Olimpiai erősségű mezőnyben lett Európa-bajnok Berecz Zsombor

Olimpiai erősségű mezőnyben lett Európa-bajnok Berecz Zsombor

2021. 04. 19.
Megosztás


A hétvégén négy olimpiai sportágban rendeztek rangos nemzetközi versenyt. A vitorlás finn dingi hajóosztály Európa-bajnokságán a már olimpiai kvótás Berecz Zsombor megvédte bajnoki címét. Szófiában az öttusázók értékes olimpiai kvalifikációs pontokat gyűjtöttek Gulyás Michelle győzelmével és Kasza Róbert bronzérmével. A judo Európa-bajnokságon Tóth Krisztián és Pupp Réka bronzérmes lett. A ritmikus gimnasztika szakágban a második olimpiai kvalifikációs világkupán Pigniczki Fanni a nyolcadik helyen végzett, és két verseny után olimpiai kvótát érő helyen áll. Hétvégi összefoglalónk következik.

Vitorlázás. A portugáliai Vilamourában, az olimpiai finn dingi osztály Európa-bajnokságán az utolsó előtti, kilencedik futamban elért ötödik hely elég volt Berecz Zsombornak, hogy a tizedik futam eredményétől függetlenül zsebében érezhesse az aranyat (nem is indult el a tizedik futamban).

Világbajnok, és most már kétszeres Európa-bajnok vitorlázónk a hétfőtől péntekig tartó versenyen elképesztő formában vitorlázott: a 29 nemzet 49 finnesét számláló mezőnyben nem volt tizediknél rosszabb futameredménye, és csütörtökön a nap mindkét futamát megnyerte. Nem volt ehhez fogható egyenletes, kiegyensúlyozott teljesítménye senkinek, pedig olimpiai- és világbajnokok, helyezettek voltak az indulók között. Gyakorlatilag ott volt a mezőnyben a már kvótát szerzők közül három kivétellel minden (várható) olimpiai résztvevő.

„Eredetileg úgy volt, hogy edzésnek tekintjük ezt az Európa-bajnokságot, aztán három nap biztonsági vitorlázás után, miután kiderült, elég jól állunk, úgy döntöttünk: hozzuk ki magunkból a maximumot. Ez a semmit nem kockáztató biztonsági vitorlázás egyébként roppant fárasztó dolog: az első három nap nem volt olyan, hogy tizenkilencediknél jobb helyen értem volna fel az első bójához. Innen kellett aztán fizikailag és szellemileg is kimerítő módon felküzdenem magam az első tízbe. A verseny eleje tehát egyrészt nagyon sok energiát emésztett fel, másrészt nem vezetett sehová. A következő, negyedik napon viszont minden összejött. Jól olvastuk a szelet, jól ment a hajó – és a két futam megnyerése után elérhető közelségbe került a győzelem. Még hátra volt az utolsó nap, amikor be kellett fejezni a munkát. Ez egyáltalán nem olyan egyszerű, mikor egy olyan kiváló vitorlázó liheg a nyakadban, mint az olimpiai aranyérmes, sokszoros világbajnok Giles Scott... De a zárónap is jól sikerült, nagyon szépen éreztem a vonalakat a nem túl egyszerű szélben, elöl tudtam maradni kockáztatás nélkül. Itt ötödik lettem, ezzel megvolt az összetett elsőség, a tizedik futamon már el sem kellett indulnom. Megvédtem az Európa-bajnoki címemet.”

A finnes élmezőny következő nagy versenyét, a Finn Gold Cup-ot, azaz a hajóosztály világbajnokságát május 5-12-ig rendezik ugyancsak Portugáliában, Portóban.

Az Eb végeredménye itt megtalálható.


(Fotó: pentathlon.org)

Öttusa. Már a második világkupafutamot rendezték egy hét különbséggel Szófiában. Ismét a nők voltak a frissebbek. Négy magyar hölgy is bejutott a fináléba, ahol Gulyás Michelle egészen a dobogó legfelső fokáig menetelt.

„Az egész napom mesésen alakult, nagyon örülök ennek a győzelemnek, mert mindez azt mutatja, jó úton haladunk a munkával. A laser runomnak kifejezetten örülök, hiszen évről évre erősödik a mezőny, olyannyira, hogy nem férnek bele a hibák, és szerencsére ismét végig jól tudtam lőni. A páston is sikerült koncentráltnak maradnom, köszönöm az edzőm, Tibolya Péter támogatását, mert sokat segített a háttérben. Ha a pontokat nézem, most már olimpiai kvótás helyen állok, de nincs megállás, hiszen még semmi sem dőlt el. A székesfehérvári világkupa-döntőn és a világbajnokságon is úgy kell szerepelnem, hogy bebizonyítsam: ott a helyem Tokióban” – mondta Michelle.

