Világszínvonalú sport- és szabadidőpark épül Budapesten

Világszínvonalú sport- és szabadidőpark épül Budapesten

2012. 10. 12.
Megosztás

Több mint tíz létesítményből álló, Európában is különlegesnek számító sport- és szabadidőpark létrehozásáról döntött a kormány.

A jelenlegi Puskás Ferenc Stadion körül felépülő létesítményeket az élsportolók mellett a szabadidő-sportolók és a gyerekek is használhatják. Az építtető Nemzeti Sportközpontok magyar építészekkel tervezteti meg az épületeket, köztük a 65 ezer fős új nemzeti stadiont is. A tervezésre és az új sportpark kialakításának előkészítésére 2013-ban közel 1,4 milliárd forintot költ az állam, a munka néhány héten belül elkezdődhet.

A kiemelkedő magyar sikereket hozó londoni olimpia és paralimpia után néhány héttel egy világszínvonalú sport- és szabadidőpark felépítéséről döntött a kormány. A jelenlegi Puskás Ferenc Stadion körüli területen több mint tíz új létesítmény és a hozzájuk kapcsolódó parkolóház épül fel a következő években. Ezek közé tartozik például az új nemzeti labdarúgó-stadion – ahogy erről már korábban döntés született –, egy úszó- és vízilabda komplexum, egy multifunkcionális sportcsarnok, egy edzőcsarnok a labdajátékok számára, valamint egy tornacsarnok, de megújul a Gerevich Aladár Nemzeti Sportcsarnok és a Millenáris Velodrom is. A létesítményeket nem csak az élsportolók használhatják majd.

„Legalább 30 éves adósságát törleszti az ország ezzel a beruházással, ekkora a lemaradásunk a sportlétesítmény-fejlesztéseknél. A legeredményesebb magyar sportágak versenyzői, az olimpiai és világbajnok példaképeink, valamint a jövő bajnokai megérdemlik, hogy világszínvonalú körülmények között készülhessenek a nemzetközi viadalokra. De az új sportparkot nem csak nekik, hanem a budapesti és vidéki embereknek, a szabadidő-sportolóknak és természetesen a gyerekeinknek is építjük. Azért, hogy láthassanak valódi példaképeket, kedvet kapjanak a sportoláshoz, és legyenek olyan csarnokok, pályák, uszodák, ahova levihetik őket mozogni, edzeni a szüleik” – mondta Vígh László kormánybiztos, aki hozzátette, hogy a beruházás több ütemben valósul meg. 2013-ban a tervezésre és az új sportpark építésének előkészítésére összesen 1,4 milliárd forintot költ az állam.

A tervezőmunka heteken belül elkezdődik, az építkezések első üteme 2016-ban zárulhat – a korábbi terveknek megfelelően ekkor adhatják át az új nemzeti stadiont –, a beruházás második üteme 2020-ra készülhet el.

Magyar építészek tervezhetik a sport- és szabadidőparkot, valamint az új nemzeti stadiont
A kormány döntött arról is, hogy a Nemzeti Sportközpontok álláspályázatán kiválasztásra kerülő saját építészcsapat tagjai készíthetik el a terveket. A több mint 100 tervezőből álló csapat feladata lesz a 65 ezer fős nemzeti stadion mellett a teljes sport- és szabadidőpark megtervezése.

„Az elmúlt hónapokban értékeltük a július elején lezárult építészeti ötletpályázatot, konzultáltunk az építészszakma képviselőivel, és úgy döntöttünk, hogy saját, közalkalmazotti jogviszonyban foglalkoztatott tervezőkkel vágunk bele az utóbbi évtizedek legfontosabb sportlétesítmény-fejlesztésébe. Ez ésszerűbb, hatékonyabb és olcsóbb megoldás, ráadásul garantálja, hogy munkához jussanak a gazdasági válság miatt egyre nehezebb helyzetbe kerülő magyar építészek” – mondta Vígh László.

„A több mint 100 tagú csapat tudatosan, lépéről-lépésre haladhat majd, minden apró részletkérdést egyeztethet, így végül egy egységes, minden funkciójában tökéletes sportpark jöhet létre” – folytatta a kormánybiztos.
A tervezőket közalkalmazotti jogviszonyban foglalkoztatja a Nemzeti Sportközpontok, a pályázatokat a tervek szerint novemberben írják ki.

Az új sport- és szabadidőpark területén tervezett fejlesztések:

- az új nemzeti labdarúgó-stadion felépítése
- egy új nemzetközi úszóversenyek és vízilabda-mérkőzések megrendezésére alkalmas létesítmény létrehozása
- a Millenáris Velodrom felújítása és átépítése
- a Gerevich Aladár Nemzeti Sportcsarnok korszerűsítése
- a Kisstadion felújítása, hogy alkalmas legyen nemzetközi jégkorong-mérkőzések megrendezésére és legalább 10000 néző befogadására
- új multifunkcionális sportcsarnok építése, amely alkalmas 2500 fő befogadására
- új fedett atlétikai bemelegítő-pálya és edzőcsarnok építése
- új csarnok építése, amely megfelel a terem-labdajátékok és a torna sportág edzéseinek megtartására
- kiszolgáló létesítmények megépítése
- a sportparkhoz kapcsolódó parkoló létrehozása

(Forrás: NSK)