Nem jutott a nyolc közé magyar csapat a zárónapon, Szilágyi Áron a sportolói bizottságban

Nem jutott a nyolc közé magyar csapat a zárónapon, Szilágyi Áron a sportolói bizottságban

2013. 08. 13.
Megosztás

Nem jutottak a magyar csapatok a legjobb nyolc közé a MOL Vívó Világbajnokság zárónapján. A női kardozók a tizedik, a férfi tőrözők a tizenhatodik helyen zárták a versenyt.

Ezzel véget ért a vb: a magyar válogatott 1 arany- és 2 bronzéremmel, a magas elvárásoknak megfelelően zárta az eseményt. Női kardban az ukránok, férfi tőrben az olaszok nyertek.

Miközben még kialvatlan szemekkel ünnepeltük a világbajnok férfi párbajtőrcsapatot, a férfi tőrözők és a női kardozók megkezdték küzdelmeiket a vb zárónapján a SYMA Csarnokban. Az esélyek alapján éremben nemigen bízhattunk, sőt, a férfi tőrözők esetében a nyolc közé jutás is hihetetlen bravúrnak számított volna. Sajnos, nem sikerült felborítani a papírformát, illetve női kardban talán igen, csak fordított irányban.

A szezon során sok szép Vk-sikert megélő együttes ugyanis viszonylag sima vereséget szenvedett Azerbajdzsántól (38:45). Benkó Réka teljesített egyedül minimális pluszt a csapaton belül, de ő is elmaradt valós tudásától, ugyanez még inkább elmondható Márton Annáról és az egyéni versenyben bravúros eredményt produkáló Várhelyi Annáról. Az azeriek az első kör végén átvették a vezetést, és azt a másodikban jelentősen növelni tudták. A zárkózásra sajnos, nemigen volt esély, ezzel maradt a javítási lehetőség az alsó ágon, a 9-16. helyért. Női kardcsapatunknak tehát nem sikerült a világbajnokság - miként csapatban egyik női szakágnak sem -, ugyanakkor ez a rendkívül fiatal átlagéletkorú együttes továbbra is szép jövő előtt áll, csak ugye, egy nagy lehetőséggel kevesebb áll előtte.

Férfi tőrben a brazilok sima legyőzése igenis említésre méltó teljesítmény. Már csak azért is, mert nem mi, hanem ők álltak a világranglista tizenharmadik helyén, a magyarok pedig a huszadikon… Ennek ellenére simán, 45:23-ra győztek Gátaiék, a dél-amerikaiaknak a második körtől kezdve esélyük sem volt, így a 16 közé jutás összejött. Az igazán nagy bravúrra azonban nem volt reális esély az oroszokkal szemben. Két, szoros asszó után Széki Bence kapott egy 8:0-át, és ettől kezdve egészen a végéig csak nőtt az orosz előny.

Ezzel a gyakorlatban is eldőlt, hogy a magyar válogatott egy arany- és két bronzéremmel zárja a MOL Vívó Világbajnokságot. Hogy ez mennyire jó vagy rossz, arra talán érdemes aludni egy párat, mindenesetre két tényt szögezzünk le. Szinte minden szakember úgy nyilatkozott a vb előtt, hogy három éremmel, közte egy arannyal elégedett lenne. Nos, akkor ők elégedettek lehetnek. A másik tény: a vb előtti világranglistákon a magyar versenyzők és csapatok közül egy állt a második (Szilágyi Áron) és egy a harmadik (férfi párbajtőrcsapat) helyen. Azaz, ha az elmúlt év formáját "éremre váltjuk", akkor 1 ezüst és 1 bronz jutott volna a mieinknek. Ennyit a számokról.

Természetesen a verseny ezzel nem ért véget, a magyarok is megkezdték viaskodásukat a 9-16. helyért. A folytatásban női kardozóink a tizedik helyen zártak. Előbb egy értékes győzelmet arattak Németországgal szemben, majd becsúszott egy súlyos vereség a franciáktól. Minden további ezzel kapcsolatos megjegyzést lásd fentebb. Férfi tőrözőink tizenhatodikak lettek. A jóval magasabban rangsorolt Japán ellen hatalmas lehetőséget szalasztottak el. A két remeklő Szabados fivér +14-gyel végzett, ráadásul 40:33-nál adta át a váltót Gátai Robinak, mégis vereség lett a vége. Meg egy tizenhatodik hely, ami a végére kissé elhalványította a brazilok elleni reggeli sikert.

Gárdos Gábor vezetőedző:
"A helyünkön vagyunk. Az azeriek ellen nyomasztotta a lányokat a teher, főleg Márton Annán láttam ezt. Eddig egyszer tudtuk legyőzni őket, a legutóbbi két Eb-n kikaptunk, ezzel együtt szorosabb lehetett volna a csata. Összességében csak kicsit kell sírni, nem nagyon, mert a magyar kardvívás többre hivatott."

Benkó Réka:
"Jobb teljesítményre számítottam. Az azeriek ellen akkor nyerhettünk volna, ha fegyelmezettebben vívunk. Annak örülök, hogy magamat legyőztem, az egyéni verseny után felszabadultabban álltam pástra."