A többiek teljesítményét Kállai Ákos szövetségi kapitány értékelte.

Alekszejev Tamara rosszul kezdett a víváson, de kihozta magát a gödörből, megmutatta, hogy igazából milyen kvalitású versenyző is ő. Jó pozícióban, a harmadik helyről indulhatott a laser runban, ahol a tét és az akarás összenyomta. Egyértelmű, hogy vissza kell hoznia a lövészetét és meg kell tanulnia téthelyzetben normálisan lőni. Guzi Blanka vívásban jól kezdett, plusz háromban is állt már, amikor érthetetlen módon nem tudott több tust adni, pedig ugyanolyan állapotban vívott, mint előtte. A többi számával elégedett vagyok, laser runban remek futással sikerült felfutnia a tizenhetedik helyre. Simon Saroltának azonban nem jött ki a lépés, jó vívóként sokat hibázott a páston és laser runban sem sikerült a legjobb formáját hozni.”


(Fotó: pentathlon.org)

Vasárnap a férfiak fináléjában is négy magyarért szoríthattunk. Kasza Róbert a múlt heti ezüstérme után ezúttal bronzérmes lett. De bravúrosan teljesített a teljes férficsapat, hiszen mind a négy versenyzőnk a legjobb 9 között zárt. Kasza Róbert megőrizte a 3. helyét, Kardos Bence a 13-ról a 4-re futott fel, Bereczki Richárd pedig a 15-ről a 8-ra, míg a már olimpiai kvótás Demeter Bence a 9. helyet szerezte meg.

A versenyzők rettentően nehéz versenyen jutottak túl, hiszen az egész napi esőzés szinte elöntötte a lovaspályát, amely a laser run helyszínéül is szolgált. Tűzoltó szivattyúval kellett helyrehozni, ami csak úgy-ahogy sikerült, a versenyzőknek így igazi dagonyában kellett helytállni az utolsó tusában a futópályán.

„Horror egy nap volt, örülök neki, hogy egyáltalán célba értem. Végig csúszkáltunk a pályán, és megmondom őszintén, nagyon bosszantott, hogy nem tudtam befogni Palazkovot, akit az előző világkupán megelőztem. A célban nagy feszültség szakadt ki belőlem, mert nagyon nehéz időszak áll mögöttem, de azt hiszem, mindannyiunk mögött. Hogy mit érzek most? Hogy rettentően fáradt vagyok, elsősorban fejben, mert itt Szófiában mindent megtettem azért, hogy kvalifikáljam magam a székesfehérvári világkupa-döntőre. Egyet szívből sajnálok, hogy valószínűleg pont a „kisöcsémet”, Bereczki Ricsit vágtam el az indulás jogától. Pedig nagyon megérdemelte volna” – beszélt a versenyről Kasza Róbert.

„Boldog vagyok nagyon, mert ez a negyedik hely számomra most olyan siker, mintha dobogós lettem volna. Érzem, hogy a csapatommal jó úton haladunk, vívásban apránként lépek előre, ami megnyugtató. A laser runban lehajtott fejjel küzdöttem, mindenkinek nehéz verseny volt ez, örülök, hogy így sikerült megoldanom” – mondta a 4. helyezett fiatal Kardos Bence.

„Úszásban mindenki hozta a saját idejét, amit ebben a medencében úszni lehet. Aztán vívásban mind a négy srác remekül kezdett, de hárman visszaestek a mezőny elejéről, csak Kasza Robi tudott kiegyenlítetten vívni, de neki is akadt egy pici holtpontja, amikor felkapta a vizet a páston és ez pár asszójába került. Demeter Bence az utolsó harmadban hozta vissza magát ebben a számban. A lovaglásban mindenki magabiztosan teljesített, csak Bereczki Ricsi vert egyet, ez az a szám, amit nem kell magyarázni, abszolút elégedettek lehetünk a teljesítményekkel. A kombiban a lövészetben adódtak bizonytalanságok, de nagyon jól futottak a srácok, így a legjobb kilenc között zárt mindenki. Nem is emlékszem rá, hogy mikor volt ilyen a világkupán. Egy biztos, az olimpiai pontok tekintetében nagyon izgalmasan alakult minden, hétfőn frissül a ranglista, akkor tisztább lesz a kép” – értékelt a fiúk kapitánya, a kétszeres olimpiai bajnok Martinek János.

Az összetett olimpiai kvalifikációs ranglistán a hölgyeknél Gulyás Michelle a győzelmével a pontok tekintetében már a nyolc kvótás hely közül a rangsorban a másodikat birtokolja. Alekszejev Tamara is közelebb került a kvótásokhoz, már csak 17 ponttal van lemaradva a még kvótát érő mexikói Mayan Olivertől.

