Pars Krisztián ezüstérmes a vb-n

2013. 08. 12.

Hétfő este rendezték a férfi kalapácsvetés fináléját a moszkvai világbajnokságon. A mezőnyben a londoni olimpiai bajnok Pars Krisztián mellett további három korábbi ötkarikás bajnok is szerepelt.

A tavaly Európa-bajnok és olimpiai aranyérmes szombathelyi dobó számított a döntő esélyesének: 23 verseny óta nem talált legyőzőre, a világranglistát 81,02 méterrel vezette, s a legjobb eredménnyel, 79,06 méterrel jutott a fináléba.

Pars az első sorozat hatodik dobójaként túldobta a 80m-es vonakat. Eredménye 80.30m amellyel egyből az élre állt. De nem örülhettünk sokáig, mert a 24 éves lengyel Pawel Fajdek kezéből 81.97m-re repült a kalapács, ami a világ idei legjobb eredményének számított. Ezzel feladta a leckét a társainak, s természetesen a mezőny élére állt.
A pekingi bajnok, a tavalyi ötkarikás játékokon ezüstérmes Primoz Kozmus elsőre 77.80-ig jutott, amivel a negyedik helyen állt.

Pars másodikra nem javított (79.47m), majd 79,61 következett. Lengyel riválisa sem tudta túlszárnyalni az első sorozatban elért dobását, de a 80.92m-es eredménye is jobb volt, mint Pars addigi legjobb teljesíítménye. Közben a cseh Lukas Melich 79,36-tal feljött a harmadik helyre.

A verseny felénél az utolsó négy búcsúzott, közöttük volt Fajdek honfitársa az olimpiai bajnok Szyman Ziolkowski aki csak a 9. helyen állt, így ő nem folytathatta tovább a küzdelmet.

Pars viszont tovább próbálkozott, de nem tudta a lengyelt megelőzni. A magyar atléta 78,90-ig jutott negyedikre, aztán 79,02 jött, majd egy rontott dobással fejezte be, így a lengyel Fajdek élete legnagyobb dobásával megszerezte a világbajnoki címet. Pars meg kellett, hogy elégedjen az ezüstéremmel, míg a dobogó harmadik fokára a cseh Lukás Melich állhatott fel.

"– Büszke vagyok rá, hogy eljutottunk oda, hogy egy világbajnoki ezüstérem csalódást jelent nekünk. A világon szinte mindenki örülne neki, ha a második legjobb lenne valamiben. Mi is örülünk ugyanakkor, mert ezzel az ezüstérmével Krisztián minden idők legsikeresebb magyar atlétája. Senkinek nincs nála több érme világversenyről, egy igazi élő legenda. Fajdeknek gratulálunk, a cél pedig újra adott, megszerezni az első világbajnoki aranyat, illetve visszavágni Fajdeknek – értékelte a világbajnoki döntőt Gyulai Márton, a Magyar Atlétikai-szövetség főtitkára.

Pars 2010-ben, a barcelonai Eb-n szerezte meg első világversenyes érmét, egy év múlva második lett a tegui világbajnokságon. Tavaly megnyerte az Európa-bajnokságot Helsinkiben, majd a londoni ötkarikás játékokon sem talált legyőzőre. A mostani vb előtt tavaly éppen Fajdek tudta legutóbb legyőzni őt.

A magyar dobó hétfőn a sportág 11. magyar vb-érmét szerezte meg. A gyűjteményből még hiányzik az arany, két éve Teguban szintén második volt.
Előtte 2005-ben, Helsinkiben a tízpróbázó Zsivoczky Attila állhatott fel a dobogó harmadik fokára. A 2007-es oszakai és a 2009-es berlini vb-n nem sikerült az éremszerzés. Az eddigi vb-mérleg: hat ezüst, öt bronz.