Igen mozgalmasan telnek a Magyar Olimpiai Csapat vezetésének mindennapjai Japánban. Megtörtént a magyar delegáció regisztrálása, Dósa Viktória csapatvezető és Vékássy Bálint MOB-főtitkár átvette az olimpiai falukban a szállásokat és a közlekedési eszközöket, zajlik az apartmanok dekorálása, a csapatiroda berendezése.
„Napról napra érkeznek a delegációk, hétfő estig 57 nemzet olimpiai csapatát regisztrálták az olimpiai faluban, köztük a magyart” – tájékoztatott Tokióból Vékássy Bálint, a Magyar Olimpiai Bizottság főtitkára. Hozzátette: hivatalosan is megnyitották az olimpiai falut, de a szigorú intézkedések miatt külső helyszínen, edzőtáborban kezdik meg sokan az akklimatizációt.
A magyarok jelentős része a központi, tokiói olimpiai faluban lesz elszállásolva, de a kajak-kenusok, kerékpárosok és vitorlázók is a versenypályának megfelelően más-más helyszínen kapnak szállást; a gyaloglók pedig több száz kilométerrel arrébb, Szapporóban.
A főtitkár elmondta, hogy a falu épül-szépül, a japánok mindent megtesznek a tiszta, szép és zöld környezetért. A falu nyitásától várja a lakókat a 24 órában nyitva lévő kétszintes, 2500 fő befogadására alkalmas étterem, a konditerem, és faluszerte azok a „ragadd meg és menj tovább” pontok, ahol néhány falatot sorban állás, leülés nélkül magukhoz tudnak venni a megéhezők. A falut egy mesterséges szigetre építették, 44 hektáros, 21, egyenként 14, illetve 18 emeletes házból áll; 18 ezer fekvőhelyet alakítottak ki benne.
„A mi apartmanjaink a 19-es épület 3-4. emeletén találhatóak, néhány az 5-en, összesen 47, melyekben 229 ágy kapott helyet. A második emeleten van a csapatiroda és közösségi terünk, kaptunk raktárat és egy masszőrhelyiséget is. A kollégáim épp a dekorálásokat, irodaberendezést végzik” – tájékoztatott a sportvezető.
„Miután átvettük a tokiói faluban az apartmanokat és a Toyota gépjárműveket, elmentünk a vitorlásokhoz és a kerékpárosokhoz, ahol szintén megoldottuk a szükséges adminisztratív feladatokat, átvettük többek közt a szörfösök bérelt kísérőhajóját. Egy ilyen autós kör több mint 400 kilométert jelent, és mindehez hozzátartozik, hogy Japánban a közlekedési szabályok a sebességhatárok tekintetében szigorúbbak, mint akár Európában, így ez 12 órás utazást jelentett most.”
Vékássy Bálint az időjárásról elmondta, hogy az elmúlt napokban minden alkalommal esett az eső, több nagy vihar is volt, 22 fok volt a leghidegebb, 31 a legmelegebb napon. „Ami nehezen elviselhető, az a magas páratartalom, amivel a kültéri sportolóknak mindenképp számolniuk kell.”
A sportvezető felhívta a figyelmet, hogy érkezéskor, beléptetéskor a repülőtéren várhatóan igen hosszú időt kell várni, ez akár 6-8 óra is lehet, a csehek esetében ez 12 órát jelentett. Sok időt vett igénybe a transzfer is, ezek a gyenge pontok azonban javulni látszanak.
A Magyar Olimpiai Csapat összetétele és a magyarok programja is elérhető honlapunkon.
(MOB; fotó: MOB)