Dr. Aján Tamásról mutattak be portréfilmet október 13-án az Uránia Nemzeti Filmszínházban. A díszbemutatón a családtagok mellett sportvezetők, sportolók, közéleti személyiségek, kollégák is részt vettek. A közszolgálati televízió (MTVA) gondozásában készített 52 perces alkotás a nemzetközi szinten is elismert sportvezető közel fél évszázados, 48 esztendős sportdiplomáciai pályafutását mutatja be, e mellett magánéletébe is bepillantást enged. Aján Tamás az egyetlen sportvezető a világon, aki a nemzetközi mellett nemzeti olimpiai bizottságnak is tagja (utóbbiban tiszteletbeli főtitkárként, elnökségi tagként), valamint nemzetközi sportszövetség vezető tisztségviselője is egyben.
Aján Tamás 1939. január 12-én született az erdélyi Szamosújváron. Édesapja kereskedő, banktisztviselő volt. Ifjúkorában atletizált, úszott, vitorlázott, búvárkoodott és tornázott. Kolozsváron keresztül vezetett az útja Budapestre. Az Orvosi Egyetemre többször is felvételizett, pontszámai elégnek bizonyultak, még sem vették fel, végül a Testnevelési Főiskolán diplomázott, majd pszichológiából doktorált.
Szakmai életútja rendkívül változatos. A Magyar Súlyemelő Szövetség főtitkára (1968-1983), a Nemzetközi Súlyemelő Szövetség alelnöke (1970–76), majd főtitkára (1976–2000), és elnöke (2000–). 1969-ben alapítója, ma tiszteletbeli elnöke az európai szövetségnek. Az OTSH elnökhelyettese (1983–1989), a Magyar Olimpiai Bizottság alelnöke (1986–1989), majd főtitkára (1989–2005), jelenleg az elnökség tagja és tiszteletbeli főtitkár. A Nemzetközi Olimpiai Bizottság tagja (2000–10), a NOB tiszteletbeli tagja (2010–). Több nemzetközi sportszervezetben töltött illetve tölt be vezető tisztséget. A Magyar Olimpiai Akadémia elnöke (1989–). Kétszer vehetett át NOB érdemérmet (1995 és 2010).
A filmbemutató előtt a MOB Média-életműdíjas Novotny Zoltán rádióriporter - a Nemzetközi Sportújságíró Szövetség súlyemelő bizottságának tagja, a film narrátora - méltatta Aján Tamást. Kiemelte, a súlyemelés a rekordok sportja, Aján Tamás pedig világviszonylatban is rekordot jelentő negyven esztendeje dolgozik a sportág nemzetközi szövetségének főtitkára, majd elnökeként; összességében pedig 1968 óta ismert sportvezető, aki a nemzetközi diplomáciában is letette névjegyét az évtizedek alatt. Vezetése alatt a Nemzetközi Súlyemelő Szövetség tagországainak száma 190-re emelkedett, a súlyemelőversenyek látványosak és népszerűek lettek.
A filmből kiderül, első olimpiai élménye az 1948-as londoni olimpia volt, amikor meghatározó volt számára Papp László aranyérme; az ökölvívóval életre szóló barátságot kötött. Hasonló kapcsolatról tesz bizonyságot Puskás Ferenccel és a magyar zenei élet egyik meghatározó, közelmúltban elhunyt tagjával, Benkó Sándorral összefüggésben. A film bemutatja családját, a mindíg biztos támaszt nyújtó feleségét, Márta asszonyt, két leányát, fiát és unokáit. Bevallja: példaképe az egykori amerikai külügyminiszter, Nobel-békedíjas diplomata és politikus Henry Kissinger, és nagy hatással volt rá Erzsébet királynővel való találkozása is.
„Egy-egy jókor elejtett mondat sokat tud segíteni ahhoz, hogy megnyíljon egy-egy ajtó, ami segítséget hozhat Magyarországnak” - fogalmaz Aján Tamás a diplomáciai pályafutására gondolva.
A filmben Thomas Bach, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság elnöke azt emeli ki, hogy a sportág olimpiai programban maradása Aján Tamásnak köszönhető. A korábbi NOB-elnök Jacques Rogge - akivel szintén baráti kapcsolatot ápol - azt hangsúlyozza, sokrétű tehetséggel megáldott ember, aki nagyon jó kapcsolatteremtő, és a sportvezetés mellett a közszolgálatban is jó.
Sokoldalúságát mutatja szenvedélyes zeneszeretete - kiválóan játszik zongorán -, valamint felsőoktatási szerepválallása (oktat a Corvinuson). „Nagytudású, egyben kiváló előadó, és emellett nagyszerű ember” - jellemzi a Budapesti Corvinus Egyetem rektora, dr. Rostoványi Zsolt.
A film az életút állomásaként azt is bemutatja, amikor Aján Tamás főtitkárként dolgozott a MOB-ban Schmitt Pál elnök mellett, valamint felelevenít a korábbi NOB-elnökökkel - Juan Antonio Samaranch és Lord Killanin - közös néhány epizódot is.
„Azt csinálhatom egész életemben, amit szeretek. Boldog ember vagyok!" - összegzi Aján Tamás, aki a film végén arról is beszél, támogatja a magyarországi olimpiarendezést, és mint magyar ember boldog lenne, ha 2024-ben Budapest ötkarikás játékokat rendezhetne.
A sportdiplomata című dokumentumfilm ezt a színes életpályát mutatja be. A filmet az M4 Sport október 27-én 21.30-tól sugározza.
A vetítés végén Aján Tamás köszönetet mondott többek közt a film készítőinek, köztük Elek Sándor rendezőnek, valamint a nemzetközi szövetség munkatársainak, továbbá a jelenlévőknek, akik pályája során segítették, együttműködtek vele.
(MOB, fotó: Szaka József)