Tótka Sándor arany-, Rasovszky Kristóf ezüstérmes csütörtökön

2021. 08. 05.

A kajakozó Tótka Sándor arany-, Csipes Tamara pedig ezüstérmet nyert, a nyíltvízi úszó Rasovszky Kristóf ugyancsak második lett a tokiói olimpia csütörtöki versenynapján. A női vízilabda-válogatott az elődöntőben kikapott, a továbbiakban a bronzért küzdhet tovább. Magyarország 5 arannyal, 7 ezüsttel és 3 bronzzal (15 éremmel) a 13. helyen áll az olimpia nemzetek közti éremtáblázatán. Napi összefoglalónk következik…

Kajak-kenu

A 27 éves Tótka Sándor az egyesek 200 méteres versenyében szinte kilőtt a rajtból, és az ott megszerzett előnyét végig tartva diadalmaskodott, megnyerve Magyarország 5. tokiói, összességében Magyarország 182. olimpiai aranyérmét. Csizmadia Kolos negyedik lett a döntőben. A négyesben olimpiai bajnok, összességében nyolcszoros világ- és kilencszeres Európa-bajnok Csipes Tamarát csak az új-zélandiak sztárja, Lisa Carrington tudta megelőzni, aki Tokióban már három aranynál jár. Ebben a számban a címvédő Kozák Danuta a negyedik helyen ért célba. A Nádas Bence, Kopasz Bálint duó szintén a negyedik helyen végzett a kajak kettesek 1000 méteres versenyében, míg a Béke Kornél, Varga Ádám kettős a B döntőben fejezte be a szereplését, és összesítésben a 12. helyen zárt. A kenu egyesek 200 méteres versenyében Balla Virág nyert, Takács Kincső pedig hatodik lett a B döntőben, így előbbi kilencedikként, utóbbi 14-ként zárt.

Nyíltvízi úszás

Rasovszky Kristóf ezüstérmet nyert a 10 kilométeres nyíltvízi úszásban a tokiói olimpia csütörtöki napjának nyitányán. A 24 éves veszprémi úszó az egész verseny során az élmezőnyben tempózott, az utolsó másfél kilométerre a végül győztes, világbajnok Florian Wellbrock szakadt el tőle, Kristóf pedig a hajrában az olasz Gregorio Paltrinierit megelőzve másodikként csapott a célba. Rasovszky Kristóf a magyar olimpiai csapat 13. érmét szerezte a japán fővárosban. Előzőleg Olasz Anna a nők közt 4. lett. Ebben a szakágban Magyarország második ötkarikás érmét nyerte Risztov Éva londoni győzelme után.

Vízilabda

A magyar női vízilabda-válogatott bronzéremért küzdhet majd szombaton, miután az elődöntőben 8-6-ra kikapott a spanyol csapattól. Bíró Attila szövetségi kapitány együttese csak a második negyedben szerezte meg az első gólját, végig hátrányban volt, az Európa-bajnok ellenfél többször is négy góllal vezetett, és biztosan győzött. A magyarok szombaton a bronzéremért szállnak vízbe, akárcsak az utóbbi három olimpián, amikor rendre a negyedik helyen végeztek. A spanyolok a címvédő amerikaiakkal találkoznak a fináléban. Elődöntő, nők: Spanyolország-Magyarország 8-6 (2-0, 3-2, 3-2, 0-2).

Öttusa

Megkezdték szereplésüket az öttusázók is, a körvívásra került sor csütörtökön. Marosi Ádám 20 ellenfelét legyőzte, miközben 15-től kapott ki, és 220 pontjával tizedik lett. Kasza Róbert 15 győzelemmel és 20 vereséggel a 27. helyen zárt a 36 fős mezőnyben 190 ponttal. Versenyük szombaton folytatódik. A nőknél Gulyás Michelle és Kovács Sarolta egyaránt 20/15-ös mérleggel zárta a vívást és holtversenyben a hatodik helyről várja a pénteki folytatást.

