Bemutatkozó sajtótájékoztatón ismertette elképzeléseit a Honvédelmi Minisztérium Sportért Felelős Államtitkárságának két új vezetője: dr. Schmidt Ádám államtitkár és Schmidt Gábor helyettes államtitkár. A Puskás Arénában rendezett sajtóeseményen elhangzott: az államtitkárság szoros együttműködésre törekszik a sport meghatározó testületeivel, civil szervezeteivel; a sport továbbra is startégiai ágazat marad, és támogatják az olimpiai felkészülést, valamint továbbra is cél, hogy sportoló nemzet legyünk.
Az esemény elején Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter videón üdvözölte a megjelenteket; a politikus a honvédelem és a sport összefonódásáról, közös gyökereiről beszélt köszöntőjében. Hangsúlyozta: nagy megtiszteltetés, hogy a sport a honvédelmi tárcához került. „A honvédség és a sport kapcsolata a kezdetektől elválaszthatatlan. Több közös erénye van a katonának és a sportolónak. Mindkettő a hazáját szolgálja, keményen készül a megmérettetésre, hogy aztán felelőségteljesen, hittel és bátorsággal hajtsa végre feladatait" – fogalmazott.
Dr. Schmidt Ádám először köszönetet mondott elődeinek: Czene Attilának, dr. Simicskó Istvánnak és dr. Szabó Tündének, majd Schmidt Gábornak – csupán névrokonok–, aki elvállalta a helyettes államtitkári feladatokat. A sportpolitikus emlékeztetett: 2008-ban Schmitt Pál kérte fel, hogy legyen a Magyar Olimpiai Bizottság jogi igazgatója, majd 2020-ban Orbán Viktor miniszterelnök hívására lett a sportügyi tanácsadója, így rendkívül széleskörű ismereteket szerzett a hazai sportirányításban, és jelentős rálátása lett a sportdiplomáciára is.
„Történelmileg is egészen egyedülálló, ahogy 2010 óta a magyar kormány és a miniszterelnök úr támogatja a sportot. Mind a szakmát, mind a létesítményfejlesztést. A sport 2010 óta jelentős támogatást kap a Magyar Kormánytól, stratégiai ágazat, és ezy így lesz a jövőben is” – jelentette ki. „Az elmúlt egy hónapban több nemzetközi szövetség vezetőjétől is azt hallottam, irigykedve nézik, ami a sport területén Magyarországon történik.” Az államtitkár elmondta, hogy az elmúlt hetekben látogatást tettek a hazai vezető sportszervezeteknél, így a Magyar Olimpiai Bizottságban is. Azt mondta, közvetlen kapcsolattartásra, párbeszédre törekszenek a sportot vezető testületekkel, civil szervezetekkel, a sportélet szereplőit szeretnék bevonni a döntések előkészítésébe, és fontosnak tartja, hogy a MOB jobban tudja hallatni a hangját.
Dr. Schmidt Ádám három jelentős cél jelölt meg: sportnemzetből sportoló nemzet legyünk, az edzők erőteljesebb megbecsülését, életpályamodelljének kialakítását és az úszás mellett az atlétika és torna sportágak kiemelt szerepét a mindennapos testnevelés terén. Feladatként jelölte meg a már meglévő programok (kiemelt sportágfejlesztés, kiemelt edzőprogram...) értékelését és újragondolását, a sportirányítás bürokráciájának csökkentését, ugyanakkor hatékonyságuk növelését, valamint a létesítmény-üzemeltetés gazdaságosabbá tételét, továbbá egy nemzeti sportmúzeum létrehozását, ennek kivitelezése szerinte legkorábban 2024 első negyedévében kezdődhet el. A TAO-program jövőjével kapcsolatban emlékeztetett, hogy a társaságiadó-program engedélye 2023. június 30-án lejár, de már megkezdték az előkészületeket arra, hogy az Európai Unióhoz fordulva folytathassák.
Az államtitkár után beszélt Schmidt Gábor, aki mint mondta, kezdetben kajak-kenu edzőként, majd a sportágban szövetségi főtitkárként, elnökként, illetve háttérintézmény vezetőjeként az államigazgatásban is szerzett tapasztalatokat, amiket a magyar sport teljes egésze számára szeretne kamatoztatni. A helyettes államtitkár sportvezetőként számos olimpián vett részt, emellett tagja volt a Magyar Olimpiai Bizottság elnökségének, kinevezéséig a szervezet alelnöke volt, így belülről ismeri az olimpiai mozgalmat is.
„Az én küldetésem ebben a csapatban elsősorban az, hogy a sportállamtitkárság hivatali szervezete és a háttérszervezetek munkatársai szoros együttműködésben végre is tudják majd hajtani ezeket a programokat. Hiszen fontos a magunk elé kitűzött célok hatékony megvalósítása" – fogalmazott. Hozzátette: új programjaikat szeretnék szeptember 30-án bemutatni és januárban el is indítani. Azonnali feladatnak az olimpiai felkészülés biztosítását nevezte, ebben minden segítséget megadnak a MOB-nak, a Magyar Paralimpiai Bizottságnak, a sportszövetégeknek és a sportolóknak.
Az eseményen részt vett a HM Sportszázad több tagja is.
(MOB, MTI; fotó: MOB/Szalmás Péter)