A férfiaknál mind az öt magyar öttusázó kvótás helyen áll. A második szófiai versenyt kihagyó Marosi Ádám a fehérorosz Palazkov mögött 6 ponttal lemaradva a ranglistán második. Kasza Róbert 8 ponttal lemaradva követi őt. A már kvótás Demeter Bence a magyarok közül a harmadik, továbbá Kardos Bence és Bereczki Richárd is a kvótás helyen állók közé kapaszkodott fel a hétvégén.

A szövetségi kapitánynak nehéz a feladata, hiszen a június 14-én záródó kvalifikációs versenysorozat után kell eldöntenie, hogy melyik két versenyzőnek ad majd bizalmat az olimpiai indulásra.

Még két versenyük lesz az öttusázóknak, a székesfehérvári világkupa fináléja (május 13-16.) és a június 8-14. közötti kairói világbajnokság.

Az olimpiai kvalifikációs pontverseny állása itt megtekinthető.


(Fotó: judoinfo.hu)

Judo. Tóth Krisztián (90 kg) előzetesen elmondta: éremért utazik Portugáliába. A tervét meg is valósította, felállhatott a dobogó harmadik fokára, megszerezte pályafutásának harmadik Európa-bajnoki medálját, egyben a magyar judosport ötvenedik felnőtt Eb-bronzérmét. Német és olasz riválisát legyőzve került a negyeddöntőbe, ahol a grúz Beka Gviniasvili következett. Krisztián eddigi nyolc összecsapásukból csupán egyszer hagyta el győztesen a tatamit. Most sem volt máshogy, a grúz győzött, így Krisztián a vigaszágon folytathatta, ahol meg sem állt a dobogó harmadik fokáig.

Pupp Réka sorozatban hozza a kiemelt viadalokon a bronzérmet. Holland és belga ellenfelét is idő előtt győzte le, majd az Európa-bajnoki címvédő Odette Giuffrid következett. A világranglista-4. ellen is derekasan helyt állt a magyar lány, aki a ráadásban a kilencedik percben bírói döntéssel szenvedett vereséget. A vigaszágon egy izraeli és spanyol ellenfelét is legyőzve szerezte meg a bronzérmet.

A többi magyar résztvevő, Ungvári Miklós (73 kg), Ungvári Attila és Tóth Benedek (81 kg), Gőz Roland (90 kg), Vér Zsombor és Cirjenics Miklós (100 kg), Kármán Andrea (57 kg), Varga Brigitta (63 kg) és Gercsák Szabina (71 kg) helyezetlenül fejezte be az Európa-bajnokságot.

Ezen a bajnokságon búcsúzott a kontinensviadaloktól Ungvári Miklós. Az olimpiai ezüstérmes judos pályafutása során a lisszaboni volt a tizennyolcadik Európa-bajnokság. Ami pedig az eredményeket illeti: a hosszú út során hét kontinensbajnoki érmet is összegyűjtött, három arany- (2002, Maribor; 2009, Tbiliszi; 2011, Isztambul) és három ezüst- mellett egy bronzérme is van.

Az olimpiai kvalifikációs pontverseny súlycsoportonként itt megtalálható.


(Fotó: MTI/EPA/Boriszlav Trosev)

Ritmikus gimnasztika. Pigniczki Fanni 90.000 ponttal a nyolcadik helyen végzett összetettben a ritmikus gimnasztikázók taskenti világkupáján, amivel sosem látott eredményt produkált. Pigniczki pénteken labda- és karikagyakorlatát mutatta be. E két szer után 46.250 ponttal az összetett 11. helyén állt. A selejtezők második napján, szombaton a szalag- és buzogánygyakorlatok következtek, buzogánnyal 23.700 pontot kapott, amellyel elsőszámú tartalék lett a szer vasárnapi döntőjében. Szalaggal 20.050 pontot szerzett, így összetettben 90.000 ponttal zárt, amivel a történelmi nyolcadik helyen fejezte be a versenyt.

A taskenti világkupa a 2021-es rg világkupasorozat négy eseményének második állomása volt. A négy versenyből a három legjobb eredményt számítva 3 tornász szerezheti meg a kvótát az olimpia egyéni összetett versenyszámában.

Taskentben Jekatyerina Vedenejeva (SLO) volt a legmagasabban rangsorolt egyéni versenyző, aki kvótás helyen áll. Őt követi Sabina Tashkenbaeva (UZB) és Pigniczki Fanni.

A sorozat harmadik szakaszára Bakuban (AZE) kerül sor május 7–9-én, majd Pesaróban (ITA) május 28–30-án zárul a világkupasorozat.

(MOB-összeállítás; vezető fotó: hunsail.hu/Joao Costa Ferreira)