Sportetika-oktatás a sportiskolákban

Sportetika-oktatás a sportiskolákban

2012. 11. 12.
Megosztás

A Magyar Olimpiai Bizottság kezdeményezésére sportetika és sporterkölcs tantárgyak bevezetésére kerülhet sor a hazai sportiskolákban a jövő tanévtől.

A sportiskolai kerettanterv szerint dolgozó sportiskolákban az általános iskolák 7-8. osztályában sporterkölcstan, míg a középiskolák 12. évfolyamán sportetika tantárgy oktatását kezdhetik a szakemberek, a 2012-13-as tanévtől kezdődően. A MOB üdvözli, hogy a hazai utánpótlás-nevelésben helyet kap e terület oktatása, mely elősegíti a tudatos sportolóvá, sportemberré nevelést.

Az ötlet egy júniusi sajtótájékoztatót követően merült fel. A Nagy János birkózó olimpikon által szerkesztett Hogyan válasszak sportágat? - című lexikon olimpiai akcióját felvezető találkozón részt vett Szabó Bence, a MOB akkori sportigazgatója – ma főtitkára – és Lehmann László, a MOB Sportiskolai programigazgatója is. Többek mellett felszólalt Hajduné Tölgyesi Lívia etikapedagógus (a képen) – akinek családi kötődései vannak az utánpótlás-neveléshez –, aki a sportetika szerepéről, fontosságáról, annak kiemelt szerepéről mondott néhány gondolatot, továbbá szorgalmazta az etika oktatásának, edzőképzésbe történő bevonását. A szakember akkor elmondta: ez ügyben már mellé álltak olyan, tekintélyes edzők, mint Egervári Sándor és Mocsai Lajos.

Tölgyesi Lívia mondatai gondolatokat ébresztettek Szabó Bencében, aki a témában konzultációt szorgalmazott az etikapedagógussal. A megbeszélésen felmerült a sportetika oktatásának ötlete az utánpótlás-korúak tekintetében. Ezt követően Szabó Bence (a képen) – ekkor már főtitkárként – szakmai találkozón Lehmann Lászlóhoz irányította a témát, aki Tölgyesi Líviával közösen, egyértelműen megfogalmazta a sportetika oktatásának tantárgyi rendszerbe emelését.

„Mivel ez év őszén van folyamatban az új Nemzeti alaptantervhez (NAT) igazított sportiskolai kerettantervi adaptáció, így lehetőség nyílik 2013 szeptemberétől a sportetika oktatására a köznevelési típusú sportiskolákban. Az előkészítési munkákba a Csanádi iskola sportiskolai fejlesztő csapata is bekapcsolódott, akik a Sportiskolai kerettanterv többi részét, az ún. sportspecifikus tantárgyakat dolgozták ki” – foglalta össze Lehmann László.

Tölgyesi Lívia egyik alapítója a Magyar Sportetika Társaságnak, akik – mint honlapjukon fogalmaznak – hitet tesznek azon eszme mellett, miszerint az erkölcsiségében tiszta sportoló és a sportszakmai háttér megerősítheti munkájával, kitartásával és céltudatos életvitelével azt, hogy a sport érték. „A sport irányában elköteleződött személyek tudatában vannak annak, hogy életvitelük példakép úgy a felnövekvő nemzedék, mint minden sportszerető ember számára. A sportoló jelleme és magatartása példa, minden megnyilvánulásában. A sportélet etikája és a sportoló erkölcse üzenet a világ számára: kitartó munkával, becsületes helytállással és tiszta módszerekkel válik moralitásában értékké az Ember.”

A társaság a közelmúltban konferenciát szervezett a Magyar Sport Házában azzal a céllal, hogy felhívják a figyelmet a sportetika fontosságára a sportéletben; az etika által megerősíteni és világossá tenni a társadalmi szabályok, elvárások betartásának módját, annak a mindennapi életben történő alkalmazását, valamint elősegíteni a társadalom hátrányos helyzetű, kisebbségben élő etnikumainak felzárkóztatását. A rendezvényen – Molnár Zoltán korábbi főtitkár köszöntője után – a MOB részéről dr. Kamuti Jenő, a Nemzetközi Fair Play Bizottság elnöke a Fair play szelleméről, dr. Nagy Zsigmond nemzetközi igazgató, a Magyar Sportjogász Társaság elnöke a jog erkölcsi megalapozottságáról tartott előadást.