Szabó Bence: Labdaszedőként nem tudtam, hogy egy olimpiai bajnoknak adhatom a labdát

Szabó Bence: Labdaszedőként nem tudtam, hogy egy olimpiai bajnoknak adhatom a labdát

2014. 11. 03.
Megosztás

Szabó Bence főtitkár vezetésével kerek születésnapos olimpiai bajnokokat köszöntöttek a Magyar Olimpiai Bizottság székházában hétfő délután. A tornász Köteles Erzsébet 90., a birkózó Varga János 75., a labdarúgó Básti István 70. születésnapját ünnepelte 2014 őszén. Az ünnepség épp a tornásznő születésének napjára esett.

Köteles Erzsébet '56-ban a kéziszer csapat tagjaként, Varga János a '68-as mexikói olimpián a kötöttfogású birkózók 57 kg-os súlycsoportjában ért az ötkarikás csúcsra, hasonlóan mint a labdarúgó bajnok Básti István.


A köszöntésen részt vett dr. Bodnár András olimpiai bajnok vízilabdázó, a Mező Ferenc Sportbizottság elnöke, a 93 esztendős Keleti Ágnes, ötszörös olimpiai bajnok tornász és dr. Nagy Zsigmond, a MOB nemzetközi igazgatója is.

Szabó Bence bevezetőjében elmondta, a "nagy olimpiai családban" már hagyomány, hogy a születésük kerek évfordulóját ünneplő idősebb olimpiai bajnokokat egy baráti, kötetlen beszélgetés alkalmával köszönti a Magyar Olimpiai Bizottság. A MOB főtitkára mindhárom ünnepelt felé intézett egy-egy kedves gondolatot.

"Hallottam, Erzsike minden reggel tornázik, ez példaértékű dolog. Nálunk a MOB-ban nem csak nyaktól felfelé kell tornáztatni az agyat, hanem attól lefelé a testet is, ezen elgondolkodom, hasznos lenne a mindennapi reggeli tornát az irodában is bevezetni" - mondta tréfásan Szabó Bence.

Az olimpiai bajnok vívó Varga Jánoshoz fordulva a birkózóbajnok lányára utalt. "János, hadd kösselek össze az én sportommal, a vívással. A lányod kiváló tőrvívó. Emlékszem, amikor a szövetségi kapitányságom idején nagyon fiatalon Európa-bajnokságot nyert az olasz olimpiai és világbajnok Vezzali ellen. Soha nem felejtem azt a közös munkát Gabival és azt, amikor közel kerültem a siker révén a Varga családhoz".

Szabó Bence egy kevesek számára ismert életrajzi elemet is elárult magáról, miközben Básti Istvánhoz fordult. "Pista, ezt nem igen tudják rólam, de '72 és '74 között, mielőtt vívni kezdtem, a Vasasban fociztam. Egyszer részt vehettem egy Vasas-Salgótarján mérkőzésen, még arra is emlékszem, a salgótarjániak fekete-fehérben léptek pályára. Óriási lehetőség volt az akkor egy gyerek számára, hogy közelről láthatta a "nagyokat" játszani. Ott jegyeztem meg Básti István nevét. Én voltam az egyik labdaszedő. Akkor még nem tudtam, hogy egy olimpiai bajnoknak adhatom a labdát..."

Dr. Bodnár András elérzékenyülten köszöntötte bajnoktársait, majd arról is beszélt, hogy elszalad az idő, ennek tanubizonysága, hogy épp a közelmúltban ünnepelték Tokióban a '64-es olimpia fél évszázados évfordulóját.

Köteles Erzsébet példaként hozta fel a labdarúgó Aranycsapatot, amihez hozzátette, véleménye szerint a tornászok közt is volt egy Aranycsapat, mely kéziszergyakorlatával, az újításokkal, ponterős kivitelezésekkel - olykor Kodály Zoltán zenéjére - az olimpián és a világbajnokságon is verte a mezőnyét az ötvenes évek közepén. Erzsi "néni" azt is elmondta, a hatfős csapat az olimpián csupán egy aranyérmet kapott, mely valójában Magyarországé lett.


Varga János lányával büszkélkedett, majd egy japán birkózóval kapcsolatos "paprikás hungarikum-élményét" osztotta meg.

A labdarúgó Básti István arról beszélt, milyen nehézkes dolog volt anno, a hatavanas évek végén vidéki labdarúgóklubból bekerülni az olimpiai keretbe. "Bulgária ellen játszottuk Mexikóban a döntőt, a keretben bal szélső majd középpályás voltam. Hatalmas élmény volt az azték stadionban a dobogó tetejére állni!"

A Köteles Erzsébettel készített interjú ide kattintva olvasható.

A mob.hu Básti Istvánnal készített videója az alábbi képre katintva tekinthető meg.

Varga János az alábbi videóban válaszolt kérdésünkre:

(MOB/VF, fotó: MOB/Szalmás Péter)