Nívós kitüntetést kapott a MOB Felügyelő Bizottságának alelnöke, dr. Pakucs János

Nívós kitüntetést kapott a MOB Felügyelő Bizottságának alelnöke, dr. Pakucs János

2014. 07. 09.
Megosztás

Díszpolgári címet adományoztak a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem szenátusi ülésén dr. Pakucs Jánosnak, a BME korábbi külsős oktatójának, aki mintegy fél évszázada támogatja a magyar innovációt és a jövő mérnökgenerációit. A tudományos szakember az Olimpiai Mozgalomban is tevékenyen részt vesz, alelnöke a Magyar Olimpiai Bizottság Felügyelő Bizottságának, tiszteletbeli alelnöke a Magyar Öttusa Szövetségnek, a MOB tagja.

A Műegyetem Szenátusa 2006-ban hozta létre az „Egyetem Díszpolgára” címet. A kitüntetést az egyetem Szenátusa adományozhatja mindazon természetes személyeknek, akik támogatásukkal, tevékenységükkel, az egyetem érdekeit képviselő magatartásukkal kiemelkedő mértékben járultak hozzá a BME oktatási és kutatási feladatainak jobb ellátásához, nemzetközi elismertségének öregbítéséhez. A cím odaítéléséről a kari tanács javaslatára a Szenátus dönt. A díszpolgári címet és az azt tanúsító oklevelet ünnepélyes keretek között adja át az egyetem rektora.

„Szerettem tanítani. Nemcsak a diákok miatt, hanem azért is, mert én is sokat tanultam azzal, hogy rendszeresen készültem az óráimra, mindig megpróbáltam naprakész lenni és az újdonságokról beszélni. Kötelezővé tenném ezt a gyakorlatot minden, iparban vezető beosztásban lévő kollégának" - mondta Pakucs János. "Nagyon meglepődtem és meghatódtam, amikor a Szenátus egyöntetűen úgy döntött, hogy nekem adományozza ezt a címet. A kitüntetés azt szimbolizálja számomra, hogy minden, amit az elmúlt ötven évben tettem, tettünk a magyar műszaki felsőoktatásért és a szakmáért, mások szerint is fontos és értékteremtő. Egy díj értékét számomra az határozza meg, hogy ki adja, és hogy kik kapják. Az alma mater kitüntetettjének lenni különösen nagy elismerés számomra” - tette hozzá az egyetem honlapján a díjátadót követően.

Dr. Pakucs János az Olajterv Csoport egyik vállalatának ügyvezetője, több mint 80 publikáció, tanulmány mellett 5 könyv szerzője. Elnöke az INNOSTART Nemzeti Üzleti Innovációs Központ Alapítvány Kuratóriumának, a Nemzeti Konzultációs Alapítványnak. Alelnöke a Magyar Tehetséggondozó Tanácsnak, ill. Szövetségnek. A Manager Képzés Alapítvány létrehozója és a kuratórium tagja. Ugyancsak tagja a Szellemi Tulajdonvédelmi Tanácsnak, ill. Szellemi Tulajdon Nemzeti Tanácsnak, a Magyar Gyáriparosok és Munkaadók Országos Szövetsége elnökségének, a Magyar Mérnökakadémiának, a MTA Vagyonkezelő Testületének és az NGM Intelligens Szakosodási Stratégia Igazgató Testületének. Alapításától, azaz 1996-tól a Pro Progressio Alapítvány elnöke. 1990-ben kezdeményezte a Magyar Innovációs Szövetség létrehozását, amelynek 2007-ig elnöke volt, 2007-től tiszteletbeli elnöke. 1987-1997-ig a Műegyetem meghívott előadója volt, 1996-2006-ig a BME Társadalmi Szenátusa elnöke, 2006-2010-ig a BME Gazdasági Tanácsa tagja.

1979-ben közgazdasági doktorrá avatták a „vállalati szervezés és irányítás” szaktudományból. 1978-ban szakközgazdászként szerzett minősítést a Marx Károly Közgazdaságtudományi Egyetemen (ma Budapesti Corvinus Egyetem). 1970-ben a Műszaki Egyetemen gazdaságmérnökként, 1965-ben okleveles erősáramú villamosmérnökként végzett. Érettségit 1958-ban a Győri Bencés Gimnáziumban szerzett.

Pakucs János a hazai sporttudománynak is elismert alakja, március végén a Magyar Sporttudományi Társaság Sportinnovációs Szakbizottsága által rendezett "tavaszi eszmecseréjén" a Magyar Innovációs Szövetség tevékenységét, munkáját mutatta be.

(MOB-BME, fotó: Philip János)