Olympiai időutazás A „Nők a Téli Olimpián” Szocsi 2014 pályázat győztesének szemüvegén keresztül

Olympiai időutazás A „Nők a Téli Olimpián” Szocsi 2014 pályázat győztesének szemüvegén keresztül

2014. 10. 26.
Megosztás

Széri-Varga Géza szobrászművész Nagymama a főszponzor I., II., III. - című kisplasztikájával holtversenyben első helyezést ért el képzőművészet kategóriában idén tavasszal a Magyar Olimpiai Bizottság és a MOB Nők a Sportban Bizottságának közös művészeti pályázatán. A „Nők a Téli Olimpián” Szocsi 2014 pályázat győztese is részt vehetett a Magyar Olimpiai Akadémia októberi, görögországi tanulmányútján, melynek keretében a magyar delegáció az ókori játékok helyszínére is ellátogatott.

A 63 esztendős művész első alkalommal járt Görögországban.

„Tóth Ernővel ketten kaptunk első helyezést, én háromdarabos tér-relief, azaz áttört domborműsorozatot adtam le, a győzelmemnek köszönhetem az olympiai utazást. Nagyon megörültem neki, gondoltam, megpakolt „hellén kosárral” térhetek majd haza – ez így is történt” – kezdte az utazást követően a mob.hu-nak Széri-Varga Géza.

A szobrászművész arról beszélt, élményeit négy kategóriába sorolja. Legnagyobb élményként az antik szobrászattal való találkozást említette. „Az Olympiában található múzeum és az Akropolisz gyűjteménye felejthetetlen. Óriási élményt adott emellett az az időutazás, mely bő kétezer évre nyúlik vissza: az olympiai Szent Ligetben és az Akropoliszban tett séták. Újabb meghatározó élmény volt a görög táj élménye, az Olympiában átélt békés, nyugodt, „Istenekkel talán még ma is lakott”, hegyekkel övezett medence, az olajfás, citromfás ligetek szépsége. Na és meghatározó volt a kollégákkal együtt töltött idő is. A sportszerető, a sport világában otthonosan mozgó útitársak rajongása is magával ragadott. Köszönöm nekik, az Akadémiának és a MOB-nak az élményt!” – mondta a művész, aki szakmai szemüvegen keresztül is értékelte a látottakat.

„Csodálattal tanulmányoztam a márványszobrok faragásának fejlődését és kiteljesedését. Nagy élmény volt látni a bronzöntési eljárások kifejlődését is. Régi vágyam volt, hogy a kora-görög, archaikus szobrászat kultikus kis remekműveit, kisplasztikáit ilyen változatosságban és tömegben megcsodálhassam, most erre is lehetőségem volt. Az Akropoliszon sétálva megdöbbentett az az építészeti monumentalitás, ami az egyiptomi építészettel ellentétben meg tudta őrizni az emberléptékűségét.”

Széri-Varga Géza a sporthoz való kötődéséről is beszélt a mob.hu-nak. „Ha nem érdekelt volna a sport, valószínűleg nem keltette volna fel az érdeklődésemet a MOB és a női bizottság pályázata. Szakmai, művészi irányultságom fiatalon, tíz éves korom környékén már kialakult, a képzőművészet lefoglalt, így kevesebb időm maradt a sportra. Az asztalitenisszel, labdarúgással és úszással azonban közeli kapcsolatban voltam mindig is. Ezeket a sportokat a koromhoz igazodva ma is szívesen gyakorlom. A mindennapi munkám során sokat mozgok, hiszen a szobrászat a szellemi alkotómunka mellett fizikai igénybevétellel is jár. Sokat emelek a kő alapanyagtól kezdve a bronz öntőformáig bezáróan, ez egyfajta súlyemelés számomra, mely után kifejezetten jól esik az ellazító úszás.”

A képzőművész az olympiai programokon is a magyar delegációval tartott, meghatározó élményt jelentettek számára a közösségi események. „Megható volt számomra az a csodálatos mediterrán délelőtt, melynek során az olimpiai mozgalom maghatározó alakjaira emlékeztünk, köztük Coubertin báróra, az olimpiai játékok atyjára, az emlékére állított obeliszk előtt. A családias ünnepségen meghallgattuk az Olimpiai Himnuszt, közösen lelolvastuk az Óda a sporthoz - című verset, és elénekeltük a Magyar Himnuszt. Nagyon szép, meghitt megemlékezést szervezett Mező Marika, a MOA főtitkára.”

Széri-Varga Géza évtizedes résztvevője a hazai és nemzetközi, külföldi, egyéni és csoportos kiállításoknak, pályázatoknak. „Többször nyújtottam be pályaművet az Ezüstgerely-díj pályázat alkalmával, kisplasztikáimmal ott is sikeres voltam. A londoni olimpia után Úszóverseny a paralimpián - című kompozícióm különdíjas lett. Nemzetközileg is ismernek, 2011-ben Japánba utaztam, ahol egy meghívásra készítettem nagyobb méretű szobrot. Szerepel Kárpáti Tamás HungarIkonok-gyűjteményében is egy munkám, Portisch Lajos sakkozó előtt tisztelgünk, egy bástyáját kaptam meg, hogy építsem be egy kompozícióba. Sportos kötődésem továbbá, hogy Békéscsabán a sportcsarnok előtt, egy hétméteres oszlopon áll egy tornászlányt ábrázoló bronzfigurám, illetve több emlékplakettet készítettem sport témában, ilyen például a Békés megye sportjáért-plakett. Büszke vagyok arra is, hogy Veszprémben zsűrizhettem – mint minden köztérre kerülő szobrot – kiváló kollégám, Mihály Gábor Marian Cosmát ábrázoló emlékművét.”

Kapcsolódó cikkek:
Több mint 90 alkotással megnyitották a "Nők a téli olimpián" Szocsi 2014 kiállítást
Az első magyar olimpiai érmesek nyomdokain a MOA-küldöttség
Coubertin előtt is tisztelgett Olympiában a magyar küldöttség
Időutazás Olympiában, Horváth Vilmos nyerte a stadionfutást

(MOB/Vasvári Ferenc)