Vb előtt: gyenge kezdés után biztos magyar siker

2013. 07. 13.

Két negyedig úgy tűnt, Áder János köztársasági elnök nagyjából annyi gólt lát a szigeten, mint egy futballmeccsen (ekkor 1-1-re álltunk a németek ellen), végül azonban kijött a játéktudásbéli különbség, és válogatottunk 9-3-ra győzött.

Mondhatni, már vállrándítást sem érdemelt, amikor Gábor Antal csapatorvos közölte, ma Hárai Balázs sem játszik... Merthogy bedurrant a mandulája – biztos, ami biztos, bevitték a gégészetre –, márpedig Benedek Tibor közölte, semmiféle kockázatot nem vállalunk, azaz Bedő Krisztián villámkarrierje újabb állomásához érkezett: az ifjú center a Vodafone-kupa nyitónapján a kezdőben találta magát.

Jeles volt egyébként az alkalom: a németek elleni mérkőzést megtisztelte jelenlétével a sportág és Kemény Dénes elnök régi jóbarátja, Áder János köztársasági elnök, aki az eseményhez illően, laza, „szurkolói” öltözékben jelent meg a Hajósban, és Kemény doktor társaságában nézte végig a meccset.

Mi tagadás, az első félidő sem neki, sem másnak nem volt túl szórakoztató. Igyekeztünk erőltetni a centerjátékot, ám érződött, hogy Bedő Krisztiánnak ismét fel kell vennie a felnőttmeccsek fordulatszámát. Krisztián a cseljabinszki Világliga-döntő óta többnyire a juniorokkal edzett, meccsen utoljára a szerbek ellen szerepelt, Decker Ádám pedig a klubbéli kalandozások után most állandóra vonult be centerbe a negyedik második felére. A németek zónája azonban elég jól szűrt, a távoli lövések nem ültek, és ekkor még nem sikerült legyorsulni a meglehetősen fegyelmezetten visszazáró németeket.

Ugyanakkor a védekezés ismét remekül működött: a vendégek nem igazán tudtak normális helyzetet kialakítani, míg nálunk azért érződött, előbb-utóbb csak összeáll a kép, a túloldalon látszott, négyből három alkalommal esélyük sincs a gólszerzésre.

Igaz, nem gondoltuk volna, hogy a 0-0-ra végződött első részt követően még a másodikban is nyikorogni fog a gépezet, olyannyira, hogy a németek szereztek vezetést. Nekünk 20 másodperccel a félidőt jelző duda előtt sikerült betalálnunk, Vámos Marci lőtt irdatlan nagy gólt egy emberelőnyből, így 1-1-re álltunk a nagyszünetben; nem csoda, hogy a díszpáholyban előkerültek a boros poharak, ezt csak jófajta nedűkkel lehetett igazából bírni, még elnöki szinten is...

Aztán a harmadik nyolc percben kezdett helyreállni a világ rendje. Bedő Krisztián kezdte felvenni a ritmust, és kisvártatva ötméterest harcolt ki, amit Varga Dénes értékesített, két perccel később pedig három remek lóba után Vámos Marci immár akcióból is betalált – bődületes nagy gól volt (3-1).

A védelem Nagy Viktorral az élen továbbra is remekül állt a lábán, az utolsó percben például egy kihagyott fórunk után ziccerbe kerültek a németek, de egy óriási lábtempóval a lövőre odaérő Varga Dénes blokkolta Obschernikatot – sajnos, a rekontrából Szivós Marci kihagyta a ziccert.

Belefért, merthogy három negyed után a németek még mindig egy gólon álltak – mi pedig kisvártatva felpörgettük a ritmust. A darálásban láthatóan kezdett fáradtni a vetélytárs, nem csoda, hogy a negyedik játékrészben 2:20 perc alatt megdupláztuk góljaink számát. Madaras Norbert kapáslövése után Bedő Krisztián szerzett remek centergólt, aztán Varga Dénes varázslatos távolija következett (6-1).

A riválisnál fogyó szuflát jól illusztrálta, amikor Decker Ádám három emberrel a nyakán szintén betalált centerből – 1:11 volt már csak, amikor Rohe talált egy gólt (7-2), azaz 30:49 másodpercen keresztül mindössze egy gólt kapott a csapat, ami még a megújulú germán gárda ellen is kiváló produkció!

