Peking ötkarikás szelleme új erőre kap

Peking ötkarikás szelleme új erőre kap

2019. 08. 15.
Megosztás

11 éve rendezték a pekingi nyári olimpiát, melynek öröksége nemcsak tovább él, de 2022-ben egy újabb játékokkal erősödhet meg.

Az emlékezetes 2008-as pekingi olimpiát követően az ország sportvezetői gondoskodtak arról, hogy Kína hosszú távon is profitálhasson házigazda szerepéből. A Pekingi Olimpiai Fejlődés Szövetségét (BODA) 2009-ben azért hozták létre, hogy felügyelje az ötkarikás sportesemény örökségét, valamint a rendezvény bevételeit a sportba és a kultúrába forgassa vissza.

Augusztus 8-án a szervezet minden évben útjára indítja kulturális- és sportfesztiválját, melyre a pekingi Olimpiai Parkban kerül sor. Az említett dátum a 2008-as olimpia megnyitójának, valamint az ország nemzeti sportnapjának időpontja is egyben. Az egyhetes rendezvénysorozat alatt téli és nyári sportágakat próbálhatnak ki az érdeklődők, valamint színes kulturális programok közül választhatnak az egészségügyi tevékenységektől a hagyományos kínai művészetek megismeréséig. 2018-ban több mint 100 ezren vettek részt a fesztiválon.

A 2008-as nyári olimpia számtalan kezdeményezése közül talán a „Dan Fei” ("Szállj szabadon") program volt a legjelentősebb, mely arra ösztönözte a sportolókat, hogy saját vállalkozásokba kezdjenek, valamint személyes brandet és közösségi médiaplatformokat hozzanak létre, ezáltal inspirálva az új generációkat is.

A szervezet munkájának gyümölcse ugyanakkor leginkább az oktatásban lelhető fel. Az Olympic Education Series során nagyjából 1000 iskola 200 ezer diákja próbálhatta ki magát több mint 20 sportágban. Az érintettek az olimpiai mozgalom legfőbb értékeivel is megismerkedhettek. Az ezzel kapcsolatos programokból a szervezők szerint nagyjából 400 millió fiatal profitálhatott.

A BODA egyik legfontosabb feladata napjainkban, hogy a 2008-as játékok örökségét összekapcsolja a 2022-es multisport-eseménnyel. Ennek jegyében hozták létre 2016-ban a téli sportok pekingi világkiállítását, amely különböző bemutatókkal, fórumokkal és tárlatokkal igyekszik népszerűsíteni az olyan sportágakat, mint a curling, a síugrás vagy a biatlon. Az expo évente átlagosan 160 ezer látogatót vonz.

Ahogyan Kína „évszakot váltott” az olimpiai rendezés terén, a havas-jeges sportok iránti érdeklődés is jelentősen megugrott a Távol-Keleten. Az országos téli sportipar becsült értéke 2018-ban elérte az 53 milliárd dollárt, a kiemelt szintű versenyek és a profi edzők száma pedig sosem volt olyan magas a nagy falon túl, mint most. Tavaly 742 síközpontot és 596 jégpályát regisztráltak Kínában, Peking 4401 kapcsolódó eseményén pedig több mint 8 millióan vettek rész a 2018-19-es szezonban. A főváros egyik legfontosabb ígérete a téli olimpiával kapcsolatban az volt, hogy 300 millió emberhez juttatják el a műkorcsolyázók, a sífutók, vagy akár a szánkósok világát – a merész elképzelés úgy tűnik, mégsem lehetetlen.

A 11 évvel ezelőtti infrastruktúra azóta is kulcsszerepet játszik a nemzetközi sportéletben: az ekkorra épülő 16 létesítményből 15 továbbra is kulturális- és sportrendezvényeknek ad otthont, 6 pedig a közelgő téli játékokon is szerepet kap majd. A „Madárfészek” például atlétika világbajnokság házigazdája volt, hamarosan pedig ismét ötkarikás nyitó- és záróünnepség otthona lesz. A 80 ezer fő befogadására alkalmas aréna ezen felül évente téli mesevilággá alakul, amellyel már több mint 2,1 millió látogató számára népszerűsítette a 2022-es olimpiát. Egy másik ikonikus épület, a „Vizeskocka” a világ legjobb curlingeseit láthatja majd vendégül, a Wukesong Sportközpontban pedig olyan előadók koncertezhettek az utóbbi években, mint Beyoncé vagy a Metallica. Itt három év múlva a jégkorongozók lesznek az aktuális fellépők.

„Csodálatos olimpiánk volt Pekingben, egy igazán kivételes esemény. Nagyon büszkék vagyunk rá” – mondta Deng Yaping, négyszeres ötkarikás bajnok asztaliteniszező, akit 2003-ban az előző évszázad legjobb kínai sportolójának választottak. „Mi csak azt szeretnénk, hogy az emberek szeressék a sportot, és szeressék az olimpiát”.

(Forrás: olympic.org, beijing2022.cn, insidethegames.biz, fotók: Getty Images, Bejing2022)