Tokióban Vas Kata Blanka 4. hellyel írt sporttörténelmet kerékpárban, előkelő helyen Berecz Zsombor

2021. 07. 27.

Kerékpársportban az eddigi legjobb magyar olimpiai helyezést érte el Vas Kata Blanka, aki a női hegyikerékpárosok mezőnyében 4. helyen ért célba a tokiói olimpián. Jól teljesít Berecz Zsombor, aki a finnező vitorlások közt újra második lett. A tollaslabdázó Sárosi Laura sérülés miatt a folytatástól visszalépett. A keddi nap összefoglalója következik.

Kerékpár, Mountain Bike

A 19 esztendős Vas Kata Blanka bravúros teljesítménnyel, a címvédőt és a világbajnokot is megelőzve a negyedik helyen végzett a hegyikerékpárosok női versenyében, ezzel minden idők legjobb magyar kerékpáros eredményét érte el az ötkarikás játékokon. Korábban az ötödik helyezés számított a legjobbnak országúton és pályán is, hegyikerékpárban pontszerzés még nem volt. Női hegyikerékpárban hármas svájci siker született. A három szakágban (országút, Mountain Bike és Cyclo Cross) jeleskedő, ötkarikás újonc Blanka a 38 fős mezőny utolsó helyéről vágott neki a 20,55 kilométeres távnak, ám kiváló rajtjával már a nehéz terep elején előretört a harmadik helyre. Egy jobb kanyarban azonban elcsúszott, így a következő meredek részen fel kellett tolnia a kerékpárját, és visszaesett a tizedik pozícióba. A 3,85 kilométer hosszú, mintegy 150 méternyi szintkülönbséget tartalmazó körpályát ötször kellett teljesítenie a mezőnynek. A sáros talajon sorra estek és lassultak le a versenyzők, bukott a vb-címvédő francia Pauline Ferrand-Prévot is. Vas egy emelkedőn ismét megakadt, ennek ellenére a nyolcadik-kilencedik pozícióban tekert, miközben elöl jelentős előnnyel haladt a korábbi világbajnok svájci Jolanda Neff. A magyar lány a verseny végéhez közeledve feljött a negyedik helyre, amit az utolsó körben magabiztosan meg is tartott, a svájciak előnyét azonban már nem bírta jelentősen lefaragni. A férfiak közt induló hegyikerekes, a negyedik olimpiáján résztvevő, 38 éves Parti András előző nap 32. lett. Legutóbb, Sydney-ben Szabolcsi Szilvia pályakerékpárban lett pontszerző, akkor az 5. helyen zárt.

Vitorlázás

A Finndingiben szereplő Berecz Zsombor másodikként zárta keddi második futamát is a tokiói olimpián. A világ- és Európa-bajnok Bereczet az eredeti időpontról többször elhalasztott második futamon is a török Alican Kaynar előzte meg, míg a harmadik helyen – akárcsak délelőtt – ismét a spanyol Joan Cardona Mendez zárt. Mindez azt jelenti, hogy Zsombor az összetettben is a második helyről várja a szerdai folytatást. Laser Standardban Vadnai Benjamin a korábbi 15. és 16. helye után a keddi harmadik futamában 18. lett, hat futam után összesítésben pedig a 17. helyen áll. A Laser Radialban induló, korosztályos világ- és Európa-bajnok Érdi Mária hat futam után a 14. helyről várja a folytatást, miután kedden előbb második, majd a 17. helyen ért célba.

Úszás

A keddi versenynapon férfi 200 m pillangón Milák Kristóf a legjobb, Kenderesi Tamás az 5. idővel jutott döntőbe, a női 200 m vegyesen Hosszú Katinka a 7. idővel lett finalista. Férfi 100 m gyorson Németh Nándor a 9. idővel jutott az elődöntőbe, Szabó Szebasztián a 20. helyen fejezte be szereplését. A női 200 m pillangón Hosszú Katinka nem állt végül rajthoz, így ebben a számban 16-an maradtak, ami azt jelentette, hogy mindenki továbbjutott az elődöntőbe, Kapás Boglárka az ötödik időt szerezte meg. Férfi 800 m gyorson Kalmár Ákos 22. lett. A Holló Balázs, Zombori Gábor, Kozma Dominik és Márton Richárd alkotta férfi 4x200 m gyorsváltót rosz váltás miatt kizárták.

