Sporttörténelmet írt a magyar thaibokszos

Sporttörténelmet írt a magyar thaibokszos

2012. 09. 21.
Megosztás

A múlt héten az amatőr muaythai-versenyző, Habash Antoine történelmet írt, a 60 kilós súlycsoportban harmadik lett a szentpétervári világbajnokságon, megszerezve Magyarország első felnőtt A-kategóriás vb-érmét a sportágban.

A muaythai több évszázados múltra tekint vissza, Thaiföldön, a sportág őshazájában azóta rendeznek mai szemmel profi versenyeket. Az egyik legkeményebb küzdősportban, amelyben a könyökösök és a térdrúgás is engedélyezett, kiütésig vagy feladásig mentek/mennek a meccsek.

„A mai versenyforma kialakítása a 20. század elején kezdődött, a sportág a hetvenes években Európát és Amerikát is meghódította, ekkor egységesítették a szabályokat is. A thai kormány is erősen szorgalmazta, hogy legyen mindenki számára elfogadható változata a muaythainak, miközben a sportág megőrzi keménységét és látványosságát” - mondta Pokorádi Balázs, nemzetközi bíró.

A sokszor tényleg vérre menő küzdelmeket védőfelszereléssel tették kevésbé sérülésveszélyessé. Az amatőr szakágban fej-, lábszár- és könyökvédő viselése kötelező. Az utánpótlás korosztályokban emellett testpajzsot is magukra húznak a versenyzők. A küzdelem sem olyan kimerítő már, négy kétperces menetig tart egy mérkőzés.

Ahogy a világon, úgy Magyarországon is több szervezet foglalkozik muaythai-jal, nemzetközileg a Magyar Kick-box Szövetség Muaythai Szakágát ismeri el hivatalosnak az IFMA (International Federation of Muaythai Amateurs), a legerősebb szervezet. A magyar versenyzők is a szervezet versenyeire járnak, hat éve már világbajnokságokon is indulnak. Az igazi sikerre azonban az utóbbi időkig várni kellett, Éltető Daniella tavaly juniorként nyert vb-t, a felnőtt mezőnyben, A-kategóriában viszont még nem szereztek világbajnoki érmet versenyzőink.

Habash Antoine az A-kategóriában, a legjobbak között indult, ráadásul az egyik legsűrűbb súlycsoportban, a 60 kilóban. Az 57, 60, 63,5 kilóban nagyon sok a thaiföldi és a szovjet utódállamokból érkező versenyző. Ott nincs könnyű meccs, sokat elmond, hogy 60 kilóban az orosz Európa-bajnokot, Hajbulajevet egy francia búcsúztatta.

A franciát aztán a Habash elődöntőbeli ellenfele, a thai Thoetkiat Suwat verte könnyedén. A magyar az iráni Ahmed Abbud al-Saedit győzte le az első körben. A következő meccsén a Lukasz Slawomir Leczyckivel küzdött. Habash gyorsan véget vetett a meccsnek, az első menet végén egy ugrótérddel bevitt találat után a ringorvos leléptette a lengyelt.

Az elődöntőben Suwatot kellett volna vernie Habasbnak. A thaiföldi pontozással győzött, hiába vitt be sok találatot kézzel, térddel és könyökkel a magyar. A thaiboksz egyik kulcselemében, az úgynevezett clinchben jobb volt az ellenfél. A clinch állóharc, ami az ellefelek fárasztásáról és a fogáskereséséről szól. Abból indíthatják a könyökösöket, térdrúgásokat esetleg a dobásokat.

„Habash két évvel ezelőtt a bokszból jött, így elsősorban a külharc az erőssége, a clinchtechnikáját is fejleszteni kell még, de általános vélemény volt az edzők körében, hogy neki sikerült a legjobban megszorítania a későbbi világbajnokot. A bronzérem így is óriási siker, korábban még meccset sem nyert magyar az A-kategóriában” - mondta Pokorádi.

Az A-kategória értékét az is növeli, hogy a mezőny tele van korábbi profi thaiboksz világbajnokokkal, illetve profi K1-versenyek résztvevőivel. A szabályok csak a regnáló profi világbajnokot nem engedik indulni.

A világbajnokságon B-kategóriában Magyarországot Varga István és Grónai Sándor képviselte. Ezt a kategóriát eredetileg a kevésbé tapasztalt versenyzők számára hozták létre, de mára a legerősebb bajnokságok második helyezettjeit is megtaláljuk itt. Így nem meglepő, hogy Varga kazah ellen búcsúzott, Grónai az első, chilei versenyző felett aratott győzelme után üzbégtől kapott ki.

Pokorádi úgy véli, a Habash sikerét az egész éves programozott munka és a kemény, központosított edzőtáborozás hozta meg. A vb előtt egy hétig a válogatott vezetőedzőjének, Rehák Györgynek a termében készültek, majd még egy hétig Tápiószentmártonban voltak összezárva.

(Forrás: sportgeza.hu, Fehér János)