Szlovenszky István vezetőedző:
"Először a legjobb 16 közé akartunk bejutni, és ez sikerült is, majd a legjobb 12 volt a cél, ez már nem jött össze. A japánok ellen 40-33-as vezetésről kaptunk ki. Gátai Robi rosszul vívott, de nem tudtam cserélni, mert Szabados Gábor sérülten lépett pástra. A vereség megviselte a csapatot. Összességében elfogadható a vb-szereplés, előreléptünk, de nem csak ez volt a cél."

Széki Bence:
"Az oroszokat kivéve bármelyik mai ellenfelet meg tudtuk volna verni. Mindenki vívott jól és rosszul is, ennek kombinációja lett ez az eredmény. Nem vagyok elégedett, ennél jobbra számítottam, az egyénit is nézve felemás a szereplés."

Az utolsó napra nem jutott sok sikerélmény a magyaroknak, a női kardcsapat a 10., a férfi tőregyüttes a 16. helyen zárt. Az aranyérmet női kardban az ukránok, férfi tőrben az olaszok szerezték meg.

Hat éremmel zárta a magyar válogatott a budapesti integrált MOL Vívó Világbajnokságot

Egy arany-, egy ezüst- és négy bronzérmet szereztek a magyar vívók az év fő eseményén a SYMA Csarnokban. Győzött a Boczkó Gábor, Imre Géza, Rédli András, Szényi Péter összeállítású párbajtőrcsapat, a szintén párbajtőröző Szász Emese és a kardozó Szilágyi Áron pedig bronzérmes lett.

A kerekesszékesek versenyében tőrben Osváth Richárd ezüstérmet nyert, míg a Krajnyák Zsuzsanna, Dani Gyöngyi, Juhász Veronika, Hajmási Éva összetételű tőr-, illetve párbajtőrcsapat is a harmadik helyen végzett.

A Nemzetközi Vívó Szövetség (FIE) éremtáblázatán az oroszok végeztek az élen az olaszok és az ukránok előtt, a magyarok a hatodik helyen végeztek.

Szilágyi Áront beválasztották a FIE sportolói bizottságába. A Vasas olimpiai bajnok kardozója mellett a japán Ota Yuki, az amerikai Mariel Zagunis, az olasz Valentina Vezzali, a román Ana Maria Branza és az orosz Nikolaj Kovalev kapott helyet a testületben.

Eredmények:

MOL Vívó Világbajnokság,
női kardcsapat, 24 induló.
Nyolcaddöntő: Magyarország-Azerbajdzsán 38:45 (Benkó +1, Márton -4, Várhelyi -4).
A 9-16. helyért: Magyarország-Fehéroroszország 45:25 (Varga +12, Várhelyi +5, Benkó +3).
A 9-12. helyért: Magyarország-Németország (Várhelyi +3, Benkó +1, Varga -2).
A 9. helyért: Magyarország-Franciaország 22:45 (Márton -4, Benkó -6, Varga -6, Várhelyi -7),.
Negyeddöntő:
Ukrajna-Kína 45-31
Olaszország-Lengyelország 45-41
Egyesült Államok-Azerbajdzsán 45-33
Oroszország-Korea 45-44
Elődöntő:
Ukrajna-Olaszország 45-34
Oroszország-Egyesült Államok 45-33
3. helyért: Egyesült Államok-Olaszország 45-30
Döntő: Ukrajna-Oroszország 45-44
Végeredmény, vb: Ukrajna, 2. Oroszország, 3. Egyesült Államok, 4.Olaszország, 5.Lengyelország, 6.Korea, 7.Azerbajdzsán, 8.Kína...10. Magyarország (Benkó Réka, Márton Anna, Varga Dóra, Várhelyi Anna).

Férfi tőrcsapat, 26 induló.
A 16 közé jutásért: Magyarország-Brazília 45:23 (Gátai +9, Széki +7, Szabados G. +6).
Nyolcaddöntő: Magyarország-Oroszország 26:45 (Szabados G. +2, Szabados K. -4, Gátai -7, Széki -10).
A 9-16. helyért: Magyarország-Japán 41:45 (Szabados K. +8, Szabados G. +6,Gátai -18).
A 13-16. helyért: Magyarország-Csehország 33:45 (Szabados G. 0, Gátai -3, Szabados K. -9).
A 15. helyért: Magyarország-Kanada 43:45 (Szabados G. +4, Széki +1, Gátai -1, Szabados K. -6).
Negyeddöntő:
Olaszország-Nagy-Britannia 45-33
Oroszország-Ukrajna 45-22
Franciaország-Németország 45-44
Egyesült Államok-Kína 45-35
Elődöntő:
Olaszország-Oroszország 45-44
Egyesült Államok-Franciaország 45-35
3. helyért: Franciaország-Oroszország 45-40
Döntő: Olaszország-Egyesült Államok 45-33
Végeredmény: 1. Olaszország, 2. Egyesült Államok, 3. Franciaország, 4.Oroszország, 5.Németország, 6.Ukrajna, 7.Kína, 8.Nagy-Britannia...16. Magyarország (Gátai Róbert, Szabados Gábor, Szabados Kristóf, Széki Bence).

(Forrás: hunfencing.hu)