Vízilabda

A magyar férfi vízilabda-válogatott 16-11-re nyert Japán ellen második csoportmérkőzésén a tokiói olimpián, a Tacumi Vízilabdaközpontban. Az egy győzelemmel és egy vereséggel álló magyar csapat legközelebb csütörtökön ugrik vízbe, akkor a dél-afrikaiak ellen.
A csoport, 2. forduló: Magyarország-Japán 16-11 (4-3, 4-5, 5-2, 3-1)
A csoport állása: 1. Egyesült Államok 4 pont, 2. Olaszország 3 (27-8), 3. Görögország 3 (16-15), 4. Magyarország 2, 5. Japán 0 (24-31, 6. Dél-afrikai Köztársaság 0 (5-41)

Sportlövészet

A hetedik helyen végzett a Mészáros Eszter, Péni István kettős a légpuskások vegyescsapat-versenyében. A játékokon most bemutatkozó számban a magyar duó 627,9 körös eredménnyel a nyolcadik helyen került be a középdöntőbe, ahol 414,6 körös teljesítménye nem volt elég a legjobb négy közé jutáshoz. Ahhoz, hogy éremért lőhessenek, a magyaroknak 417,1 körre lett volna szükségük.

Triatlon

Bragmayer Zsanett a 12. helyen végzett a női triatlonosok versenyében kedden, míg a másik magyar, Kovács Zsófia kiesett. Az 56 fős mezőnyt az időjárás ezúttal alaposan próbára tette. A kezdést jégeső nehezítette – ezért 15 perces késéssel tudtak rajtolni –, a folytatást szél és hideg hőmérséklet, majd a végén már mindez páraként jelentkezett. Az 1,5 kilométer úszásból, 40 kilométernyi kerékpározásból, 10 kilométeres futásból álló távon az esélyesek ötfős csoportja kerékpáron már meglépett, Bragmayer az üldözők között azonban nagyszerűen tartotta magát. Az utolsó számnak a 12. helyen vágott neki, amelyet bravúrral meg is tartott. A magyar női triatlonosok közül ez a legjobb olimpiai helyezés, az eddigi csúcsot Edöcsény Nóra 2000-es szereplése jelentette, aki Sydneyben a 19. volt. Előzőleg a férfiaknál Bicsák Bence – szintén legjobb magyar eredményként – 7.; Tóth Tamás pedig a 29. lett.

Judo

Özbas Szofi – miután az elsőt megnyerte – kikapott második mérkőzésén és kiesett kedden a tokiói olimpia cselgáncstornáján. A 63 kilogrammban szereplő olimpiai újonc magyar – aki utánpótlásban minden korosztályban volt Európa-bajnok – a vb-bronzérmes német Martyna Trajdos legyőzése után Maria Centracchio ellen lépett tatamira, aki első meccsén egy perc alatt ipponnal verte madagaszkári riválisát. A 26 éves olasz judós legjobb eredménye egy harmadik hely a 2019-es Európa Játékok keretében rendezett Eb-ről. Özbas tavaly már legyőzte őt. Ungvári Attila elvesztette első mérkőzését és kiesett. A 81 kilós judokának nem volt szerencséje a sorsolásnál, már a 64 közé jutásért tatamira kellett lépnie. Az egyiptomi Mohamed Abdelaallal csapott össze, aki ötszörös Afrika-bajnoknak mondhatja magát. A kétszeres Eb-bronzérmes magyar eddig egyszer találkozott a 31 éves riválissal, és áprilisban legyőzte őt az antalyai Grand Slamen. A hét magyar judós közül eddig Pupp Réka (52 kg) az ötödik helyen végzett, Csernoviczki Éva (48 kg), Karakas Hedvig (57 kg), Özbas Szofi (63 kg) és Ungvári Attila (81 kg) helyezetlenül zárt. Szerdán a vb-ezüstérmes Tóth Krisztián (90 kg), majd csütörtökön Cirjenics Miklós (100 kg) következik.