Atlétika

A hétpróbázó Krizsán Xénia az első nap után a 19. helyről várta a csütörtököt, majd a távolugrást, gerelyhajítást és kiváló 800 méteres futását követően 6295 ponttal a 13. helyen zárt. Az idei fedett pályás Európa-bajnokságon bronzérmes, kétszeres olimpikon versenyző magához képest visszafogottan teljesített az első öt számban, aztán jó gerelyhajításával a 15. helyre lépett fel, majd 800-on nagyszerűen teljesített.

Ritmikus Gimnasztika

A ritmikus gimnasztikázó Pigniczki Fanni pénteken az egyéni összetett selejtezővel megkezdi szereplését. A sportágban 21 év után van ismét magyar szereplő az ötkarikás játékokon. A ritmikus gimnasztika 1984-ben debütált az olimpia programjában, de Los Angelesben, majd Szöulban és Barcelonában még csak egyéni összetett versenyt rendeztek, a csapatok először 1996-ban Atlantában mutathatták be gyakorlataikat. Az eddigi legjobb magyar eredmény 1988-ban Szöulban született, akkor Sinkó Andrea hatodikként zárt. 1992-ben, Barcelonában Fráter Viktória 24., Szalay Andrea 28. volt, Atlantában előbbi a 23., utóbbi a 36. helyen végzett, majd a 2000-es sydneyi olimpián Fráter huszadik lett. Az egyéni összetett selejtezőben 26-an szerepelnek, közülük tízen jutnak a szombati fináléba.

Karate

Hárspataki Gábor japán, ukrán, amerikai és egyiptomi ellenféllel küzd meg a 75 kilogrammos súlycsoportban pénteken magyar idő szerint 10 órától a tokiói olimpia karateversenyében. Az ötfős csoportokból az első két helyezett jut az elődöntőbe, amelynek győztesei vívják majd a döntőt, míg a vesztesek bronzérmesek lesznek.

Az éremtábla itt található.

A tokiói nyári olimpia magyar érmesei és pontszerzői:

Arany:
Szilágyi Áron (férfi kard egyéni)
Milák Kristóf (úszás, 200 m pillangó)
Kopasz Bálint (kajak-kenu, K-1 1000 m)
Lőrincz Tamás (birkózás, kötöttfogás, 77 kg)
Tótka Sándor (kajak-kenu, K-1 200 m)

Ezüst:
Siklósi Gergely (férfi párbajtőr egyéni)
Milák Kristóf (úszás, 100 m pillangó)
Varga Ádám (kajak-kenu, K-1 1000 m)
Berecz Zsombor (vitorlázás, Finndingi)
Lőrincz Viktor (birkózás, kötöttfogás, 87 kg)
Rasovszky Kristóf (nyíltvízi úszás, 10 km)
Csipes Tamara (kajak-kenu, K-1 500 m)

Bronz:
férfi kardcsapat (Szilágyi Áron, Decsi Tamás, Szatmári András, Gémesi Csanád)
Tóth Krisztián (judo, 90 kg)
Kozák Danuta, Bodonyi Dóra (kajak-kenu, K-2 500 m)

4. hely:
Verrasztó Dávid (úszás, 400 m vegyes)
Márton Anna (női kard egyéni)
Vas Kata Blanka (hegyikerékpár)
Kenderesi Tamás (úszás, 200 m pillangó)
Kapás Boglárka (úszás, 200 m pillangó)
Csipes Tamara, Medveczky Erika (kajak-kenu, K-2 500 m)
Olasz Anna (nyíltvízi úszás, 10 km)
Csizmadia Kolos (kajak-kenu, K-1 200 m)
Kozák Danuta (kajak-kenu, K-1 500 m)
Nádas Bence, Kopasz Bálint (kajak-kenu, K-2 1000 m)

5. hely:
Salim Omar (taekwondó, 58 kg)
Hosszú Katinka (úszás, 400 m vegyes)
Péni István (légpuska)
Pupp Réka (cselgáncs, 52 kg)
férfi 4x100 méteres gyorsváltó (Milák Kristóf, Szabó Szebasztián, Bohus Richárd, Németh Nándor)