Sportdiplomata volt a Varjú Vilmos Olimpiai Baráti Kör májusi vendége

Sportdiplomata volt a Varjú Vilmos Olimpiai Baráti Kör májusi vendége

2018. 05. 12.
Megosztás


Az olimpiai bajnok úszó sportdiplomata, Gyurta Dániel, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság magyar tagja volt a vendége a kertvárosi Varjú Vilmos Olimpiai Baráti Körnek május 10-én. Néhány lelkes kerületi pedagógusnak hála, ismét telt ház fogadta a vendéget, aki a nemzetközi tisztségének köszönhetően a MOB elnökségének is a tagja.

Az olimpiai-, világ- és Európa-bajnok (50 méteren és 25 méteren egyaránt) Gyurta Dániel a márciusi debreceni úszó országos bajnokság előtt jelentette be, hogy végleg befejezi a pályafutását. A Komjádi uszodában rendezett sajtótájékoztatójára meghívott hét fiatal úszót, akikkel együtt úszott még egy utolsó 50 métert, mielőtt végleg kiszállt a medencéből. A hét fiatal közül az egyik résztvevő a május 10-i kertvárosi találkozóra is követte példaképét. Gyurta Dániel az Erzsébetligeti Színház Harmónia termében mesélt a pályafutásáról, a sikereiről és a nehéz korszakáról. Többek között azt is megtudhattuk tőle, hogy kiskorában félt a víztől, és nem akart a medencébe menni, hogy olimpiai ezüstérmesként kezdhette a középiskolai tanulmányait, és az első évnyitóján az iskola közössége előtt újból levetítették az athéni döntőjét, hogy a Barátok közt című tévésorozatban való szereplése (hat részben) nagyobb hírnevet szerzett számára, mint az olimpiai ezüstérme, meg, hogy hat éven át veretlen volt mellúszásban, s hogy a londoni olimpián miért diktált már az első karcsapástól olyan gyilkos tempót az olimpiai döntőben, amelynek nemcsak aranyérem, hanem világcsúcs is az eredménye lett.

Gyurta Dániel a visszavonulását követően sem fog unatkozni. Egyrészt számtalan meghívásnak kell eleget tennie, illetve új feladataira is sok időt szán. A riói olimpiát követően ugyanis beválasztották a Nemzetközi Olimpiai Bizottság Sportolói Bizottságába, így immár Schmitt Pál mellett ő az egyetlen magyar sportdiplomata, aki a NOB-ban szavazati joggal rendelkezik. A nyolcéves mandátum nagy lehetőség, de nagy felelősség is a számára, hisz egy ország érdekeit kell képviselnie a legmagasabb sportfórumon. NOB-teendői mellett ráadásul a Magyar Úszó Szövetség elnökségébe is bekerült, ahol nem kevesebb feladata van, mint, hogy a „jövő Gyurta Danijainak” kell olyan feltételeket teremtenie, hogy a mai tehetségek is felérhessek majd a csúcsra. Úgy, ahogy ő is 15 évesen már csúcsközelben volt, és ahogy 23 évesen a legmagasabb szintet is sikerült meghódítania.

A május 10-i rendezvény egy rendhagyó eseménnyel zárult: a szervezők ugyanis gondolva a vendég néhány nappal korábbi születésnapjára egy tortával és egy rögtönzött születésnapi ünnepséggel lepték meg a bajnokot. Ez a gesztus pedig még a végig komoly sportdiplomata arcára is mosolyt csalt.

Március végén a magyar sport történetének első téli olimpiai bajnoki címét szerző férfi rövidpályás gyorskorcsolya-válogatott tagjait és vezetőjét látta vendégül a kertváros. A Knoch Viktor, Burján Csaba, Liu Shaolin Sándor és Liu Shaoang alkotta négyes februári phojongcsangi sikere után először szerepelt nyilvános rendezvényen együtt.

(MOA, VVOBK/Riersch Tamás, fotó: MOB/Szalmás Péter, archív)