Az utolsó hetven másodperc aztán valóságos gólfesztivált hozott, hiszen mi még szereztünk kettőt: Hosnyánszky Norbert lóbált rongyosra majd fejezett be egy fórt, aztán az újon Jansik Dávid zseniálisan szerzett labdát hátrányban, és végül gólpasszt adott Bátori Bencének. A végén Schlotterbeck távoliját dudánál kissé elnézte Nagy Viktor, ám ez bőven belefért (9-3).

Benedek Tibornál minden a védekezéssel kezdődik, azaz egy 9-3-as meccs után – amelyiken a harmadik gólt az utolsó másodpercben kaptuk – csakis elégedett lehet. És tényleg.

„Úgy kezdtünk, ahogy az utóbbi időben szokásunkká vált, sajnos – kezdte értékelését Benedek Tibor. – Kicsit lassan, kicsit körülményesen, erre még rájött az is, hogy hosszú idő után először szerepeltünk hazai pályán, hazai közönség előtt. Az is meglátszott ekkor a játékunkon, hogy néhány igen váratlan változáson kellett úrrá lennünk. Most ugye Hárai Balázs esett ki, Bedő Krisztián pedig Cseljabinszk óta főként a juniorokkal készült, azaz hosszú idő után játszott ismét a válogatottban, ezért is akadozott a centerjátékunk az első félidőben. Függetlenül attól, hogy csak egy gólt lőttünk, a védekezéssel már ekkor is maximálisan elégedett lehettem, és ami a legfontosabb, hogy ezt a szintet tartani is tudtuk végig. A második félidőben feljavultunk támadásban, kezdtünk jó ritmusban játszani, jöttek is az akciógólok, azaz elégedett lehetek a mérkőzéssel.”

Madaras Norbert, csapatkapitány:

„Ahogy Tibi mondta, az első félidőben kissé lassan kezdtünk, a centerjáték nem ment, és mivel az átlövéseink sem jöttek be a zóna ellen, ezzel kicsit magunkra húztuk a németeket, illetve nem tudtunk úgy belelendülni, ahogy kellett volna. Ez nagyjából két és fél negyeden át zajlott, aztán amikor elkezdtük lőni a gólokat, érezhetően ők is kezdtek megtörni, így alakult ki végül a magabiztos győzelem.

Nebojsa Novoselac, a németek szövetségi kapitánya

„Az első félidővel elégedett lehetek, hiszen ekkor jól kontrolláltuk a játékot, utána viszont súlyos egyéni hibák miatt több gólt kaptunk, és egyre nagyobb lett a különbség. Ez persze nem csoda, hiszen az egyéni kvalitások közötti különbség igen nagy, a magyar ugyanis sokkal jobb csapat. A miénk egy új válogatott, sok új játékossal, többük most játszott először a magyar válogatott ellen, ami számukra hatalmas élmény, hiszen óriási a respekt az itteni vízilabda iránt, érezhető volt, hogy némelyikük pulzusa az egekben volt a meccs elején.”

Folytatás szombat este héttől Montenegró ellen – határozottabb kezdésre lesz szükség, az egyértelmű, mert ellenük nehéz hatot lőni az utolsó játékrészben...

Magyarország–Németország 9-3 (0-0, 1-1, 2-0, 6-2), Hajós Alfréd uszoda, 1000 néző.
Játékvezetők: Ceccarelli (olasz), Kokagarac (török)
Magyarország: Nagy V. – Bátori 1, Varga Dénes 2 (1), Gór-Nagy, Bedő 1, Szivós, Madaras 1. Csere: Vámos 2, Hosnyánszky 1, Decker Á. 1, Jansik D., Jansik Sz.
Németország: Schenkel – Nossek, Real 1, Rohe 1, Bukowski, Oeler, Eidner. Cserék: Schlotterbeck 1, Schulz, Jüngling, Obschernikat, Schüler.
Emberelőnyök: 7/2, ill. 5/0 Ötméteresek: 1/1, ill. –
Montenegró-Görögország 11-4