Kézilabda

A magyar női kézilabda-válogatott második csoportmérkőzésén 33-27-re kikapott kedden a braziloktól. Elek Gábor szövetségi kapitány együttese így két vereséggel áll, s legközelebb csütörtökön lép pályára a címvédő oroszok ellen. A két csapat 18. alkalommal találkozott egymással, két döntetlen és 11 magyar győzelem mellett ez volt az ötödik brazil siker.
B csoport, 2. forduló: Brazília-Magyarország 33-27 (17-11).

Tollaslabda

Krausz Gergely szoros csata végén elveszítette második csoportmérkőzését, így biztosan hármasa utolsó helyén zár a tokiói olimpián, melyen ezzel véget ért a magyar tollaslabdázók szereplése. Az ötkarikás játékok történetének első férfi magyar tollaslabdázója vasárnap a J jelű hármasban két szettben kikapott a világranglistán ötödik indonéz Anthony Sinisuka Gintingtől. Kedden a játékokra 29. helyen kijutott orosz Szergej Szirant ellen lépett pályára a Multi Alarm SE 27 esztendős 23-szoros magyar bajnok játékosa, akivel eddig kétszer találkozott, és szoros, háromszettes mérkőzéseken maradt alul. A csoport állása: 1. Ginting és Szirant 1 győzelem/0 vereség, 3. Krausz 0/2. A küzdelmek 14 csoportban zajlanak, amelyekből a győztesek jutnak tovább: az első két kiemelt triójának első helyezettje közvetlenül a negyeddöntőbe jut, míg a többi csoport élén végző a nyolc közé jutásért folytatja. Sárosi Laura keddi találkozója előtt visszalépett, mivel vasárnapi mérkőzésén részleges Achilles-ín-szakadást szenvedett. A Fair Play-díjas sportolót a korábbi világelső thaiföldi Ratchanok Intanon elleni 2-0-s vereség során sérülése még nem akadályozta játék közben. Azt azonban már nem teszi lehetővé, hogy folytassa további szereplését a riói olimpikon, ezért a malajziai Soniia Cheah elleni mérkőzés előtt kénytelen volt visszalépni a további versenyzéstől.

Az éremtáblát itt megtalálja

Kajak-kenu

Megérkezett Japánba a magyar kajak-kenusok olimpiai válogatottjának első, nagyobb küldöttsége, amely hétfő este elfoglalta takamacui szállását. A női kenusok kedden indultak el a szigetországba. A csapat szombaton utazik vissza Tokióba, versenyeik hétfőn, magyar idő szerint hajnali 2.30-kor, a női K-1 200 méter előfutamaival kezdődnek.

Súlyemelés

Hétfőn elindult Tokióba, kedden este megérkezett az olimpiai faluba a súlyemelőversenyek egyetlen magyar résztvevője, Nagy Péter, aki a jövő héten, szerdán lép dobogóra a plusz 109 kilósok között. A háromszoros olimpikon Londonban, 2012-ben kilencedik, a 2016-os riói ötkarikás játékokon pedig tizedik lett a legnehezebbek kategóriájában.

A magyar érmesek és pontszerzők:

1. hely: Szilágyi Áron (férfi kard egyéni)
2. hely: Siklósi Gergely (férfi párbajtőr egyéni)
4. hely: Verrasztó Dávid (úszás, 400 m vegyes), Márton Anna (női kard egyéni), Vas Kata Blanka (hegyikerékpár)
5. hely: Salim Omar (taekwondo, 58 kg), Hosszú Katinka (úszás, 400 m vegyes), Péni István (légpuska), Pupp Réka (judo, 52 kg), férfi 4x100 méteres gyorsváltó (Milák Kristóf, Szabó Szebasztián, Bohus Richárd, Németh Nándor)
6. hely: Mihályvári-Farkas Viktória (úszás, 400 m vegyes)

(MOB-összeállítás, MTI; fotó: MTI/EPA/Keystone/Gian Ehrenzeller, MOB/Szalmás Péter, Molnár Ádám, MVSZ/Cserta Gábor)