Szász Emese GP-diadala, Galambos Péter Eb-ezüstérme, kajak-kenus éremeső - hétvégi összefoglaló

2017. 05. 29.

A hétvégén vívásban Grand Prix-et, evezésben Európa-bajnokságot, kajak-kenuban és öttusában világkupát rendeztek magyar részvétellel. Szász Emese nyert Bogotában, Galambos Péter ezüstérmes lett evezésben, Szegeden a kajak-kenu világkupán pedig 6 érmet szereztek sportolóink az olimpiai számokban.

Az olimpiai bajnok párbajtőrvívó Szász Emese, Kulcsár Győző tanítványa a bogotai Grand Prix-viadalon igazából a döntőig valamennyi asszóját igen magabiztosan nyerte. Először két észak-amerikai versenyző, a kanadai Hoppe (15:3) és az amerikai Sirico (15:11) számára ért véget a verseny a Szász-Kovács Emesével történő találkozás után. Majd jöhettek sorban az ázsiaiak – egyetlen olasz megszakítással. A nyolcaddöntőben a kínai Zsu a többiekhez képest megszorongatta Emesét (15:12), a negyeddöntőben aztán a maccsból sem jött ki az ellenfél, az olasz Rizzi. A négyes döntőben a koreai világklasszis Shin A Lam következett, és izgalmas meccsen nyert a mi klasszisunk 10:9-re. Az aranyéremért magyar idő szerint a hétfő hajnali órákban lépett pástra Emese a hongkongi Kong ellenében, és az újabb, ezúttal 15:13-as siker után a dobogó legfelső fokára léphetett.

11 olimpia számban rendeztek világkupa-futamot a szegedi Matyi-éri kajak-kenu pályán. Versenyzőink ezekben a számokban 3 arany, 2 ezüst és 1 bronzéremet szereztek.
A két nap részletes beszámolóját itt elérheti (szombat, vasárnap).

A felnőtt evezős Európa-bajnokságot a csehországi Racice-ben rendezték. A kontinenstornán 34 ország összesen 532 versenyzője állt rajthoz. A férfi könnyűsúlyú egypárevezősök elképesztően erős döntőjében óriási csata alakult ki az első négy versenyző között, már a 2000 méteres táv legelejétől kezdve. Galambos Péter fél hajóhosszal lemaradva az élen haladó svájci versenyzőtől 1500 méterig a harmadik helyen evezett. Rendkívül erősen hajrázott a teljes mezőny, de a magyar evezős nem hagyta magát, az utolsó 500 méteren „beindította a rakétákat" és a norvég versenyzőt megelőzve zárkózott fel csapásról csapásra. Az utolsó 250 méteren négy egység fej-fej mellett küzdött az érmekért, és csak a célfotó tudott dönteni a helyezésekről. Rapcsák Károly tanítványa végül a svájci versenyző mögött mindössze 13 századmásodperccel ért célba, hat századdal megelőzve belga versenytársát. Így a három héttel ezelőtti világkupa dobogósait láthattuk újra a pódiumon, egy még komolyabb csatát követően.

A lengyelországi Drzokówban az öttusázók világkupaversenyén Réti Kamilla a 29. helyen 1231 ponttal (vívás: 15 győzelem/20vereség/190 pont, úszás: 2:30.23 perc/250 pont, lovaglás: 300 pont, lövészet-futás: 13:29.35 perc/491 pont) végzett a fináléba. A férfiak mezőnyében Harangozó Bence a 14. 1400 (vívás: 15 győzelem/20 vereség/193 pont, úszás: 2:05.10 perc/300 pont, lovaglás: 299 pont, lövészet-futás: 11:32.16 perc/608 pont), Demeter Gergely pedig a 15. helyen végzett 1397 ponttal (19/16/216, 2:05.17/300, 300, 11:59.69/581).

Fantasztikus eredményekkel zárult az aerobikosok portugál világkupájának döntője, ahol férfi egyéniben Bali Dániel első, női egyéniben Hegyi Dóra második, a Hegyi Dóra-Bali Dániel alkotta vegyespáros hatodik, míg csoportban Bali Dániel, Hegyi Dóra, Mazács Fanni, Szőllősi Panna és Farkas Balázs aranyérmes lett. A világkupával egyidőben zajló Portugál Nemzetközi Openen szintén kiváló eredmények születtek, összesen négy arany- és három ezüstéremmel gazdagodtak az utánpótlás aerobikosai két korosztályban. Az aerobik ugyan nem szerepel az olimpia műsorán, azonban a sportág a Világjátékok mellett az Európa Játékokon is szerepel.

(MOB, fotó: hunfencing.hu, worldrowing.com)