Ötkarikás témában rendeztek vetélkedőt az ófehértói iskolában

Ötkarikás témában rendeztek vetélkedőt az ófehértói iskolában

2016. 05. 01.
Megosztás

Vetélkedőt tartottak az Ófehértói Általános Iskolában. Az 1990-es évek végén indult, kisebb-nagyobb ötkarikás témájú megmozdulások kivételével, ebben a formában kilencedik alkalommal rendezték meg programjukat. A rendezvényt dr. Géczi István olimpiai ezüstérmes labdarúgó élménybeszámolója és a Sportmúzeum kiállítása is színesítette.

Egyedülálló, mert a csapatok összetétele az alábbiak szerint lett meghatározva: 2 fő I-II. korcsoportos (alsós), 2 fő III-IV. korcsoportos (felsős) és 2 fő V-VI. korcsoportos (középiskolás). Mind a három korosztálynak külön témából kellett felkészülni.

A kicsiknek az olimpiai sportágakat, az olimpiai kabalafigurákat, piktogramokat, a labdarúgó Európa-bajnokságok kabaláit, az atlétika versenyszámait és a tenisz, lovaglás, evezés, vitorlázás magyar érmeseit kellett megfejteniük.

A felsősök témája a magyar érmes atléták olimpiai szereplése, az 1976-ban, Montrealban rendezett nyári olimpia magyar éremszerzői, a megnyitóünnepségek magyar zászlóvivői és az „országváltó” magyar olimpikonok voltak.

A középiskolásoknak a labdarúgó Európa-bajnokságok történetét, a magyar labdarúgó-válogatott kapusait, a „művészlelkű” olimpikonokkal kapcsolatos információkat, illetve az olimpikonok a filmvásznon témakör érdekességeiből kellett felkészülniük.

A megadott témakörök nagyon sokrétűen ölelték át az újkori olimpiai játékok és a labdarúgó Európa-bajnokságok történetét. Talán ennek is köszönhető, hogy egyre több csapat kapcsolódik be a vetélkedőbe. Az idén hét településről érkeztek a diákok, és lelkesen veselkedtek neki a feladatok megoldásának. Az elmúlt nyolc év sikere, a rendre visszatérő iskolák és az újonnan bekapcsolók érdeklődése, pozitív visszajelzésként arra készteti a helyi szervezőket, hogy folytassák a hagyományteremtő szándékkal elindított programjukat.

A rendezvény színvonalát emelte a Magyar Olimpiai és Sportmúzeum vándorkiállítása, a „Magyar sportolók – sportoló magyarok” címmel.

Az Olimpiai Himnusz után Simon József, Ófehértó polgármestere köszöntötte a résztvevőket, külön a zsűri elnökét, dr. Géczi István olimpiai ezüstérmes labdarúgót, és megnyitotta a vetélkedőt. Majd az iskola igazgatója, Pálvölgyiné Hajzer Irén kívánt jó versenyzést a megjelent hét csapatnak, akik között első alkalommal szerepelt Beszterec csapata. Tóth Attila olimpiakutató, a Csanádi Árpád Olimpiai Baráti Kör elnökségi tagjának játékvezetése mellett, három forduló alatt adtak számot tudásukról a vetélkedők. A kérdéseket filmbejátszások színesítették.

A zsűri összetétele és létszáma az elmúlt évekhez képest változott. Tagjai dr. Géczi István, dr. Jakabházyné Mező Mária, a MOA főtitkára, Győr Béla a MOA-tanács tagja és a település polgármestere volt. A munkájukat segítette Guti Emese, Pálné Tukacs Marianna, Puholla Marietta, Pazonyi Judit, Simon Józsefné, Fodor Géza, Fodor István, Lipécz-Asztalos Zsuzsanna és Mohácsiné Németh Zsuzsanna, az iskola pedagógusai.

A vetélkedő végeredménye:
1. Ófehértó
2. Nagykapos (Felvidék)
3. Beregszász (Kárpátalja)
4. Nyírbátor
5. Beszterec
6. Nyírkércs
7. Baktalórántháza

A vendégek létszámát növelte a dr. Csanádi Árpád Olimpiai Bajnoki Kör tagjainak jelenléte. A játékvezető Tóth Attila, illetve Budai Tibor és Surányi Péter urak az olimpiatörténet lelkes hívei és nem utolsósorban a téma szakavatott képviselői. Győr Béla és a Csanádisok szakmai hozzáértése és tárgyi-lexikális tudása országosan elismert, ezért a szervezők megtisztelve érzik magukat, hogy személyes megjelenésükkel emelték a rendezvény színvonalát.

A közös ebéd szabolcsi töltött káposzta volt, mindenki megelégedésére.

A vetélkedőt az ünnepélyes eredményhirdetés zárta, melynek keretében minden csapat oklevelet, minden gyerek külön sport témájú könyvet, és természetesen az első három helyen végzett csapat érmeket kapott dr. Géczi Istvántól, dr. Jakabházyné Mező Máriától és Simon Józseftől. Az eredményeket nemcsak a teljes csapatok tekintetében állapították meg, hanem az egyes korosztályok között is, így sokkal több versenyző részesült elismerésben.

A program zárása és egyben fénypontja dr. Géczi István élménybeszámolója volt. Az olimpiai- és sportkarrierjének felidézése után a hallgatóság kérdéseket tett fel a bajnoknak, aki igyekezett mindenki kíváncsiságát kielégíteni.

Figyelembe véve az elmúlt kilenc vetélkedőt, úgy értékelik a szervezők, hogy ez az utolsó sikerült a legjobban: elegáns volt a dekoráció, felemelő környezetet teremtett a vándorkiállítás, jó érzés volt a határon túli magyar gyerekek ittléte, és végül, de nem utolsósorban magas színvonalon teljesítettek az ófehértói gyerekek.

A szervezők megköszönték az iskolavezetésnek, a tanári karnak, a polgármester úrnak, a képviselőtestületnek, a Magyar Olimpiai Akadémiának, a Magyar Testnevelési és Sportmúzeumnak, hogy pozitív hozzáállásukkal segítették a rendezvény létrejöttét.

A Magyar Olimpiai Akadémia elismerő biztatása, dr. Jakabházyné Mező Mária főtitkár szakmai, erkölcsi és tárgyi segítsége arra sarkallja a helyi szervezőket, hogy egy év múlva újra megrendezzék a következő ilyen eseményt. Az elkövetkező évben a csapatok skáláját igyekszenek bővíteni egy-egy erdélyi, vajdasági és burgenlandi határon túli magyar csapattal. Ezzel követni kívánják Kű Lajos, az első vetélkedő sztárvendégének ötletéből létrejött Kárpát-medencei Összmagyar Nemzeti Diákbajnokság által alkotott szellemiséget.

(MOA/Pazonyi György; fotó: Győr Béla)