A Fair Play ereje?! címmel jelent meg szakkönyv dr. Vermes Katalin és dr. Farkas Péter szerkesztésében. A Testnevelési Egyetemen (TE) tartott bemutatón részt vett dr. Kamuti Jenő, a MOB Fair Play Bizottságának elnöke, a MOB elnökségének tagja, dr. Mocsai Lajos, az egyetem rektora, a MOB Fair Play Bizottságának tagjai, a TE számos oktatója, valamint a könyv elkészítésében résztvevő szakemberek is.
„Őszintén örülök annak, hogy egy összeszedett, tartalmas kiadványt sikerült összeállítani a fair play-ről. Nagyon hiányzott egy magyar nyelvű anyag, ami bemutatja, körüljárja a fair play kialakulását, történetét, és legfőképpen az eszmeiségét. Ez a könyv hozzájárul, hogy a hallgatók találkozzanak a fair play-jel, mert ezt is, mint mindent tanítani kell. Többször, sokszor kell a figyelem középpontjába hozni a témát, ahhoz, hogy elfogadottá, ismertté váljon. Nagyon fontos az edzők szerepe, akik adott esetben több időt töltenek gyermekeinkkel, mint a szülők, így nagyobb ráhatással vannak fejlődésükre. Ezért is külön örülök annak, hogy az egyetemi képzésbe már könyv formájában is bekerül a fair play. Minket a bizottságnál is az a cél vezérel, hogy közelebb vigyük a fiatalsághoz a fair play-t. Ezért jelenünk meg lehetőség szerint minden ifjúsági olimpián, Universiadén. Így lesz ez a győri EYOF-on is, ahol európai partnerünkkel együtt a Fun Zone-ban találkozhatnak majd velünk”- mondta Kamuti Jenő a bemutatón tartott rövid beszédében.
Mocsai Lajos kiemelte, hogy a fair play egy műveltségi terület, egy intelligencia-terület, mint ilyen pedig hozzátartozik a hátköznapokhoz, a mindennapi élethez. Az egyetemen kiemelten kezeli nemcsak a sportszakmai, de az emberi értékeket, így a fair play-t is, ami az általános intelligencia része. Az egyetemről kikerülő hallgatókról, viselkedésükről is megítélik az intézményt, emiatt is fontos a fair play-attitűd megismertetése velük.
A „Tények és értékek a 21. századi sport világában” alcímű kiadvány feldolgozza a fair play-eszme történetét, etikai dilemmáit, a szabályozás kérdéseit, valamint a társadalmi kapcsolatát, helyzetét. Külön fejezet foglalkozik a Nemzetközi Fair Play Bizottság által díjazott magyarokról, kezdve Zsolt István labdarúgó játékvezető 1965-ös elismerésétől, Gerevich Aladár vívó 1989-es díján át, egészen dr. Szabó Lajos történész 2013-as kitüntetéséig.
A Fair Play ereje?! című könyv megjelenését a Testnevelési Egyetem Kutatási Alapja támogatta. Jelenleg magyar nyelven érhető el, a későbbiekben tervezik az angol kiadást is. A könyv a TE Társadalomtudományi tanszékén szerezhető be.
(MFPB/DG)