Olimpiai érdekességek a színházban

Olimpiai érdekességek a színházban

2013. 06. 15.
Megosztás

Hogy mi történt Szokoly Alajos 1896-os és Kovács Tamás 2012-es futása között?

Rendeztek 30 olimpiát, melyből 27-t valóban meg is tartottak. A magyar sportolók összesen 25 játékokon vettek részt, és ezeken 168 elsőséget szereztek. Nem aranyérmet, mert nem minden első helyezett kapott ilyet. A 168 elsőségen a csapatsportok miatt 295 magyar sportoló osztozkodott. Ezzel az eredménnyel pedig Magyarország a nemzetek közti pontversenyben a 8. helyen áll.

Ilyen és ehhez hasonló érdekességekről volt szó június 13-án a Corvin Művelődési Ház kamaratermében, ahol a Varjú Vilmos Olimpiai Baráti Kör a nyár előtti szünet utolsó rendezvényét tartotta. Dr. Hencsei Pál amatőr olimpia- és sportkutató előadása pedig nagyobb érdeklődést is megérdemelt volna. Egyrészt az előadó személye miatt, hisz dr. Hencsei Pál egyetemi tanárból (BME Kémia Tanszékén tanított) lett sportkutató, és tehetségével, illetve szorgalmával a legismertebb „sporttörténészek” közé küzdötte fel magát.

Kutatásait összegezve első könyvét 1998-ban írta Olimpiai érdekességek címmel, majd 2005-ben jelent meg az Ötkarikás érdekességek című kötete, 2011-ben pedig az Olimpiai kuriózumok címmel adott ki könyvet. Mindhárom mű egymástól függetlenül tartalmaz olimpiai érdekességeket, mely feltételezi, hogy az írójuk rendkívül nagy tudással rendelkezik. Dr. Hencsei Pál pedig ezt a tudását sokszor bizonyítja is. Szívesen megy iskolákba, olimpiai klubokba, ahol egy-egy témakörből előadást tart. Ő egyébként a Csanádi Árpád Olimpiai Baráti Kör elnöke is, és gyakori vendég szokott lenni a rákosszentmihályi Varjú Vilmos Olimpiai Baráti Kör rendezvényein is. Június 14-én azonban nem nézőként, hanem előadóként volt hivatalos a Corvin Művelődési Házba, ahol egyrészt az olimpiák néhány érdekességéről, másrészt a maratoni futás olimpiai történetéről mesélt a közönségnek.

- 1956-ban a hatfős magyar női kéziszercsapat mindössze egyetlen aranyérmet kapott – mesélte többek között.
– Később ez az aranyérem is eltűnt. A csapat legagilisabb tagja, Köteles Erzsébet szeretett volna másolatot készíteni, de ezt a Nemzetközi Olimpiai Bizottság nem engedélyezte. Olimpiai érmet a mai napig tilos másolni, így hiába akarta a saját londoni aranyérmét Gyurta Dani lemásoltatni, hogy azzal ajándékozza meg a tragikus körülmények között elhunyt norvég Alexander Dahle Oen mellúszó családját, a NOB ezt sem engedélyezte, így csak egy erre a célra készített aranyozott emlékérmet tudott átadni nekik. Ez persze semmit sem von le a gesztus értékéből.

Borovitz Tamás, a Varjú Vilmos Olimpiai Baráti Kör elnöke elmondta, hogy nyáron sem fognak pihenni, mert terveik szerint a korábbi hagyományokat folytatva idén is felkeresik majd néhány alkalommal a János utcai napközis tábort, ahol olimpiai délelőttöt tartanak majd a gyerekek számára. Szeptembertől pedig újult erővel szervezik majd az ötkarikás rendezvényeket, melyekre olyan neves vendégeket terveznek meghívni, mint Erdei Zsolt ökölvívó, Mocsai Lajos kézilabda-szövetségi kapitány, Berki Krisztián és Hídvégi Vid tornászok, illetve az egyaránt olimpiai bajnok tornász Borkai Zsoltot, a Magyar Olimpiai Bizottság és dr. Magyar Zoltánt, a Magyar Tornaszövetség elnökeit.

(Forrás: R.T.)