Ahogyan arról már beszámoltunk megkezdődött a 10. NOB Környezetvédelmi és Sport Világkonferencia, ahol hazánkat Kovács Ágnes és Schmitt Pál képviselik. A megnyitó alkalmából Thomas Bach inspirálta a küldötteket, hogy folytassák munkájukat a környezetvédelem és a fenntartható fejlődés érdekében:
„A sport régóta tisztában van a környezetvédelemmel kapcsolatos felelősségével. Hasonló gondolkodású partnerei segítségével képes a fejlődésre, ezzel jó példát állítva mindenki elé”–mondta el a német sportdiplomata. „Az olimpiai mozgalom már bebizonyította a nemzetközi közösségnek, hogy valóban képes hozzájárulni a káros környezeti hatások csökkentéséhez. Rendkívül praktikus iránymutatásokat és stratégiákat nyújtunk a kivitelezéshez világszerte és helyi szinten is, így segítve a fenntartható megoldások megtalálását.”
A megnyitó ünnepségen többek között részt vett: Dmitry Kozak, Oroszország miniszterelnök helyettese, Alexander Zhukov az Orosz Olimpiai Bizottság elnöke, Dmitry Chemyshenko a Szocsi 2014 szervező bizottság elnöke és Tomas Sithole, a NOB Nemzetközi Összefogás és Fejlődés igazgatója is.
Kihirdették a harmadik NOB Sport és Környezet Díj öt győztesét is. A NOB Sport és Környezetvédelmi Bizottsága 2009-ben vezette be ezt a jutalmat, hogy kifejezze elismerését és egyben ösztönözze a sport területén dolgozókat arra, hogy vigyázzanak környezetükre. Közösségek, magánszemélyek, csoportok és szervezetek kiemelkedő munkát végeznek világszerte azért, hogy megóvják a természetet a jövő generációinak. Ez a díj nekik, munkájuk pedig mindenkinek szól.
Mind az öt kontinensen hirdettek győzteseket, Európában szomszédos országunk, Szerbia lett a befutó.
A Szerb Olimpiai Bizottság Sport és Környezetvédelmi Bizottságán keresztül kezdeményezett egy olyan programot, aminek célja, hogy felhívja az emberek figyelmét a természetes ökoszisztéma sebezhetőségére. Számos tisztítási műveletet végeztek el a Belgrádban fekvő, Ada Ciganlija tavon, olyan helyi partnerekkel, mint a Szerb Búvárszövetség, az Európai Unió szerb küldöttsége és Belgrád Környezetvédelmi Titkársága. A főleg fiatalokat célzó projekt mottója: „Gondolkozz globálisan, cselekedj lokálisan.” A kampány ezzel arra bíztatta – többek között- a helyi sportoló közösségeket, hogy gyűjtsenek hulladékot a tó fenekéről és ezzel egy valódi oázist hozzanak létre a forgalmas fővárosban. A tóból összegyűjtött hulladék mennyisége állandóan jelzi a munka haladását, újrahasznosítása pedig fontos üzenetet hordoz.
Az Ada Ciganlijan nemcsak népszerű turistalátványosság, hanem kiváló kikapcsolódási és sportolási lehetőségeket nyújt, így az akció nem csak a környezetvédelem, hanem a helyi lakosok számára is óriási előrelépés.
Mindent összevetve a szerb kezdeményezés remek példa arra, hogyan vezethet egy kis lépés valódi változásokhoz és a négy másik győztes projekttel együtt mintául szolgálhat a jövő környezetvédői számára.
A többi kontinens győztes projektjéről részleteket itt olvashat.