Világbajnok a női kajaknégyes

Világbajnok a női kajaknégyes

2018. 08. 26.
Megosztás


A portugáliai Montemor-o-Velhoban befejeződött a 2018. évi kajak-kenu síkvízi világbajnokság. Vasárnap a magyar versenyzők egy-egy arany-, ezüst- és bronzérmet gyűjtöttek be. Mindhárom magyar dobogós hely olimpiai számban és 500 méteren született.

A női kajaknégyes, Kárász Anna, Kozák Danuta, Medveczky Erika és Bodonyi Dóra az új-zélandiakkal óriási csatában szerezte meg az első helyet. A két egység között csupán egy század döntött a magyarok javára.

"A célban nem érzékeltük, hogy nyertünk-e, sokáig nem is tudtuk. Én általában inkább a rosszabb változatra készülök, ezért nem is örültem kint a vízen. Egymást kérdezgettük, hogy megvan-e, aztán Anna bizonytalanul mondta, hogy szerinte igen... Csak kint a stégen mertük igazán elhinni, hogy mi győztünk, amikor mondta a versenybíró is" - idézte fel az MTI érdeklődésére a befutó utáni pillanatokat Medveczky Erika, aki a négy tag közül az egyetlen, aki a tavalyi és a mostani vb-sikernek is részese volt.

"A rajtra nem emlékszem, de a lányokkal megállapítottuk, hogy valami nem volt jó. Én a harmadik beülőben nem nagyon érzékeltem, hogy hogy állunk, csak néztem Dana (Kozák Danuta) tarkóját, és lapátoltam" - mesélte. Hozzátette: látták, tudták, hogy jók az új-zélandiak, számítottak rá, hogy riválisaik jól mennek majd, mert tavaly ugyan harmadikak lettek mögöttünk, de akkor is szoros küzdelem után.

"A jövőben is mindenképpen figyelni kell rájuk, nekünk pedig töretlenül kell készülnünk, s mindenkinek egyesben is hoznia kell azt a szintet, amit eddig is. Egy pillanatra sem szabad kiengedni, mert látszik, hogy itt tepernek mögöttünk" - fogalmazott Medveczky Erika, aki két számban indult Montemorban, s a Csipes Tamarával 1000 méter párosban elért első helynek is köszönhetően két arannyal utazhat haza.



Balla Virág és Takács Kincső a kenu kettesek versenyében remekül megállta a helyét. A Tokióban először szereplő számban a táv felénél szinte egyszerre haladt a két lánya a kanadaiakkal. A végére a nagyobb rutin döntött a juharlevelesek javára, de a magyar egység ezüstérmét senki nem veszélyeztette.

"Én csak a 300 méteres bójákat néztem, hogy odáig kell mindent-mindent beleadni, és ott meglepődve láttam, hogy tartjuk a lépést a kanadaiakkal" - mondta az MTI-nek Balla. "Ott aztán ők robbantottak, Kincső is 'behoppolt', de akkor én már nem éreztem magamban annyi erőt, hogy meccseljünk velük. Onnantól már csak arra figyeltem, hogy tartsam magam a hajóban, mert a végére nagyon elkészültem az erőmmel." Hozzátette: ez az eredmény most nagyon kellett nekik, mert a tavalyi vb-n csak negyedikek lettek.

"Kicsit rettegtem attól, hogy most is érem nélkül megyünk haza, ezért úgy voltam vele, hogy akármilyen érmet szerzünk, annak nagyon fogok örülni. Az ezüsttel nagyon elégedettek vagyunk, és Kincsőtől még kaptam egy ölelést is, ami nagyon nagy dolog" - mondta nevetve Balla Virág.

Takács úgy fogalmazott: a hetes pályán mentek, így ki tudtak zárni mindenkit, ő a kanadaiakat sem érzékelte. "Így meg tudtuk csinálni azt, amit edzéseken begyakoroltunk. Szerintem ezért sikerült ennyire jól ez a pálya" - jelentette ki.



A férfiak Tótka Sándor, Dudás Miklós, Molnár Péter és Kuli István összeállítású négyese szinte kilőtt a rajtgépből, az első métereken vezetett is, s ezután is az élboly tagjaként lapátolt. A végén aztán a címvédő németek és a spanyolok is beelőztek, de a harmadik helyet - ahogy júniusban, az Eb-n is - sikerült megszerezni.

"Sanyi és az egység nagyon jól elkapta a rajtot" - idézte fel a történteket Molnár Péter. "Jó volt a pálya eleje és a közepe, de a végén a jobbos szembeszél nem kedvezett nekünk. Persze nem szeretném a szélre fogni, mert nagyszerű egységek vertek meg bennünket, és örülünk neki, hogy fel tudtuk venni a világgal a versenyt."

A kajakos azt mondta: elsősorban azért jöttek, hogy a tudásuk legjavát adják, de természetesen bíztak abban, hogy ez elég lesz egy éremre.

"A tavalyi évből kiindulva nekünk az volt a legfontosabb célunk, hogy előrébb lépjünk, s idén ez sikerült, minden nemzetközi versenyről éremmel értünk haza. Bízunk benne, hogy jövőre, Szegeden, hazai közönség előtt még egy kicsit előrébb tudunk lépni, 2020-ban pedig még egyet. Ennél szebbet-jobbat nem kívánhatunk" - nyilatkozott a rutinos versenyző.

Olimpiai számokban még két kajak 200m-es sprinttávon avattak bajnokot. A férfiaknál Birkás Balázs végig harcban volt a dobogóért, de a szoros befutó után negyediknek írták ki a nevét. Mindössze hat századmásodperccel szorult a harmadik orosz Jevgenyij Lukancov mögé. A nők hasonló számában Lucz Dóra nem jutott be a legjobbak közé, a B döntőben az ötödik, összesítésben 14. helyen végzett.

A nem olimpiai távokon ezen a napon a kenusoknál önmagához képest bravúrosan szerepelt a nemrég még az ifjúsági vb-n indult, a felnőttek között pedig vb-újonc Nagy Bianka, Molnár Csenge duó (C-2 200m), amely több riválisát is megverte a döntőben, s a hatodik helyen zárt. Ugyancsak hatodik helyen ért a célba a 2011-ben, Szegeden világbajnok Tóth Dávid, Kulifai Tamás (K-2 500m), és a Hajdu Jonatán, Fekete Ádám (C-2 500m) duó. Korisánszky Dávid (C-1 200m) a döntőben egy riválisát sem előzte meg.

A leghosszabb távon, 5000m-en a kajakos Takács Tamara járt a legközelebb a dobogós helyezéshez, ő negyedik lett. Az első hivatalosként kiadott végeredményben a szintén kajakos Noé Bálint helyezése is ez volt, de utóbb visszakerült elé egy korábban kizárt versenyző, így végül ötödikként végzett.
A kenus Lakatos Zsanett hatodikként zárt, a másik kenust, Kiss Tamást kizárták, de nem volt jó pozícióban.

Így a magyar csapat hat arany-, egy ezüst- és két bronzéremmel végzett a viadalon az éremtábla második helyén a 7-4-2 érmet begyűjtő németek mögött.
Magyarország az olimpiai számokban 3 arany-, 1 ezüst- és 1 bronzérmet könyvelhet el, ami előrelépés az elmúlt évi világbajnoksághoz képest, ahol 1 arany- és 1 bronzérmet gyűjtöttek be sportolóink.

Az eredményeket itt on-line olvashatják.

A pénteki magyar döntőkről itt, a szombati magyar döntőkről itt olvashat.

(MOB-MTI, fotók: MTI/Kovács Tamás)