Szakmai konferencia a 80 esztendős kézilabda-szövetség műsorán

Szakmai konferencia a 80 esztendős kézilabda-szövetség műsorán

2013. 06. 10.
Megosztás

Az idén nyolcvan esztendős Magyar Kézilabda Szövetség ünnepi hétvégéjén TAO-s, szakmai kézilabda-konferenciát is rendeztek a MOB közreműködésével a balatonfüredi Hotel Annabellában.

A Magyar Sporttudományi Társaság (MSTT), a Magyar Olimpiai Bizottság és a Magyar Kézilabda Szövetség által közösen szervezett, a MOB TAO-támogatásában megvalósult esemény elsősorban a látvány-csapatsportágak képviselőinek lett meghirdetve, de a konferencia más sportágak felé is nyitott volt; népszerűségét a mintegy 600 résztvevő mutatja.

A „Célkeresztben a látvány csapatsportok, 80 éves a magyar kézilabdázás” elnevezésű szakmai fórumot dr. Tóth Miklós, a MOB alelnöke, az MSTT elnöke nyitotta meg; az esemény levezető elnöke Győrfi János, európai mesteredző, a MOB szakmai tagozatok koordinációjáért felelős osztályvezetője volt.

A konferencián előadott Éliás Gábor, Lévai Balázs, Mocsai Lajos, Marczinka Zoltán, Ágai-Kis András, Görgényi István, Ökrös Csaba, Elek Gábor, Lénárt Ágota, Dobrovits Csaba és Győrfi János. A témák tekintetében sportágtörténeti áttekintés, sportakadémiai modell, a TAO fejlesztő hatása, a média szerepe, nemzetközi kitekintés, elemzési technikák, a pszichológus szerepe, játékvezetés, edzői gyakorlat, adaptálhatóság és a sportszakember-képzés került középpontba.

Györfi János előadásában a sportszakember-továbbképzés innovatív lehetőségeiről, a XXI. század kézilabdaedző-továbbképzés és játékos felkészítés „új” megközelítéséről beszélt.

„Bebizonyosodott, hogy az új technikai módszerek a játékos és sportszakember-képzésbe hatékonyan beépíthetők. A fejkamerás rögzítés szakít az asszociatív nézőponttal, és a disszociatív láttatásmód alapvető szemléleti váltást jelent az oktatásban. A 3D technológiával kiegészítve a szemmagasságból készített felvételekkel jelentősen segíti a helyzetek elemzését, támogatják a gyorsabb megértést. A komplex módszer az edző és játékos együttes szellemi munkájára alapoz, a döntési helyzetek részletes, több szempontú elemzésével segíti a helyes döntések meghozatalát. A állandó kiinduló játékhelyzetekből történő gyakorlatindítás segíti a játékhelyzetek gyors felismerését, megértését, a leghatékonyabb megoldás kiválasztását” – írja előadás-kivonatában az európai mesteredző.

„A sportszakember-képzésben ily módon bevezetésre kerülő háromdimenziós módszer egyedülálló újdonságnak számítana Magyarországon” – tette hozzá Győrfi János.

(Fotók: Kovács Anikó/MOB)