A NOB élen jár az éghajlatváltozás elleni küzdelemben

A NOB élen jár az éghajlatváltozás elleni küzdelemben

2021. 10. 25.
Megosztás

A Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) bejelentette, az éghajlatváltozás megfékezésére tett elköteleződéseként felére csökkenti a közvetlen és közvetett üvegházhatású gázkibocsátását 2030-ig.

A bejelentést Thomas Bach, a NOB elnöke tette az ANOC görögországi közgyűlésén az október végére, Glasgow-ban tervezett ENSZ-klímacsúcs (COP26) előtt.

„Az éghajlatváltozás az emberiség jelenlegi legnagyobb kihívása. Életünk minden területére kihat, így a sportra mint a társadalom fontos részére is. A széndioxid-kibocsátásunk további csökkentésével a párizsi klímaegyezmény megvalósítására irányuló hozzájárulásunkat erősítjük. Arra biztatunk minden sportszervezetet, hogy ők is kövessék a példánkat” – jegyezte meg a téma kapcsán Thomas Bach.

Az 50%-os csökkentés elérése érdekében a NOB egy 30%-os köztes, 2024-re kitűzött csökkentési célt iktatott be.

A legfrissebb tudományos tényekre támaszkodva

A klímaváltozás egyre inkább érezteti hatását a sportban is. A kiszámíthatatlan havazás és hőmérséklet a téli sportok, míg az egyre inkább növekvő nyári hőség a sportolók, rendezvényszervezők és szurkolók életét nehezítik meg.

A NOB az ENSZ (Egyesült Nemzetek Szervezete) éghajlatváltozásért felelős bizottságával együttműködve alkották meg az ENSZ sport az éghajlatváltozás ellen keretegyezményét (Sports for Climate Action Framework) 2018-ban, amelyhez ez idáig 270 sportszervezet csatlakozott.

A legfrisebb elemzések alapján minden aláíró félnek 50%-kal kellene csökkentenie károsanyag-kibocsátását 2030-ig, hogy a globális hőmérséklet-emelkedés mértéke a kitűzött 1.5 ˚C alatt maradjon.

Klímapozitív elköteleződés

A már szénsemlegessé vált NOB 2024-re klímapozitív szeretne lenni, ezt pedig a következőképpen igyekszik elérni:

  • a NOB közvetlen és közvetett kibocsátásának csökkentése 50%-kal 2030-ig,
  • a maradék kibocsátás 100%-ának ellensúlyozása, főleg a NOB ötkarikás erdőültetési projektjén keresztül,
  • a NOB befolyásának kiaknázása, hogy ösztönzően hasson a partnerekre, érdekelt felekre.

Klímapozitív olimpiai játékok

A NOB 2020 márciusában úgy döntött, hogy klímapozitív módon rendezik az ötkarikás eseményeket. Ennek értelmében 2030-tól minden szervezőbizottságot szerződés köt majd:

  • a közvetlen és közvetett széndioxid-kibocsátásának csökkentésére és ellensúlyozására,
  • hosszútávú, zéró széndioxid-kibocsátású megoldások végrehajtására.

A soron következő olimpiai rendezők elkötelezettek a karbonsemlegesség mellett, a 2024-es párizsi szervezők pedig már most a klímapozitív mérlegre törekszenek, jóval a 2030-as határidő előtt.

  • A 2022-es pekingi téli olimpia versenyhelyszínei 100%-ban megújuló energiát használnak. Természetes, valamint alacsony széndioxid-kibocsátású hűtőrendszereket használnak a legtöbb jeges helyszínen.
  • A 2024-es párizsi ötkarikás játékok szénlábnyoma becslések szerint fele lesz az előző olimpiáknak. Ezt részben úgy érik el a szervezők, hogy a versenyhelyszínek és létesítmények 95%-át már meglévő vagy ideiglenes épületek alkotják. A franciák mindemellett ellensúlyozni fogják a fenntarthatóságra irányuló intézkedések után fennmaradó kibocsátásuk több mint 100%-át.
  • A 2028-as Los Angeles-i szervezők radikális újrahasznosítási megközelítést alkalmaznak, így a nyüzsgő város ikonikus sportlétesítményeit helyezik előtérbe anélkül, hogy egyetlen maradandó épületet építeniük kellene.

(NOB, fotó: NOB)