Bemutatták a kardvívás iskolateremtőjét, Borsody Lászlót ismertető könyv legújabb kiadását

Bemutatták a kardvívás iskolateremtőjét, Borsody Lászlót ismertető könyv legújabb kiadását

2017. 11. 13.
Megosztás


A MOB székházában bemutatták a „Borsody László a géniusz” című könyv negyedik, bővített kiadását. A mintegy 600 oldalas, képekkel, archív dokumentumokkal illusztrált kiadvány a magyar és a nemzetközi vívósport és vívásoktatás egyik meghatározó alakjának életútját ismerteti. Kulcsár Krisztián, a MOB elnöke emlékeztetett, hogy Borsody a magyar kardvívás egyik megteremtője volt, vívómesterként és iskolateremtőként is beírta a nevét az egyetemes sporttörténelembe.

Borsody László (Farmos, 1878. szeptember 6. – Budapest, 1939. január 25.) vívómester, aligazgató őrnagy a kardvívásban teremtett iskolát, tanítványai 18 olimpiai és világbajnoki, 14 Európa-bajnoki, 8 katonatiszti Európa-bajnoki és 103 magyar bajnoki címet számlálnak. A vívás az olimpiai érmek tekintetében 87 medállal, köztük 37 arannyal a legeredményesebb sportágunk. Hét arany a rekorder kardvívó Gerevich Aladárhoz kötődik. A Borsody-iskolából nőtt az olimpiai bajnokok közé Berczelly Tibor, Kovács Pál, Nagy Ernő, Piller György, Tersztyánszky Ödön, Szabó Bence és Szilágyi Áron is.

„Borsody László az egyedülálló vívómesteri munkájával nagymértékben hozzájárult a magyar és az egyetemes sporttörténethez. Volt, aki a kor legnagyobb mesterének, volt, aki művésznek nevezte. Büszkeség a vívók, a mesterek és a katonaemberek számára. Az ő munkásságát mutatja be a könyv. A kötetet a Borsody-iskola egyik élő legendája, az olimpiai és világbajnok Pézsa Tibor lektorálta, aki két nap múlva lesz 82 esztendős. A ’64-es tokiói olimpia bajnoka, Szűts János mesteredző tanítványaként 20 évig versenyzőként, 40 esztendeje edzőként dolgozik az iskola szellemében. A Magyar Olimpiai Bizottság számára fontos a múlt értékeinek megőrzését, a sportkultúra, az olimpiai mozgalom kincseinek és szellemiségének ápolása. Borsody László és életműve egy ilyen kincs. Vigyázni kell rá, emlékét, örökségét generációknak kell továbbadni. Ehhez segít e kiadvány” - mondta Kulcsár Krisztián.

A sportvezető köszönetet mondott Máday Norbert aprólékos, lelkiismeretes gyűjtőmunkájáért, mely megőrzi egy kiváló vívómester emlékét, népszerűsítve ezzel a magyar kardvívást, magát a vívást. Az olimpiai ezüstérmes, világbajnok párbajtőrvívó azt is megjegyezte, a Borsody-iskola alapjait sajátította el a szovjet iskola is.

Az olimpiai- és világbajnok vívó, mesteredző Pézsa Tibor visszaemlékezett, hogy 5-6 évvel ezelőtt kereset meg őt a szerző. Azt mondta a vívás, ezen belül a kard szakág olimpiai tekintetben a legeredményesebb magyar sportág. Kiemelte: a magyar kardvívás legutóbbi világbajnoka, az idei győztes Szatmári András is a Borsody-iskola alapján készül.

Dr. Holló József HM nyugalmazott altábornagy, miniszteri biztos azt hangsúlyozta: a könyv hivatása informálni, tanítani és példát adni. „Elfeledett ügyet vettek elő. (...) Borsody László a kiemelkedő életművével maradandót alkotott. Dicső elődünk nélkül szegényebb lenne a magyar vívósport” - fogalmazott. Beszédében a katona-vívómester mellett a történelem-kedvelő szerző gyűjtő, kiállító múltját is méltatta.

Borsody László akkor is megőrizte az igazi magyar kardvívás jellemzőit, amikor sokan az olasz vívóiskolára esküdtek" - emelte ki az egykori vívómester szerepét a szerző - a Magyar Szablyavívó Iskola alapítója - Máday Norbert, aki bevallása szerint azért vállalkozott az életmű feltárására, mert korábban - méltatlanul - egyetlen írás sem foglakozott vele. A szerző köszönetet mondott Pézsa Tibornak és a Hadtörténeti Múzeum vezetőjének, munkatársainak a segítségért. A MOB-bal kapcsolatos vonatkozásként említette, hogy a hazai ötkarikás szervezet 1989-es önállóvá válásakor komoly szakmai előkészítőmunkát végzett Kovács Pál, aki szintén a Borsody-iskolából lépett a világ legjobbjai közé.

A bemutatón részt vett dr. Kovács Vilmos ezredes, a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum parancsnoka, Lehmann László, a Magyar Olimpiai Akadémis főtitkára, valamint a MOA tanácsának több tagja is.

November 21-én 15 órakor a Váci utca 38. szám alatti, volt Tisztikaszinó épületének falán Máday Norbert és a Honvédelmi Minisztérium közösen emléktáblát helyez el Borsody László tiszteletére.

(MOB, fotó: MOB/Szalmás Péter)