kutassátok fel, és a sajtó segítségével tegyétek közzé, hogy mindenki halljon, tudjon róla”. De nemcsak az olimpiákon, ifjúsági olimpiákon, hanem Universiádékon, és más világversenyeken is jelen vagyunk standdal, ahol személyesen is találkozunk a versenyzőkkel.

- Miért pont idén kerül sor az első Nemzetközi Fair Play Napra?

- Évek óta foglalkoztatott engem is, kollégáimat is, hogy legyen Fair Play Nap. Megkerestük az Unescót 2012-ben, majd később az európai sportminiszterek találkozóján újra terítékre került, de változtak az emberek, és megakadt az adminisztrációban a folyamat. Philippe Housiaux, egyik Council-tagunk, aki évek óta szervezi és tartja meg Belgiumban a helyi Fair Play Napot, proaktívan felvetette, hogy mi magunk fogjunk össze és hirdessük ki idén szeptember 7-ét a Nemzetközi Fair Play Napnak. Ez adta, hogy az eseményre Brüsszelben kerüljön sor. Négy nemzetközi szervezet összefogásával valósul meg az esemény, a Nemzetközi Fair Play Bizottság mellett a Nemzetközi Panathlon, az Európai Fair Play Mozgalom és a Panathlon Wallonie-Bruxelles vesz részt a szervezésben.

- Hogyan tovább, mi lesz a folytatás?

- A munka igazán csak az esemény után fog elkezdődni. Terveink szerint ez egyfajta mozgalommá növi ki magát, amikor a sportszövetségek, az egyesületek, az iskolák elkezdik a maguk helyi eseményeit megszervezni, mintegy ünnepé varázsolva a Fair Play Napot. Szeretnénk a NOB-bal, az Unescoval, a FISU-val, az ISF-fel és még számos nemzetközi szervezettel közös programokat szervezni a fair play jegyében. Természetesen a nemzeti olimpiai bizottságokkal, a nemzetközi sportszövetségekkel, nemcsak olimpiai sportágakéval, is felvesszük a kapcsolatot. Fontosnak érzem az iskolai, de akár az egyetemi oktatást, nevelést, hiszen a jövő generációinak meg kell ismernie a becsületes játékot, a sportszerű versenyzést. Tudom, hogy a pedagógusoknak, ugyanúgy, mint az edzőknek, segítséget kell nyújtanunk munkájukhoz. Ezért olyan könnyen használható anyagokat, programokat dolgozunk ki, melyek mintegy modulként könnyen beilleszthetőek az iskolai, egyesületi keretekbe.

- Évről évre hallunk a Fair Play-díjakról, melyeket a Nemzetközi Fair Play Bizottság ad át arra érdemes egyéneknek, csapatoknak. Marad ez a rendszer továbbra is?

- Természetesen marad, sőt szeretnénk bővíteni a nemzetközi sportszövetségekkel közös díjátadások irányába. Erre már van több példa, hiszen a FISU-val évek óta adunk át díjat, de a FIE-t is említhetem, akik saját Fair Play Bizottságot és díjat alapítottak. Évről évre felhívást teszünk közzé, melyben kérünk mindenkit, hogy amennyiben tudomása van fair play-cselekedetről, életműről, akkor küldje el nekünk. Bárki jelölhet, magánember ugyanúgy, mint sportszervezet. Több, mint öt évtized alatt rengeteg kiemelkedő cselekedetet, személyiséget ismerhettünk el. Ezek az esetek, amikor az emberek, a versenyzők segítenek egymásnak, mindig örömmel töltenek el engem, de mondhatom, hogy minden munkatársamat is. A díjátadások rendszere jól bevált, elismert, nagy nemzetközi gála, amit mindenképpen folytatni fogunk.

- Ezentúl tehát szeptember 7-e a fair play napja lesz. Hol és hogyan csatlakozhatnak az érdeklődők a programokhoz?

- Az interneten szinte minden fórumon jelen vagyunk. A weboldalunkon, a Facebookon és más social media csatornákon is megtalálhatóak vagyunk. Jó érzés kimondani, hogy lesz egy saját napja a fair play-nek. Az emberiségnek szüksége van a sportra, és vele együtt a becsületességre is. Ha az anarchia uralkodik el, ember ember ellen küzd, csak a pénz számít, akkor elkorcsosodunk és negatív irányba megy a társadalom fejlődése. A Covid-vírus rávilágított, hogy elsődleges az egészség. Szintén nagyon fontos, hogy ne legyenek szegény emberek, a társadalmi különbségek ne nőjenek nagyon. Az utóbbi évtizedek rámutattak arra, hogy a sport mennyire jelentős terület, de sajnos a Covid szétzilálta a sportéletet is. Ha így folytatódik, nekünk vezetőknek nagyon sok energiát kell beletennünk, hogy ébren tartsuk a sport szeretetét. Az ilyen események, mint a Nemzetközi Fair Play Nap is, nagyban hozzájárulnak ahhoz, hogy minél többen halljanak, tudjanak a fair play-ről. Ez a nap egy színes, vidám, de ünnepélyes aktus, ahol vezetők, nemcsak a sport, de a társadalom vezetői is hitet tehetnek, a mozgalom mellé állhatnak, és segíthetnek, hogy egy jobb világ valósulhasson meg.

(CIFP/Deregán Gábor; fotó: MTI, MOB)