Öt világklasszis város küzd a 2024-es olimpiáért, a NOB 1,7 milliárd dollárral támogat

Öt világklasszis város küzd a 2024-es olimpiáért, a NOB 1,7 milliárd dollárral támogat

2015. 09. 16.
Megosztás

A Nemzetközi Olimpiai Bizottság örömmel jelentette be, hogy rendkívül erős mezőny pályázik a 2024-es olimpiai játékok megrendezésére. A NOB részére a kedd éjfélkor lejárt határidőig öt város – Budapest, Hamburg, Los Angeles, Párizs és Róma – nyújtotta be hivatalosan pályázati szándékát.

Az Agenda 2020 reformcsomagban foglaltaknak megfelelően a rendezőváros-szerződés tartalmát szerdán nyilvánosságra hozták; a NOB 1,7 milliárd dollárral támogatja majd a játékok szervezőbizottságát.

“Öt kiváló, jól felkészült város pályázik – mondta Thomas Bach, a NOB elnöke. “Az Agenda 2020-nak köszönhetően a pályázati folyamat inkább egy konkrét meghívásnak tekinthető, melyre az érdeklődő városok a NOB-bal történő együttműködéssel és párbeszéddel válaszolnak. Az új meghívásos rendszerben a NOB azt tapasztalta, hogy az összes pályázó saját, egyéni szempontjai tükrében kiemelten fontosnak tartja az Agenda 2020-ban foglaltakat városuk jövője szempontjából. A fenntarthatóság és a játékok öröksége központi szerepet tölt be minden pályázatban.”

Az Agenda 2020 szellemében, melynek célja a minél átláthatóbb és tisztább lebonyolítás, a NOB első alkalommal hozta nyilvánosságra az összes, pályázati folyamattal kapcsolatos dokumentumot.

Pályázatukkal az öt jelentkező város egyben biztosította a NOB-ot elkötelezettségéről az Olimpiai Charta és a rendezővárosi-szerződésben foglaltak iránt.

Az Agenda 2020 reformcsomag tükrében a NOB több mint 7000 oldalnyi különböző technikai útmutatót egyszerűsített le egy 350 oldalas követelménylistára. A játékok megrendezéséhez a NOB a jövőbeli szervezőbizottság számára további átfogó szakmai segítséget és útmutatást nyújt.

Pályázatukkal a városok alárendelik magukat a pályázó városokra vonatkozó Magatartási Szabályzatnak, mely szigorúan meghatározza a pályázók, a NOB-tagok és az olimpiai mozgalom egyéb érintettjei közötti kommunikáció minden formáját, így a látogatásokat is. A vonatkozó előírások továbbá átláthatóan szabályozzák az esetlegesen felmerülő összeférhetetlenségi kérdéseket. Minden, a pályázati szakaszban dolgozó regisztrált tanácsadónak és konzulensnek a Magatartási Szabályzat mellett el kell fogadnia a NOB Etikai Kódexét is.

Az Agenda 2020 eredményeként jelentősen csökken a pályázó városok költsége a pályázati szakaszban, így például a korábbi kilenc helyett már csak három kötelező prezentációt kell tartaniuk. A Nemzetközi Olimpiai Bizottság továbbá átvállalja számos, a prezentációkra utazó küldött, valamint a NOB Értékelő Bizottság utazási és szállásköltségeit.

A NOB segít a városoknak olyan olimpiát tervezni, mely összhangban van saját egyedi hosszú távú társadalmi, környezetvédelmi és gazdasági jövőképükkel, ezért párbeszédet kezdeményezett az összes potenciális pályázóval, ahol a városok bemutathatták elképzeléseiket. Ezen tárgyalások egyik kulcskérdése a fenntarthatóság és a pályázat, illetve a játékok örökségének fontossága volt. Ennek jegyében a NOB arra buzdította a jelentkező városokat, hogy pályázatukban ezekre a területekre fókuszáljanak leginkább, és ahol nincs igény a hosszú távú utóhasznosításra, ott használják ki a már meglévő kapacitásokat, illetve alkalmazzanak ideiglenes, szétszerelhető létesítményeket.

A NOB a jövőben is szorosan együttműködik a pályázó városokkal, minden lehetséges szolgáltatást és segítséget megadva nekik egészen a végső döntés időpontjáig, azaz a NOB 2017-ben, a perui Limában tartandó 130. közgyűléséig, ahol a teljes NOB-tagság dönt majd a 2024-es olimpia rendezési jogáról.

(MOB, fotó: olympic.org)