Sok ellenőrzés és a tájékoztatás lehet a „tiszta” magyar olimpiai csapat biztosítéka

Sok ellenőrzés és a tájékoztatás lehet a „tiszta” magyar olimpiai csapat biztosítéka

2016. 01. 11.
Megosztás

Dr. Tiszeker Ágnes, a 2007-ben önállóvá vált, és ennek köszönhetően befolyásolhatatlan Magyar Anti-dopping Csoport vezetője nem venne rá mérget, hogy magyar doppingeset nélkül zárul a riói olimpia, azt viszont nem győzi hangsúlyozni, hogy a maguk részéről sok szűréssel és a tájékoztatás különféle eszközeivel mindent meg fognak tenni a sok kellemetlenséget okozó leleplezések elkerüléséért. Az érdekeltek együttműködésére számítva az éremesélyeseket is gyakran ellenőrizik majd, és nem kizárt, hogy még náluk is gyakrabban, ráadásul rajtaütésszerűen a WADA emberei.

Megalkuvás nélkül

„Már a londoni olimpia előtt is a NOB által meghirdetett „zéró tolerancia” szellemében hajtottuk végre az ellenőrzési és a felvilágosítási programunkat, és ez most is így lesz. Éppen a napokban állapodtunk meg abban a Magyar Olimpiai Bizottság illetékeseivel, hogy minden, az olimpiai felkészülésben résztvevő sportolót legkevesebb két alkalommal mintavétel céljával fogunk felkeresni, de bizonyos versenyzőknek, így például az úgynevezett „dopping-érzékeny” sportágak képviselőinek ennél jóval több ellenőrzésre kell számítaniuk. Ezen kívül a nemzetközi szövetségek is szép számmal rendelnek majd „célzott”vizelet-, vagy vérvizsgálatokat, így a WADA ellenőrei gyakori vendégek lesznek Magyarországon. Bízok a folyamatos vizsgálatok elrettentő erejében, a megalkuvást nem ismerő magyar és nemzetközi szűrőprogram sikerében. Ha valaki ennek ellenére is trükközni próbál, és fennakad a rostán, azt kell mondanom, hogy még mindig jobb, ha ez itthon vagy külföldön az olimpia előtt történik meg, mint a nyári játékokon, ahol a pofonok is nagyobbat szólnak” – véli a Telekom Sporthír Szolgálatnak nyilatkozó dr. Tiszeker Ágnes, aki büszkén tett említést arról, hogy a legutóbbi közbeszerzési pályázaton – vetélytárs nélkül – újabb, ezúttal 2019. december 31-ig szóló kizárólagos jogú megbízást kaptak a magyarországi ellenőrzések elvégzésére.

Dopping és drog, kettős tabu

Minden olyan sportolót, aki mostantól szerez kvótát, a teljesítést követő 24-48 órán belül ellenőrizni fognak, vagy ha ez külföldön történik meg, lehetőleg már a hazaérkezés napján. A MACS ellenőrei már ezekben a napokban is „portyáznak”, és a felkeresettek között ott van az a 14 fiatal sportoló is, akik a február 12-én kezdődő II. Téli Ifjúsági Olimpiai Játékokon képviselhetik a magyar színeket. Közülük csak az számíthat tökéletesen „tisztának”, akinél sem dopping-, sem pedig kábítószer fogyasztás nyomaira nem akadnak.

„Közös érdekünk a sportolókkal, az edzőkkel, a sportorvosokkal, általában véve pedig mindazokkal, akik a felkészülésben részt vesznek, hogy adott esetben senkise mondhassa azt, hogy erről nem tudtam, sőt, nem is hallottam, mert nem mondták el nekem – folytatta a MACS vezetője. – Előadásokat és konzultációkat tartunk, konferenciát rendeztünk, és együttműködve a Magyar Olimpiai Bizottsággal, hamarosan megjelenik az új kiadványunk, ami minden veszélyre és teendőre felhívja a figyelmet. Ismerteti az előírások változásait, tájékoztat arról, hogy miként kell viselkedni az ellenőrzéseknél, mit szabad és mi az, ami tilos, mennyire szigorúak és megkerülhetetlenek a holléti információadás előírásai, de az étrend kiegészítők fogyasztásával kapcsolatban is útmutatással szolgál. Emellett mindenki hozzájut majd a tiltott készítmények legújabb listájához, adathordozón és egy kis könyvecskében is.”

Az oroszoknak annyi?

Dr. Tiszeker Ágnes egyre inkább érzi úgy, hogy az egész orosz sportot hírbe hozó – éveken át államilag palástolt – doppingbotrány lehető legsúlyosabb következményeként a riói nyári játékok atlétikai versenyeit a sportágban eddig vezető szerepet betöltő oroszok nélkül rendezik meg. (Akik négy éve 8 arany-, 5-5 ezüst- illetve bronzérmet szereztek, és a sportági rangsorban második helyen végeztek az amerikaiak mögött – a szerk.)

„Senkinek sem jó, ha ez a vészjósló előrejelzés igaznak bizonyul, és ezt a NOB vezetői is éreztetni próbálják, mert ők is tudják, hogy egy ilyesfajta „száműzetésnek” súlyos diplomáciai, sportszakmai és marketing vetületű következményei lehetnek. Mint minden csonka olimpiai verseny, egy ilyen kitiltás is felboríthatja a belső egyensúlyokat, és arról sem szabad megfeledkezni, hogy azoknak az ártatlan sportolóknak is bűnhődniük kell a vétkesek miatt, akik soha semmi rosszal nem próbálkoztak. Nem véletlen, hogy már maga Putyin elnök is az együttműködéséről tanúsította a nemzetközi sportszervezeteket, és természetesen a WADA vezetőit is. Eközben fejek hullottak Oroszországban, és a Nemzetközi Atlétikai Szövetség is súlyos szankciókkal büntette az orosz főkolomposokat, valamint a saját egykori munkatársait.”

Last minute eltiltás

A MACS vezetője nem tartja kizártnak, hogy a doppingellenes küzdelem nem éppen elegáns, ugyanakkor elkerülhetetlenül bekövetkező eseményeként, idén is leleplező bejelentésekre és eltiltásokra kerülhet sor az olimpia előtti napokban, akár a megnyitó ünnepség előestéjén is.

„Ez négy évvel ezelőtt sem volt lélekemelő jelenség, csóváltam is a fejemet, de mint olyan szakmabeli ember, aki meggyőződéssel a tiszta sportért folyó küzdelem sikerére esküdött fel, nem emeltem kifogást, ahogy ezt most sem fogom megtenni. A tudományos kutatásoknak – legyenek azok a rákbetegség gyógyításával vagy a doppingolás bizonyításával kapcsolatosak - nincsenek időhatárai. Tudomásul kell venni, hogy rendre új eszközök állnak rendelkezésre, és bizony azt is, hogy ezekkel felvértezve hosszú évekkel ezelőtt levett és lefagyasztott minták megismételt vizsgálata éppen a játékok előtti napokban, vagy órákban szolgálhat bizonyító erővel. Tagadhatatlan viszont, hogy az időzítésnek olykor pedagógiai háttere is van” – ismerte el Dr. Tiszeker Ágnes.

(Telekom Sporthír Szolgálat/Szalay Péter, fotó: MTI/EPA/LOCOG)