A Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) közgyűlése elsöprő többséggel (125 igen és 1 nem szavazattal) úgy döntött pénteken, hogy javasolja Budapest városának és Magyarországnak, vizsgálja meg a 2024-es olimpia és paralimpia megrendezésének lehetőségét.
Az Olimpiai Védnökök Testülete, a Magyar Olimpiai Bizottság és a Magyar Paralimpiai Bizottság közös nyilatkozata a következő pontokat tartalmazza:
- 1. Kezdeményezzük, hogy kihasználva a gazdaságos olimpia esélyét, Budapest és Magyarország vizsgálja meg a 2024-es nyári olimpiai és paralimpiai játékok megrendezésének lehetőségét.
- 2. A Magyar Olimpiai Bizottság és a védnöki testület olimpiai társadalmi párbeszédet indít a gazdaságos olimpia és a 2024-es magyar olimpiai és paralimpiai pályázat kérdésében. A magyar olimpia terve csak egyetértéssel, erős társadalmi, szakmai, érdekvédelmi támogatással lehet sikeres.
- 3. Kezdeményezzük, hogy haladéktalanul készüljön el a korábbi olimpiai megvalósíthatósági tanulmány frissítése és átdolgozása, az Agenda 2020 reformprogram könnyítéseinek maximális kihasználásával! A megvalósíthatósági tanulmány tartalmazzon költség-haszon elemzést, mutassa be, hogy hogyan rendezhető Magyarországon olimpia vállalható költségekkel és hogyan maximalizálhatóak az egész ország számára a hasznok és előnyök, a gazdasági bevételek!
- 4. Felhívjuk a gazdasági és szociális ernyőszervezeteket, kiemelten a Magyar Kereskedelmi és Iparkamarát, a Vállalkozók Országos Szövetségét, a Magyar Gyáriparosok Szövetségét, valamint a Magyar Tudományos Akadémiát és a Magyar Művészeti Akadémiát, hogy vegyenek részt a társadalmi párbeszéd megvalósításában! Tisztelettel felkérjük a politikai pártok vezetőit: tegyék lehetővé, hogy ez egy valóban független szakmai és társadalmi párbeszéd legyen!
- 5. Felkérjük a Magyar Kereskedelmi és Iparkamarát, a Vállalkozók Országos Szövetségét, a Magyar Gyáriparosok Szövetségét, valamint a Magyar Tudományos Akadémiát és a Magyar Művészeti Akadémiát, hogy a megvalósíthatósági tanulmány értékelésében aktívan vegyenek részt!
- 6. Támogatjuk, hogy a Magyar Olimpiai Bizottság vegyen részt a 2024-es játékok tájékoztató pályázat-előkészítő szakaszában, szervezze meg a NOB által ajánlott városlátogatást, a Budapestre szabott NOB szemináriumokat, konzultációt.
- 7. Olyan olimpiai terv készítését tartjuk elfogadhatónak, amely segíti a hazai gazdaság felzárkózását, felemelkedését, a magyar életszínvonal emelkedését. Az olimpiai tervnek segítenie kell a magyarországi jóléti mutatók közeledését az uniós átlaghoz, valamint a munkahelyteremtést és a gazdasági növekedést.
A döntést megelőző prezentációjában Schmitt Pál, a MOB tiszteletbeli elnöke, a NOB tagja hangsúlyozta:
„Az, hogy egyáltalán felmerülhet, Budapest olimpiarendezésre pályázik, nagyban köszönhető az Agenda 2020-nak. A beérkező 40 ezer javaslatból végül 40 került be a reformcsomagba, és annak valamennyi olimpiarendezésre vonatkozó pontja Budapest malmára hajtja a vizet” – fogalmazott.
A sportdiplomata kiemelte, a nyertes pályázatot egymilliárd dollárral támogatja a NOB, amellett, hogy a létesítmények jó része a játékoktól függetlenül felépülne.
A szintén prezentációt tartó Bienerth Gusztáv közgazdász kiemelte, a 2002-es hatástanulmány frissítése május végére elkészül, ami nagy segítséget jelent majd a minél precízebb helyzetelemzésben.
„Szocsi és Peking pénzügyi szempontból rossz példát mutatott, és a NOB ez ellen mindenképp tenni akart – ezt az erőfeszítést tükrözi az Agenda 2020.”
A közgyűlést levezénylő Szabó Bence, a MOB főtitkára aláhúzta:
„Felelősen döntött a közgyűlés. A következő feladat, hogy a közvéleményt is sikerüljön megnyernünk az ügynek, a kellő társadalmi támogatottság nélkül ugyanis esély sincs a sikerre.”
A résztvevők az ülés elején megemlékeztek a közelmúltban elhunyt olimpiai érmesekről, valamint dr. Leyrer Richárdról, a MOB január elején elhunyt alelnökéről. A közgyűlésen szót kért a sportvezető fia, aki megköszönte az elmúlt hetekben kapott rengeteg támogatást.
A 2024-es olimpiára a jelentkezési határidő szeptember 15., a házigazdáról pedig 2017 nyarán, Limában dönt a NOB.
A témában a MOB a közgyűlést követően sajtótájékoztatót tartott.
A MOB tagjai emellett – második napirendi pontként – elfogadták a 2015. évi költségvetést, melynek főösszege 12 milliárd 35 millió forint.
Az Olimpiai Védnöki Testület tagjai: Baráth Etele, Oszkó Péter, Bienerth Gusztáv, Gyárfás Tamás, Kemény Dénes, Dénes Ferenc, Magyar Zoltán, Polgár Judit, Gömöri Zsolt, Rácz Marianne, Regőczy Krisztina, Sors Tamás, Kovács István és Gyurta Dániel.
Schmitt Pál prezentációját itt találja. (Agenda 2020 előadását alább meghallgathatja)
Bienerth Gusztáv előadásának anyagát ide kattintva olvashatja.
(MOB/Czövek Oszkár, fotó: MOB/Szalmás Péter)