Sportdiplomáciai jelentőségű az új képzési és kutatási kézilabdaközpont létrehozása

Sportdiplomáciai jelentőségű az új képzési és kutatási kézilabdaközpont létrehozása

2018. 07. 11.
Megosztás


A Testnevelési Egyetemen (TE) tartották egy új nemzetközi képzési és kutatási kézilabdaközpont létrehozása alkalmából rendezett sajtótájékoztatót, melyen háromoldalú szerződést írt alá a vendéglátó TE, a Nemzetközi Kézilabda Szövetség (IHF) és a Nemzeti Kézilabda Akadémia (NEKA) képviselője.

Az eseményen részt vett többek közt dr. Szabó Tünde, az EMMI sportért felelős államtitkára, Frantisek Taborsky, a Nemzetközi Kézilabda Szövetség Végrehajtó Bizottságának tagja, Dietrich Späte, az IHF Módszertani és Edzőbizottságának elnöke, Prof. dr. h. c. Mocsai Lajos, a Testnevelési Egyetem rektora, kézilabda mesteredző, korábbi szövetségi kapitány valamint Mocsai Tamás a Nemzeti Kézilabda Akadémia (NEKA) ügyvezetője, olimpikon kézilabdázó.

Mocsai Lajos beszédében hangsúlyozta, hogy az együttműködés három fő cél köré épül: a kézilabdaképzés módszertanának fejlesztésére, és ezáltal a csúcskézilabdázás és a fejlődő országok kézilabdájának összekapcsolására; az edzőképzésre, külön figyelemmel az utánpótlásra; valamint az IHF szabályrendszerének fejlesztésére, például a játékvezetők döntéstudományi erősítésére. „Következő év nagy feladata a szervezet vezetésének felállítása. Ha ezek megvalósulnak, egy kiemelkedő sporttudományi központ alakulhat ki Magyarországon.”

Szabó Tünde kiemelte, hogy a magyar sport fejlődik, az igazolt sportolók száma elérte az 500 ezret, részben a 2011-ben bevezetett TAO-programnak köszönhetően. „A magyar sport fejlesztésének érdekében az elmúlt években 65 új sportlétesítmény épült, és egy évben közel 120 nemzetközi sporteseményt rendeznek hazánkban. Kézilabdásaink is örülhetnek ennek, hiszen 2022-ben Budapest lesz az egyik rendezője a sport egyik csúcseseményének, az Európa-bajnokságnak. A NEKA 2014-es megalakulása óta 4 milliárd forintot költöttek a kézilabda-akadémia fejlesztésére.”

Frantisek Taborsky elmondta, hogy a világon jelenleg 4 képzési központ található, az elsőt Kínában alapították. „A következő helyszín lesz Budapest és Balatonboglár (a NEKA székhelye), ezt a döntést könnyű volt meghozni a szövetségen belül a magyar kézilabdasport fejlettsége miatt”.

Mocsai Tamás köszönetet mondott az együttműködő feleknek a lehetőségért. A korábbi olimpikon kézilabdázó a nemzetközi képzési központ sportdiplomáciai jelentőségének adott hangot.

A sajtónyilvános esemény végén a jelenlévők ellátták kézjegyükkel a nemzetközi jelentőségű megállapodást.

A felszólalók emlékeztettek arra is, hogy Magyarországon az eseménnyel egyidőben éppen kézilabda-világverseny zajlik; Debrecenben a női junior kézilabda-világbajnokság negyeddöntőjében játszott délután Magyarország Románia ellen - győztek a mieink...

(MOB)