Óriási innovációk várhatók az úttörőnek beharangozott tokiói olimpián

Óriási innovációk várhatók az úttörőnek beharangozott tokiói olimpián

2019. 07. 26.
Megosztás


Kevesebb mint egy év van hátra a nyitóünnepségig, és kezdetét veszi az eddig legnagyszabásúbb sportesemény. Habár Japán már három ötkarikás eseményt is rendezett korábban, a 2020-ban rendezendő olimpiai játékok soha nem látott módon fogja ontani magából az újdonságokat.

Minden a japán fővárossal kezdődik. Tokió egy nagyobb fővárosi agglomeráció része, amely 37,5 millió ember otthona. Varázslatos, pezsgő városról van szó, amely a verhetetlen gasztronómiai szcénát felvonultató városrészek melegágya, lenyűgöző látnivalókkal és bámulatos építészettel tűzdelve – mindez kiterjedt tömegközlekedési rendszerrel átszőve.
Az új és a régi zökkenőmentes találkozása. Egy küldetés, hogy megmutassák a világnak, senki sem tudja utánuk csinálni. Egy város, ahol a tisztaság a kultúra részét képezi, ahol a közösségi takarítóakciók bevett szokásnak számítanak és a tömegközlekedési eszközök patyolattiszták. Egy város, amelyet gyakran sorolnak a világ legbiztonságosabbjai közé. A robotokról már korábbi cikkben írtunk.

Tokió mutatja az utat – ismét
Az 1964-es tokiói olimpia nem csak a várost alakított át, hanem a jövőbeli ötkarikás multisporteseményekre is óriási hatással volt. Az egész világot lenyűgözte az, ahogy a játékok egyik napról a másikra váltott futurisztikus, csúcstechnológia-üzemmódba. Számítógépek segítségével tettek különbséget századmásodpercnyi különbségek között, és első ízben sugározták élő televíziós közvetítéssel a történéseket a többmilliónyi sportrajongónak szerte a világon.
Találékonyságból és technológiai leleményességből most sem lesz hiány. Széleskörűen alkalmazott önvezető autókra és arcfelismerő technológiára lehet számítani, a reptereken pedig robotok segítenek majd a csomagok cipelésében. A szervezők azzal számolnak, hogy az olimpia idején hőség és párás időjárás lesz jellemző majd a térségre, ezért hőblokkoló útbevonatot használnak, így az útmenti hőmérséklet akár 8 fokkal is csökkenhető.

Példátlan izgalom
A japánok legalább annyira izgatottak, mint 55 éve. Május végéig több mint 7,5 millió ember iratkozott fel a jegysorsolásra, így a buzgó sportrajongók egyből elhappoltak 3,22 millió jegyet. Eddig több mint 200 000 ember jelentkezett önkéntesnek, ami arra enged következtetni, hogy a 2020-ban rendezendő tokiói olimpiai játékok lesz a legsikeresebb ötkarikás felvonás.

Új csavar
A programban 33 sport szerepel. Öt ezek közül Tokióban fog debütálni; városi, fiatalos életérzést közvetítve. Mindez azt jelenti, hogy 339 versenyszámot rendeznek majd 2020-ban, 18 ezek közül teljesen új.
Kosárlabdából például először szerepel majd a 3x3 verzió, míg íjászatban bevezetik a vegyes csapatot, az asztalitenisz pedig vegyes páros számmal fog bővülni.
A baseballt és a softballt 12 év után újra leporolják, karatéban, sportmászásban, szörfben és gördeszkában pedig most akasztanak először érmet a sportolók nyakába.

Feltörekvő talentumok az eddigi legegyenlőbb játékokon
A 2020-as tokiói olimpiai játékokon a versenyzők 49%-a nő lesz, így a nemek közti egyenlőség szempontjából az eddigi legkiegyenlítettebb játékokról beszélhetünk.
A 339 aranyéremért a 206 nemzeti olimpiai bizottságból és a NOB menekültekből álló olimpiai csapatából érkező 11 090 sportoló fog majd megküzdeni.
Usain Bolt visszavonulása számos fiatal futónak teremt lehetőséget, míg a medencékben az 1996-os atlantai olimpiai játékok óta először nem láthatjuk majd a 23-szoros olimpiai bajnok Michael Phelps-szel. Úszásban azonban bőven vannak sztárok, akik továbbra is a rivaldafényben szeretnének maradni, elég például a háromszoros riói aranyérmes Hosszú Katinkára gondolni.

(olympic.org)